Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Gardnerov plán ukončil Kazach Curcumia

Sportnet|26. aug 2004 o 00:00

Dva odlišné spôsoby, ako prijať prehru, predviedli na žinenkách americkí zápasníci. Sara McMannová si po finálovom neúspechu s Japonkou Kaori Ičovou v kategórii do 63 kg išla oči vyplakať. Rulon Gardner v najťažšej váhe mužov v grécko-rímskom zápasení ..

Kazašský zápasník Georgij Curcumia (vľavo) sa teší z víťazstva nad Američanom Rulonom Gardnerom ich semifinálového zápasu v gréckorímskom štýle v kategórii do 120 kg. FOTO - TASR/AFP

Dva odlišné spôsoby, ako prijať prehru, predviedli na žinenkách americkí zápasníci. Sara McMannová si po finálovom neúspechu s Japonkou Kaori Ičovou v kategórii do 63 kg išla oči vyplakať. Rulon Gardner v najťažšej váhe mužov v grécko-rímskom zápasení (do 120 kg) po včerajšej semifinálovej prehre s Kazachom Georgijom Curcumiom zišiel zo žinenky do hlúčika novinárov a s úsmevom prehodil: "Tak čo, chlapci, ako sa máte?" Až potom sa Rulon, ktorý v Sydney senzačne ukončil 13 rokov trvajúcu sériu neporaziteľnosti ruského bohatiera Alexandra Karelina, podujal rozobrať príčiny prehry 1:4, ktorá ho obrala o možnosť zlatého olympijského double.

Po šiestich minútach bolo 1:1, ale rozhodujúci útok sa v predĺžení podaril o desať rokov mladšiemu Kazachovi. "Stačil mu jeden hod, moja jediná chybička a bolo po zápase. Nemienim sa však vyhovárať, dal som do súboja všetko a Kazach bol lepší. Moja snaha nestačila," vysvetľoval najmladší z deviatich detí farmára v mestečku Afton v štáte Wyoming.

Pred rokom si pri nehode na motocykle vykĺbil rameno, po nehode na snežnom skútri, ktorá ho donútila nocovať vo wyominskom lese pri mínus tridsiatich stupňoch Celzia, prišiel o prostredný prst na ľavej nohe, ale Rulon veľmi túžil bojovať pod piatimi kruhmi znovu. Na májovú kvalifikáciu v Indianapolise šiel so zranenou rukou (poranil si ju tesne pred štartom pri basketbale), no aj tak bol najlepší a letel do Atén.

V Grécku zdolal Rulon v skupine F Poliaka Mikulského, Litovčana Mizgaitisa i Bulhara Morejka a ako jej víťaz postúpil do semifinále, no Curcumia ho poslal len do súboja o bronz. "Čo sa dá robiť. Súperi strávili hodiny nad videom, kde študovali moju techniku, a Kazach určite patril tiež medzi nich. Videli, kde mám slabinu a využili to," vysvetľoval pokojne 33-ročný Gardner.

Gardner novinárom prezradil, že záverečný zápas o bronz s Iráncom Sajadom Barzim plánuje ako posledný v bohatej kariére. Že si po ňom vyzuje tenisky, položí ich na žinenku a symbolicky zakryje uterákom či vreckovkou. Presne ako náš Jozef Lohyňa pred ôsmimi rokmi na olympiáde v Atlante. V zápasníckom svete to znamená zbohom aktívnej kariére.

(rh)

Súvisiace články