Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Golonka je víťazom na správnom mieste

Sportnet|Publikované 29. nov 2002 o 23:00

Rožňava - Popri ocenených tipéroch, ktorí si v Tipovacej lige s Gemerským denníkom KORZÁR ceny priebežne preberajú, sme včera odovzdali tomu

najúspešnejšiemu mikrovlnnú rúru za 1. miesto. Z redakcie si ju odniesol Rožňavčan Štefan Haraszty (na obr.), stály účastník súťaže a v dlhodobom vyhodnotení výsledkov najlepší tipér horného Gemera.

Štefan "Golonka" Haraszty je absolútne najlepším tipérom "prvej päťročnice". K tomuto tvrdeniu nás viedla skutočnosť, že ak sme spočítali jednotlivé umiestnenia za prvých 5 rokov tipovačky, získal najvyšší počet bodov. Bodovali sme najlepších šesť v jednotlivých ročníkoch nasledujúcim spôsobom: za 1. miesto 10 bodov, ta druhé 8, za tretie 6, štvrté 4, piate 2 a šieste 1 bod. Poradie 1. Päťročnice tipovačky je nasledujúce:

1. Štefan Haraszty 22 bodov, 2. A. Varga 20, 3. Ľ. Csobádi 18, 4. A Heveši 14, 5. J. Petro 11 a 6. Priečka za celých päť sezón Tipovacej ligy patrí J. Martonovi s 10 bodmi. Aj z tohto prehľadu vyplýva, že okrúhla piaty titul najlepšieho tipéra sa ocitol v tých najsprávnejších rukách, keď v druhej sezóne bol Golonka spolu s O. Tatárom štvrtý (4 b), v tretej skončil na 2. mieste za A. Vargom (8 b) a teraz vyhral (10 b).

Zo svojho úspechu bol 46-ročný Š. Haraszty z Rožňavy šťastný a ochotne sa s nami, a zároveň i s vami, podelil aj o časť svojho súkromia. "Moja prezývka Golonka, hoci som oveľa viac futbalista ako hokejista, svoju zaujímavú históriu. Ako prvý v našej dedine som mal, od svojho strýka, riadne korčule - kanady, nie "gvinťáky" ako moji rovesníci. Na zamrznutej ploche pri miestnom JRD som od nadšenia korčuľoval už od skorého rána až do tmy. Ako chlapec som s hokejkou v ruke napodobňoval útoky slávnej trojice Nedomanský, Havel, Golonka a vždy som si zakričal na konci gól. Ľudia, ktorí to počuli sa začali usmievať: Aha, zase dal Golonka gól!," vysvetľuje Š. Haraszty.

K futbalu má však bližšie. Začínal ako útočník, neskôr hral na poste stopéra a dnes ešte stále aktívne hráva s rukavicami na rukách medzi tyčami. "Som brankár, doma v Krh. Dlhej Lúke, a hráme v II. triede okresných majstrovstiev. Aj touto cestou chcem poďakovať spoluhráčom, že napriek môjmu veku môžem aktívne športovať," vraví Golonka. Jeho vzorom bol Florián Albert, maďarský futbalový reprezentant v 60-tych rokoch, hráč slávneho "zlatého mužstva" našich južných susedov počas éry Puskása a spol. Sleduje však všetky športy, najmä tie, kde sa vyskytuje lopta. "Tešil som sa, samozrejme, aj z titulu majstrov sveta, ktorí naši získali tento rok vo Švédsku. Ako študent som sa venoval atletike, futbalu, basketbalu, volejbalu, hádzanej a vlastne takmer všetkému. Šport mi bol, ako väčšine našej generácie možno aj bližší ako škola. Mladí by mali športovať a aj tí starší, by mali využiť príležitosti na šport, až kým im to, pravdaže, dovolí zdravie," tvrdí s tým, že on sám bude aktívny dovtedy, kým bude môcť. A vládať.

Na margo futbalu v regióne hovorí: "Každý fanúšik sa teší, keď sa mužstvu darí. Som Rožňavčan a bolí ma pri srdci, keď vidím, že futbal sa tu trápi a chlapci prehrávajú. Nedarí sa im a ani súťaž nie je adekvátna tomu, čo by si Rožňava zaslúžila. Navyše aj v IV. lige prehrávame. Nie je to dobrý pocit."

V tipovaní nekončí a bude pokračovať aj na jar. "Hoci fandím v I. triede ObFZ Rožňava Lipovníku, kde som svojho času v 70-tych rokoch hrával súťažne, myslím si, že postúpi niekto z trojice Krh. Podhradie, Plešivec alebo Kunova Teplica," veští na záver Š. Haraszty.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.