Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Generálnym dodávateľom dostavby košickej arény by chcela byť Skanska, ktorá stavala Sazka arénu v Prahe

Sportnet|Publikované 8. okt 2004 o 00:00

Košice - Vstupná brána do útrob rozostavanej košickej arény je v posledných dňoch otvorená. Na stavbe sa čosi deje. Azda aj za vás skonštatujeme, že

konečne. Viacúčelová hala bola totiž až príliš dlho zakonzervovaná. Po rokoch sa však našli tí, ktorí pohli s jej dostavbou, no predovšetkým našli sa potrebné milióny. Dvestopäťdesiatimi prispela slovenská vláda, cca sto miliónov bolo už dávnejšie naakumulovaných od sponzorov za dlhodobý prenájom lóží. Nadišiel čas, aby sa prostriedky začali míňať na dokončenie stánku, ktorý mal byť už dávno jednou z dominánt Košíc.

„Momentálne prebiehajú na stavbe čistiace práce. V krátkom čase pristúpime k dobetónovaniu ľadovej plochy. Súri aj uzatvorenie stále otvorenej južnej strany, skrátka nechceme, aby nás zima prekvapila. Pätnásteho októbra by sme už mali mať predložené stavebné výkresy, potom už môžeme začať s výberovým procesom stavebnej časti. Výber sa týka jednotlivých prác, záujemcovia predložia ponuky, pri rozhodovaní bude samozrejme prioritou cena," hovorí prezident košického hokejového klubu a zároveň prezident občianskeho združenia Košická aréna Ľubomír Veme. Výberové konania sa týkajú okrem iného klimatizácie, chladenia, vypracované môžu byť rôzne ponuky technológií. Ľubomír Veme spoločne s Antonom Jurom viceprezidentom HC Košice i spoločnosti U.S.Steel a členom správnej rady občianskeho združenia Košická aréna Pavlom Miškovom sa práve vrátili z Prahy, kde boli na pozvanie spoločnosti Skanska, ktorá stavala modernú Sazka arénu.

„Sami sa nám ohlásili. Skanska by mala záujem stať sa generálnym dodávateľom stavby, tak nás pozvali, aby sme si detailne prešli ich výsledky práce v Prahe. Prešli sem aj útroby Sazka arény, videli, akým spôsobom prebieha demontáž mantinelov, ako sa vo viacúčelovej hale ukladá palubovka. Už teraz musíme riešiť aj detaily, ako napríklad kam a ako uskladniť mantinely tak, aby sa v čase, keď bude hala slúžiť iným ako hokejistom, nepoškodili. Skanska už má so stavbou haly, ktorá patrí medzi najmodernejšie v Európe skúsenosti. Ak sa zúčastní výberu, bude musieť prísť s finančnou ponukou, ktorá bude aj pre nás zaujímavá. Ak by boli dve firmy s rovnakou, vtedy môžeme prihliadnuť na to, že už túto problematiku detailne poznajú."

Podľa Ľubomíra Vemeho sa v týchto dňoch finišuje s prerábaním už osem rokov starého projektu. Oproti pôvodným zámerom sa toho mení naozaj dosť. Vo chvíli, keď budú projekty hotové, začnú sa výberové konania. Neráta sa len s preinvestovaním 350. miliónov, ktoré sú už dnes k dispozícii.

„Očakávame ďalšie milióny zo zväzu, sľúbených máme 40, vraj sú nejaké voľné prostriedky už teraz. A prispieť by malo aj mesto. Poslanci Mestského zastupiteľstva, ktorí sú členmi správnej rady občianskeho združenia Košická aréna, prisľúbili, že zastupiteľstvo sa bude opäť zaoberať 30-miliónovým príspevkom na dostavbu. Popritom sa budeme snažiť zháňať aj ďalšie prostriedky Podľa toho, koľko ich budem, sa budeme musieť zariadiť, o toho bude závisieť trebárs aj to, či sa už v prvej fáze dostavby bude rátať aj s tréningovou halou." Každopádne kapacita štadióna by mala byť dokončená celá. Projektanti rátajú s 9200 miestami na sedenie.

„Dnes predpoludním sa uskutoční stretnutie všetkých tých, ktorí sa stali majiteľmi dlhodobo prenajatých lóží. Zrušená bude notárska zábezpeka a milióny za prenájom poputujú na účet k tým, ktoré máme od vlády."

Stále platí to, čo bolo prezentované na začiatku septembra. Všetky výberové konania budú smerovať k tomu, aby realizátori dostavby mali na zreteli termín dokončenia multifunkčného stánku. V skúšobnej prevádzke by mal byť štadión počas play off v hokejovej sezóne 2005/2006. Kolaudácia je plánovaná na máj 2006.

Súvisiace články