Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Gesto kapitána Sakica, dojímavá scéna s Bourquom, Vanbiesbrouck skončil

TASR|10. jún 2001 o 10:51

Denver 10. júna (TASR) - Za posledných 16 rokov je Colorado len tretím tímom, ktorému sa podarilo otočiť nepriaznivý stav série 2:3 v celkové víťazstvo v Stanley Cupe. O to dojímavejšie scény sa odohrávali v hale Pepsi Centre po zápase. (...)Kapitán Colorada Avalnche Joe Sakic pózuje so Stanleyho pohárom po víťazstve nad New Jersey Devils v siedmom rozhodujúcom zápase finále play-off NHL 9. júna 2001 v Denveri. Domáce "lavíny" zdolali diablov 3:1, čím zvíťazili vo finálovej sérii 4:3
TASRDenver 10. júna (TASR) - Za posledných 16 rokov je Colorado len tretím tímom, ktorému sa podarilo otočiť nepriaznivý stav série 2:3 v celkové víťazstvo v Stanley Cupe. O to dojímavejšie scény sa odohrávali v hale Pepsi Centre po zápase. Joe Sakic ako kapitán síce prevzal Stanleyho pohár, ale okamžite ho dal do rúk Rayovi Bourqovi. Posvätný úkon zámorského hokeja, teda prvé zdvihnutie trofeje nad hlavu tak vykonal vyše 40-ročný veterán, ktorý sa stal šampiónom vo svojej 22. sezóne v NHL.

Pre tento pocit musel po 20 rokov vernosti Bostonu zmeniť dres, vlani sa jeho snaha vo farbách Colorada zastavila v semifinále. "Krajší už mohol byť iba nejaká nádherný sen. Moja rodina bola pri tom a bude si to pamätať večne," vyznal sa muž, ktorý v NHL odohral 1826 zápasov. Bourque odohral v kariére 9 rozhodujúcich zápasov sérií play off s číslom sedem, iba raz v ňom jeho tím neuspel, ale toto bol jeho prvý finálový "game seven". Kompletná šestica hráčov Avalanche presne podľa postov sa tešila z trofeje aj pred piatimi rokmi a to nie hocijaká: Roy - Foote, Klemm - Yelle, Sakic, Forsberg.

Vďaka Sýkorovmu gólu sa Devils vyhli vyrovnaniu negatívneho rekordu histórie play off NHL, keď z roku 1965 mohli Chicago napodobniť v troch finálových zápasoch bez streleného gólu. Navyše bolo Jersey iba jeden zápas od ligového rekordu Philadelphie z roku 1987, ktorá vtedy, takisto neúspešná vo finále, zohrala 26 vyraďovacích súbojov.

Najsmutnejším mužom finále bol zrejme náhradný brankár hostí John Vanbiesbrouck. Veterán sa nielenže nedostal vo finále na ľad, ale pasívne sa prizeral tomu, ako mu uniká posledná možnosť na zisk trofeje. Už 38-ročný brankár ihneď po finále oznámil ukončenie svojej kariéry.

Súvisiace články