Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Gašparovič dnes začína návštevu Ruska

Sportnet|Publikované 5. nov 2006 o 23:00

Vzťahy medzi Slovenskom a Ruskou federáciou hodnotí prezident Ivan Gašparovič ako jednoznačne pozitívne, najväčšie rezervy v ich rozvoji vidí v

ekonomickej oblasti. Posilniť slovensko

"Myslím si, že v rámci obchodno-ekonomickej, ale aj inej spolupráce, naskakujeme už do posledného vagóna. S Ruskom má veľký záujem spolupracovať nielen Európa, ale aj USA a ďalší, takže z tohto pohľadu považujem túto návštevu za veľmi dôležitú," povedal Gašparovič.

Počas zajtrajšieho stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Kremli chce v rámci témy energetika hovoriť aj o otázke odkúpenia 49 percent akcií Transpetrolu, ktorý je prevádzkovateľom slovenskej časti ropovodu Družba. "Otázka je, nakoľko ešte je možná diskusia o tejto transakcii, pretože už sú načrtnuté nejaké kroky možných dohôd," uviedol Gašparovič. Potvrdil, že svojmu ruskému partnerovi bude tlmočiť predstavy slovenského ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka, ktorý sa usiluje o získanie menšinového podielu akcií po krachu ich majiteľa - spoločnosti Jukos.

Slovenského prezidenta budú v rámci delegácie sprevádzať okrem ministra hospodárstva aj šéf diplomacie Ján Kubiš a štátna tajomníčka ministerstva školstva Bibiána Obrimčáková. V Moskve podpíšu so svojimi rezortnými partnermi dvojstranné dohody. Súčasťou návštevy bude aj misia slovenských podnikateľov, ktorí sa zúčastnia na rusko-slovenskom ekonomickom fóre.

Slovenský prezident sa v Moskve stretne aj s predsedom Štátnej dumy Borisom Gryzlovom, starostom hlavného mesta Jurijom Lužkovom a ruským patriarchom Alexijom II. V ďalších dňoch navštívi Gašparovič sibírsky Omsk, kde si prezrie spoločný slovensko-ruský podnik MatadorOmskšina. V Krasnojarsku sa zúčastní na podnikateľskom fóre, slávnostne odhalí Pamätník česko-slovenským legionárom a otvorí slovenský honorárny konzulát SR.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.