Pondelok, 14. júna, 2021Meniny má Vasil

Gönciho kritika nie je osobná, kritizuje celý systém podpory športu SR

TASR|27. aug 2004 o 14:23

Atény/Bratislava 27. augusta (TASR) - Dvojnásobný bronzový medailista z OH 1996 a OH 2004 v športovej streľbe Jozef Gönci rozvíril hladinu slovenského ...

Atény/Bratislava 27. augusta (TASR) - Dvojnásobný bronzový medailista z OH 1996 a OH 2004 v športovej streľbe Jozef Gönci rozvíril hladinu slovenského športu v Aténach vyhlásením, že ak sa nezlepšia podmienky pre šport a športovú streľbu na Slovensku, ešte raz zváži ponuku, ktorú dostal ešte pred Hrami XXVIII. olympiády v Aténach a odíde reprezentovať inú krajinu.

"Túto myšlienku nenosím v sebe iba týždeň. Zamestnáva ma už dlhšie. Lenže nechcel som rozbúriť hladinu pred olympiádou, ale až po nej," povedal Jozef Gönci a pokračoval: "Uvedomoval som si, že do Atén som išiel s rizikom, že sa mi nemusia vydariť a predsa tie ponuky zo zahraničia tu boli," zdôraznil najúspešnejší slovenský športový strelec v ére samostatnej Slovenskej republiky.

"Rozmýšľal som nad tým, že ak by mi nevyšli Atény, zbalil by som sa a odišiel by som do zahraničia, lebo by som nechcel už zažiť to, čo sa doma dialo po Sydney," vysvetľoval rodák z Košíc, prečo uvažoval a uvažuje o odchode za hranice. "Tie podmienky totiž nemali nič spoločné s kvalitnými podmienkami. Dokonca to vyzeralo tak, že so športom nadobro skončím. A ja so športovou streľbou skončiť nechcem. Chcem strieľať a chcem strieľať za Slovenskú republiku," zdôraznil bronzový z OH 2004 v Aténach. "Športová streľba je však mimoriadne psychicky náročná disciplína. Prejavuje sa to aj na psychike, preto ja som nechcel mať žiadne problémy. Ani zdravotné. Je predsa neúnosné, aby som sa stále pripravoval v takých žalostných podmienkach ako sa pripravujem," konštatoval Gönci a pokračoval: "Sám sa totiž divím, že mi to ešte stále tak strieľa, ako mi to strieľa. Nie je predsa únosné,aby som na každé veľké preteky chodil tak zdeptaný a zničený a podával také veľké výkony, aké podávam. Sám cítim ako sa postupne likvidujem, ako sa rozdávam, len preto, že chcem vždy dosahovať tie najlepšie výkony," tvrdil pretekár AŠK Dukla Banská Bystrica s bronzovou olympijskou medailou v ruke.

"Nie, za Nemecko strieľať nebudem. Hoci súťažím v nemeckej bundeslige, ponuku z Nemecka som nedostal. Ale bundesligu budem aj naďalej strieľať. Ponuka prišla z inej strany. To však teraz nie je rozhodujúce, lebo ja chcem zostať na Slovensku. Chcem strieľať za Slovensko," zopakoval odchovanec košickej športovej streľby. "Teraz témou číslo jeden nie je môj odchod, ale témou číslo jeden musí byť diskusia, rokovanie. Hľadanie spoločného riešenia. Ak mi kompetentní v tomto smere pomôžu, budem pokračovať na Slovensku, ak mi nepomôžu, budem zvažovať čo ďalej... Ja sa pri streľbe zničiť nechcem. Ale zároveň je neúnosné, aby som zarábal toľko ako človek, ktorý si odrobí osemhodinovú šichtu a má každý víkend voľno. Ja tie víkendy voľné nemám. Ja chodím po pretekoch, po sústredeniach. A tie mesačné a trojtýždňové šnúry ma deptajú. Ja trávim vzhľadom na to, koľko zarábam, na strelnici veľmi veľa času. Až neadekvátne veľa. A to by som chcel zmeniť k lepšiemu," vysvetlil Gönci podstatu jeho čerstvého sporu s ľuďmi okolo slovenského športu.

Ako Jozef Gönci ďalej uviedol, jeho kritické slová sa u kompetentných zatiaľ nestretli so žiadnýmn ohlasom. "A môže byť, že všetci sa iba tvária, že ich to zaujíma. Lenže ja nemám toľko času, aby som sa tejto téme vyhýbal. Teraz si každý rozmyslí, čo mi ponúkne. Lebo ja si myslím, že tie dobré podmienky ma čakajú. Čakajú ma a ja sa môžem rozhodnúť. Môžem urobiť ten krok ako prvý. V tom je moja výhoda. Lebo horšie podmienky, aké som mal doteraz, už určite mať nebudem. S výnimkou Top-tímu SOV, kde som mal prakticky všetko zabezpečené. Objektivne musím priznať. Ako materiál, tak aj podujatia a akcie. Ale to nie je predsa pre športovca všetko. Športovec potrebuje mať aj určité sociálne zázemie. Mala by tu byť všeobecná úcta k športu a k športovcom, ktorá na Slovensku chýba," povedal na margo podmienok, v ktorých sa dvojnásobný medailista z OH pripravuje.

Ku kritickým slovám svojho zverenca sa vyjadril aj tréner a športový psychológ Martin Babík: "Myslím si, že tá kritika, ktorú Jozef urobil, je racionálna. Myslím si, že sa to... Je fascinujúce, že v Aténach sme momentálne dosiahli najlepší výsledok, že sme to dokázali s takou podporou štátu, ktorý šport u nás momentálne má. Športová streľba má juniorov, má Jozefa, ktorý v októbri ide na finále Svetového pohára. A to všetko s tou podporou, ktorú štát nášmu športu venuje.

"Jozefova kritika nebola konkrétna, nemal by to niekto vzťahovať na seba, mali by jeho podnet brať do úvahy a urobiť všetko, aby špičkoví športovci mali u nás adekvátnu podporu. Veď výsledky, ktoré športovci na najvýznamnejších podujatiach dosahujú, sú obdivuhodné. Podpora zo strany štátu však takou nie je. Nezodpovedá tej námahe a práce, ktorú slovenskí športovci v prípravnom období na súťaže vynakladajú," dodal Martin Babík.

Súvisiace články