Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Glóbus je viac ako medaily

Thomas Morgenstern má na čele Svetového pohára nedostižný náskok. (Autor: REUTERS)
Sportnet|Publikované 19. feb 2008 o 00:00

Kráľ skokanských mostíkov je po dvanástich rokoch opäť z Rakúska.

Kráľ skokanských mostíkov je po dvanástich rokoch opäť z Rakúska.


BRATISLAVA. Rakúsky skokan na lyžiach Thomas Morgenstern má len 21 rokov a už je dvojnásobným olympijským víťazom, vybojoval tri zlaté medaily na majstrovstvách sveta, má bronzové medaily na MS v letoch a čerstvo si pripísal aj prvenstvo vo Svetovom pohári. Hoci do konca sezóny zostáva ešte šesť pre­te­kov.

Splnil si sen

„Už pred sezónou som povedal, že prvenstvo vo Svetovom pohári je mojím cieľom. Splnil sa mi sen,“ vravel pre Neue Kronen Zeitung odvážny muž s detskou tvárou. „Krištáľový glóbus zaradím vo svojej zbierke na najvyššie miesto, čo sa dá dosiahnuť. Pretože na jeho zisk treba byť najlepší po celú sezónu.“ Morgenstern odštartoval do tejto zimy rekordnými šiestimi víťazstvami za sebou.

O svojom prvenstve rozhodol 5. miestom v nedeľňajších pretekoch na mostíku HS-145 v nemeckom Willingene, jeho najväčší konkurent a kolega z reprezentácie Gregor Schlierenzauer skončil „až“ ôsmy. Morgi, ako znie Morgensternova prezývka, už má v celkovom poradí nedostižný 601-bodový náskok. Z doterajších 21 pretekov vyhral desať ráz a len päťkrát chýbal na stupni víťazov - najhoršie skončil na 8. mieste.

Rakúsky skokan triumfoval vo Svetovom pohári po 12 ro­koch, naposledy to v sezóne 1995/96 do­kázal Andreas Goldberger.

Najprv chcel byť slalomárom

Thomas vyrastal na alpských svahoch a v žiackom veku chcel byť slalomárom ako jeho strýko Alois - siedmy z olympiády v Innsbrucku 1976. Na mostík sa dostal na slávnosti Toniho Innauera v Bad Kleinkirchheime, pretekal v severskej kombinácii. V behu však nestačil na súperov, a tak sa neskoršie od štrnástich rokov rozhodol venovať už len skokom.

Šestnásťročný vyhral v Liberci svoje prvé preteky Svetového pohára ako druhý naj­mladší skokan v histórii. Až potom sa stal juniorským majstrom sveta. A v novembri 2003 mal vo fínskom Kuusame ťažký pád, pri ktorom sa divákom zatajil dych. Morgenstern si doliečil zlomený prst, škrabance a ešte v tej zime sa vrátil na mostíky.

Mesík verí Romörenovi

„Krištáľový pohár je v správnych rukách. Thomas je v tejto sezóne najlepší. Má najstabilnejšiu formu,“ povedal jediný slovenský skokan na lyžiach vo Svetovom pohári Martin Mesík. „Rakúsky skokan je vyslovený talent, akoby sa narodil s lyžami. Na nájazde ide veľmi nízko v ostrom uhle, na hrane potom vystrelí ako šíp. Jeho technika je priam dokonalá.“

Najbližším vrcholom je už tento víkend svetový šampio­nát v letoch v nemeckom Oberstdorfe.

„Thomas je aj skvelým letcom, no môj tip na majstra sveta znie: Nór Romören - v poslednom čase sa Björn Einar dostal dostal do veľkej pohody a mamutie mostíky obľubuje,“ doplnil Mesík.

Náš skokan sa v Oberstdorfe pokúsi prekonať svoj slovenský rekord 195,5 metra z roku 2006 z rakúskeho Kulmu.

Čo už vyhral

Svetový pohár 2007/08

Zlato na veľkom mostíku a člen víťazného tímu na ZOH 2006

Majster sveta v súťaži družstiev na veľkom mostíku na MS 2007 i v súťaži družstiev na strednom i veľkom mostíku MS 2005, bron­zo­vý medailista na strednom mostíku na MS 2007

Súvisiace články