Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Galis: Proti Nemcom bude plný štadión

Sportnet|Publikované 8. okt 2006 o 22:00

Cardiff - Slováci si v Cardiffe schuti zastrieľali, hoci v sobotu nemali proti sebe Cyprus. Prvá vzájomná konfrontácia oboch súperov dopadla až

nečakane hladko pre mužstvo trénera Dušana Galisa. Najmä po dobrom výkone v Tepliciach s favorizovaným Česko vzbudzovali Walesania na domácej pôde opodstatnený rešpekt.

"Som veľmi spokojný s výsledkom, ale aj s predvedenou hrou. Mužstvo hralo bez chýb. Teší ma, že aféra (okolo nenominovania Filipa Šeba - pozn. red.) sa nepotvrdila a hráči prišli reprezentovať a nie sa zaoberať žabomyšími vojnami," zdôraznil slovenský kouč po stretnutí. Ešte predtým sa však poďakoval našim fanúšikom, ktorých bolo na štadióne Millennium netradične veľa - okolo 1500. "Verím, že toto víťazstvo mužstvo povzbudí. Isté je, že naplní štadión proti Nemcom."

Na ostrovoch sa nevyhráva často. A najmä nie ľahko. Keď však Walesania dostali do prestávky tri zdrvujúce údery, už sa ich menej skúsený tím nedokázal pozviechať. "Futbal nie je tenis. Je to kolektívna hra. Preto nebudem hodnotiť jednotlivcov. Súpera sme herne prekvapili. Vyšlo nám všetko. Štrnásťkrát sme vystrelili, dali sme päť gólov. To by nikto nepovedal, že vyhráme takýmto rozdielom." K absencii Ryana Giggsa dodal, že každé mužstvo potrebuje lídra. Za nášho označil Róberta Vitteka, ktorý nám chýbal v derby s Čechmi. "Netvrdím, že s ním by sme na Tehelnom poli vyhrali. Hráči si uvedomili, že v tom zápase sklamali a chceli sa rehabilitovať."

Galis sa v sobotu trafil do zostavy. Všetci staronoví reprezentanti (Varga, Kratochvíl, M. Petráš, Kozák) zapadli do zostavy a na ihrisku hrali v prospech kolektívu. Ťažké bremeno zodpovednosti zvládli s prehľadom. "Viem si predstaviť, čo by sa písalo v novinách o nominácii, keby sme boli prehrali," neodpustil si nie prvú štipľavú poznámku k slovenským médiám.

Waleský kouč John Toshack utrpel jednu z najťažších prehier svojej trénerskej kariéry. O to smutnejšiu, že vo svojom rodisku. V drese Cardiff City, momentálneho lídra I. anglickej divízie, odohral za päť rokov (1965-70) 162 zápasov a nastrieľal 75 gólov. V sobotu sa musel z lavičky smutne prizerať, ako sa rúca sen jeho mužstva zabojovať o postup na majstrovstvá Európy.

Druhé najvyššie víťazstvo vonku

Bratislava (SITA) - Víťazstvo Slovenska vo Walese 5:1 má aktuálne pre výber trénera Dušana Galisa veľkú hodnotu, no veľa znamená aj zo štatistického pohľadu. Na ihrisku súpera vyhrali slovenskí futbalisti v kvalifikačnom meraní síl iba raz vyšším rozdielom, a to úplne presne pred 5 rokmi na pôde Macedónska 5:0. Tím Jozefa Adamca však vtedy kvalifikáciu už len dohrával bez šance na postup na MS 2002. V domácom prostredí vyhrali Slováci v kvalifikačnom dueli o postup na ME resp. MS vyšším skóre ako v sobotu v Cardiffe iba trikrát. Pred dvoma rokmi s Lichtenštajnskom (7:0), pred 10 rokmi s Maltou (6:0) a pred vyše mesiacom s Cyprom (6:1).

Prehľad najvyšších víťazstiev Slovenska v kvalifikáciách o postup na MS resp. ME:

Kvalifikácia MS 2006: 8. 9. 2004, Bratislava: Slovensko - Lichtenštajnsko 7:0

(2:0)

Kvalifikácia MS 1998: 22. 9. 1996, Bratislava: Slovensko - Malta 6:0 (3:0).

Kvalifikácia ME 2008: 2. 9. 2006, Bratislava: Slovensko - Cyprus 6:1 (3:0).

Kvalifikácia MS 2002: 7. 10. 2001: Skopje: Macedónsko - Slovensko 0:5 (0:1).

Kvalifikácia ME 2008: 7. 10. 2006: Cardiff: Wales - Slovensko 1:5 (1:3).

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.