Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Galis očakáva atraktívnu hru, Slováci by sa vraj nestratili

SITA|11. jún 2004 o 05:45

BRATISLAVA 11. júna (SITA) - Agentúra SITA oslovila viaceré slovenské futbalové osobnosti s trojicou anketových otázok pred blížiacim sa záverečným turnajom majstrovstiev Európy v Portugalsku (12. júna ...

BRATISLAVA 11. júna (SITA) - Agentúra SITA oslovila viaceré slovenské futbalové osobnosti s trojicou anketových otázok pred blížiacim sa záverečným turnajom majstrovstiev Európy v Portugalsku (12. júna - 4. júla):


1. Aký trend hry očakávate na nadchádzajúcich ME 2004?

2. Aké šance by malo Slovensko v kvalitnej konkurencii na ME?

3. Váš tip na finále?


Dušan Galis (reprezentačný tréner SR):

1. Očakávam atraktívny, útočný futbal. Už len samotný fakt, že to bude v Portugalsku, predurčuje k tomu, že sa bude hrať pekný futbal. Som presvedčený, že máme pred sebou kvalitné majstrovstvá Európy.

2. Baviť sa o tom, aké by malo Slovensko šance v Portugalsku, nemá význam. Keď sa tam mužstvo neprebojuje, jednoducho tam nie je a nemôže súperiť s najlepšími. To máte tak, ako keby ste sa pýtali na ambície vo Wimbledone a pritom by ste neuspeli v jeho kvalifikácii.

3. Myslím si, že do finále sa dostanú klasické futbalové krajiny ako sú Francúzi, Taliani, Holanďania, Španieli. Silní budú aj domáci Portugalci. Na majstrovstvá Európy vycestujem už teraz v sobotu a strávim v Portugalsku 12 dní. V prípade, že budem môcť, možno sa tam ešte vrátim na finálový zápas.


Ladislav Jurkemik (tréner slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov):

1. Očakávam, že na šampionáte sa presadia mužstvá, ktoré budú produkovať útočný futbal. To je súčasný moderný trend futbalu. Iba tí, ktorí kvalitne zvládnu útok, budú mať šancu na úspech.

2. Myslím si, že slovenskí hráči by na šampionáte nehrali podradnú úlohu. Určite by podľa mňa neboli horší ako Bulhari či Lotyši. Samozrejme, nemohli by sme očakávať, že budú útočiť na najvyššie pozície, ale úplnými outsidermi by určite neboli.

3. Mojím želaním je, aby sa do kvarteta semifinalistov dostali Francúzsko, Taliansko, Portugalsko a Česko. No a ideálne finále by podľa mňa bolo Francúzsko - Taliansko.


Dušan Tittel (bývalý reprezentant, generálny sekretár SFZ):

1. Myslím si, že v Portugalsku nepadne viac gólov ako na predchádzajúcom šampionáte, no všetky tímy by mali predvádzať dobrý futbal. Podľa mňa všetky zúčastnené tímy sú dosť vyrovnané, rozdiely medzi nimi sú minimálne, a preto by sme sa mohli dočkať viacerých prekvapení. Keďže turnaj je však dlhodobá záležitosť, očakávam, že v závere sa presadia favoriti.

2. Treba priznať, že v súčasnosti Slovensko nedisponuje takou kvalitou, aby mohlo konkurovať najsilnejším európskym mužstvám. Treba vychádzať z reality a tá je taká, že by sme síce mohli odohrať jeden, či dva dobré zápasy, no keďže nemáme také veľké množstvo kvalitných hráčov, na dlhodobom turnaji by sme sa asi veľmi nepresadili. Na ME však sú aj krajiny, ktoré nie sú silnejšie ako my a pokojne by sme mohli nahradiť také Lotyšsko alebo Grécko.

3. Tipovať, kto sa dostane do finále, je ťažké, no mne by sa páčilo, keby záverečný súboj o titul odohrali Francúzsko a Portugalsko.


Jozef Barmoš (bývalý reprezentant, bronzový medailista ME 1980, manažér Interu Bratislava):

1. Dúfam, že na šampionáte sa bude hrať ofenzívny futbal, ktorý poteší fanúšikov. V poslednom období sa špičkové mužstvá snažia o efektívne, priamočiare útoky, samozrejme, z dobre organizovanej obrany. Portugalsko prežíva zásluhou víťazstva Porta v Lige majstrov ešte väčšiu futbalovú eufóriu, a preto by som bol rád, keby sa dobrá atmosféra z tribún preniesla aj na trávnik.

2. Špička v európskom futbale sa vyrovnáva, preto si myslím, že aj Slovensko by na ME celkom určite odohralo vyrovnané zápasy. Nie som si však už istý, či by sme boli schopní aj vyhrávať. Zistiť to však môžeme iba jednou cestou - konečne sa prebojovať na záverečný šampionát a v priamej konfrontácii so špičkou by sa ukázalo, aká je naša sila.

3. Nie je ľahké povedať, kto by sa mohol dostať do finále. Predpokladám však, že to asi budú tradiční favoriti ako je Francúzsko, Taliansko, či domáce Portugalsko, ktorého zlatá generácia má veľkú motiváciu a poslednú šancu získať zlaté medaily. K nim treba prirátať Španielsko, Anglicko a predpokladám, že podobne ako na predchádzajúcich šampionátoch, aj tu sa nájde čierny kôň, ktorý prekvapí.


Marián Zeman (slovenský reprezentant, hráč portugalského tímu Beira Mar):

1. Myslím si, že na tohtoročnom európskom šampionáte uvidia diváci viac gólov ako pred štyrmi rokmi na ME v Holandsku a Belgicku. Vychádzam z toho, že v Portugalsku sa predstaví viacero tímov, ktoré preferujú ofenzívny systém hry a myslia skôr na útok ako na obranu. Aj pre divákov je takýto štýl atraktívnejší, navyše sa hrá v Portugalsku, kde futbal milujú.

2. Slovensko vyhráva iba zápasy, v ktorých je lepším mužstvom. Nehovorím, že by sme na majstrovstvách Európy úplne ´pohoreli´, no absolútnej špičke na starom kontinente sa nemôžeme v súčasnosti rovnať. Na druhej strane proti týmto kvalitným súperom dokážeme odohrať veľmi dobré stretnutie a byť im minimálne dôstojným protivníkom.

3. Osobne by som si želal finále Portugalsko - Česko, čo podľa môjho názoru nie je vôbec nereálne. K favoritom na popredné umiestnenie by som však určite zaradil aj ďalšiu trojicu - Francúzsko, Španielsko a Holandsko.

Súvisiace články