Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Gibraltár nebol jediný, tu je zoznam našich blamáží

Slovenská jedenástka pred zápasom proti Gibraltáru. Dole zľava: Stanislav Šesták, Jakub Sylvestr, David Depetris, Erik Jendrišek, Viktor Pečovský a Martin Juhar. Hore zľava: brankár Tomáš Košický, Karim Guédé, Pavol Farkaš, Kornel Saláta a Lukáš Š (Autor: TASR)
Pavol Spál|20. nov 2013 o 19:53

Futbalisti nedali gól proti najmenšiemu tímu a peší futbal na trpaslíka nestačil. Český server píše o historickej hanbe Slovákov.

BRATISLAVA. Prvý muž nášho futbalu Ján Kováčik sa zvykne chváliť, že Slovensko má 400-tisíc registrovaných futbalistov, posledný súper ich mal zhruba šesťsto.

Gibraltár je z počtom 30-­tisíc obyvateľov najmenší člen UEFA. Nik v Európe nevyberá z takého úzkeho počtu hráčov.

Nikdy predtým nehrali oficiálny zápas, nefigurovali vo svetovom rebríčku. Gibraltár by zrejme zdolal hocaký tím zo slovenskej druhej ligy.

Hasiči, policajti a ľudia zo štátnej správy

Napriek všetkému mu Slováci nedali v prípravnom zápase gól a iba remizovali. Fanúšikovia nimi opovrhujú, vo svete si urobili hanbu.

„Gibraltár v prvom zápase takmer porazil Slovákov. Historická hanba!“ rýpal český isport.cz.

Slováci nastúpili v netradičnom zložení, bez najlepších. Až piati hráči (Tomáš Košický, Martin Juhar, Lukáš Štetina, Branislav Niňaj a Adam Zreľák) v národnom tíme debutovali, ďalší hráči v kluboch nehrávajú.

Výber nebol zohraný. Tieto výhovorky však neobstoja. Za súpera nastúpili iba traja profesionáli - aj to z nižších súťaží. Väčšina hráčov si musela prispôsobiť program tak, aby stihla pracovné povinnosti.

„Musel som si vybaviť z práce priepustku, aby som si mohol ísť zatrénovať. Obvykle ju dostaneme tri dni pred zápasom, ale zamestnávateľ to nie vždy akceptuje. Do Gibraltáru prídeme približne o druhej, tretej ráno. Takže máme ešte asi päť hodín spánku a potom späť do práce,“ vravel pre britský denník Telegraph reprezentant Jeremy Lopez, ktorý nastúpil proti Slovensku v základnej zostave.

„Hasiči, policajti a zamestnanci štátnej správy neutrpeli od Slovákov mnoho odrenín,“ zhodnotila zápas agentúra AFP.

((galeria))

Sklamaný Kozák

Slováci mali síce jasnú prevahu, ale vytvorili si minimum šancí. Nenašiel sa hráč, ktorý by vyhral súboj jeden na jedného, ktorý by niečo šikovné vymyslel.

„Je to veľké sklamanie. Naši hráči musia hrať jeden na jedného odvážnejšie a s väčšou vervou, vnikať do šestnástky aj za cenu kolízie, čo neboli ochotní robiť. Z našej strany to bol peší futbal a taký vedie k tomu, že sa ťažko presadzuje proti zhustenej obrane,“ priznal tréner Slovákov Ján Kozák.

Šéfstvo futbalového zväzu pri júnovej blamáži v kvalifikácii proti Lichtenštajnsku krátilo hráčom štartovné (1800 eur). Tento výber si prémiu (osemsto eur) za priateľský zápas tiež sotva zaslúži.

Tréner Gibraltáru Allen Bula po zápase skákal od radosti, jasal, tancoval, ronil slzy radosti.

„Gibraltár vstúpil do Európy cennou remízou. Fanúšikovia prežili jeden z najlepších dní v ich životoch,“ tvrdil španielsky denník ABC.

Blamáže našej reprezentácie

Gibraltár – SR 0:0.

Lichtenštajnsko – SR 1:1, kvalifikácia MS (7.6.2013)

SR – Arménsko 0:4, kvalifikácia ME (2.9.2011)

Luxembursko – SR 2:1, priateľský (9.2.2011)

SR– Wales 2:5, kvalifikácia ME (12.9.2007)

Lichtenštajnsko – SR 0:0, kvalifikácia MS (17.8.2005)

Azerbajdžan – SR 2:0, kvalifikácia MS (6.6.2001)

Slovensko – Gruzínsko 0:2, prípravný (2.2.2000)

veselo_gibraltar_tasr_600.jpg

Fanúšikovia Gibraltáru mali dôvod na oslavu.

FOTO: TASR


Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články