Piatok, 26. február, 2021Meniny má Viktor

Galis by sa pri reprezentácii pokúšal zlepšiť atmosféru

Sportnet|Publikované 6. nov 2003 o 00:00

Košice/ Bratislava - Trénersko - metodická komisia SFZ prostredníctvom svojho šéfa Jozefa Vengloša predložila Výkonnému výboru SFZ päťčlennú

kandidátku na post reprezentačného trénera futbalistov Slovenska. V kvintete adeptov na post kormidelníka reprezentácie SR figurovali Jozef Bubenko, Karol Pecze, Ladislav Jurkemik, Dušan Galis a Stanislav Griga. Ďalším krokom Trénersko - metodickej komisie SFZ je zúženie päťčlenného okruhu na trojčlenný, o tom má výkonný výbor SFZ rozhodnúť na svojom zasadnutí 12. novembra. Porozprávali sme sa s jedným z kandidátov - Dušanom Galisom (na snímke).

Čo vás viedlo k tomu, že ste sa ocitli medzi kandidátmi na post trénera reprezentácie?

"Navrhla ma trénersko - metodická misia."

Nebola to teda vaša iniciatíva?

"Nie, bola to iniciatíva trénersko - metodickej komisie."

Ale vy musíte byť zosúladený.

"Prijal som to, takže áno."

V čom vidíte svoje prednosti proti ostatným kandidátom?

"To by som nechcel hodnotiť, to musia povedať iní. Ja som sa naozaj nikdy nevedel hodnotiť, to nech skutočne hovoria iní."

Až by ste sa stali reprezentačným trénerom, aký cieľ by ste si postavili?

"Vytvoriť priaznivú atmosféru v mužstve a určite urobiť všetko pre to, aby ľudia fandili mužstvu, reprezentácii a aby cítili, že hráči zo seba vydali počas zápasov všetko."

O to sa snažil i Ladislav Jurkemik. Nechceme tvrdiť, že pohorel, ale tá atmosféra tam nebola.

"Pýtali ste sa, čo by som robil ja. Urobil by som všetko pre to, aby sa hráči tešili na zraz a aby tam bola priaznivá klíma."

Aký prístup ku hráčom teda zvolíte?

"Individuálny. Navštívim ich, porozprávam sa s nimi telefonicky. Niektorých som trénoval, poznám ich osobne dobre. Viem, akí sú to chlapci, aké sú to povahy, myslím, že medzi nimi veľký rozdiel nie je."

Určite budete súhlasiť s konštatovaním, že slovenský futbal už potrebuje nejaký úspech.

"To ste povedali pekne. Je to tak."

Otázka však znie: má na to? Alebo len večne dúfame?

"Ja si myslím, že pri dobrej atmosfére a klíme, fanúšikov, vôbec celého futbalového Slovenska, má! Samozrejme, keď bude mať aj trochu futbalového šťastia."

A dobrý žreb v ďalšej kvalifikácii.

"Samozrejme, aj dobrý žreb. Ale predovšetkým dobrú klímu. Medzi hráčmi, medzi fanúšikmi, medzi všetkými."

Na čom teda stavať?

"Myslím, že na určitej kostre mužstva, ktorá by mala byť stabilnejšia a na individualitách, ktoré by mali mohli zahrať v tých ťažších zápasoch."

Momentálna situácia je dosť zložitá. Karhan, Hlinka, Greško nechcú reprezentovať - či presnejšie, nechcú hrať pod Jurkemikom. Až by ste sa stali trénerom, oslovili by ste ich?

"Samozrejme, na takéto veci treba zabudnúť. Takých hráčov, ktorí majú na to, aby reprezentovali, treba osloviť. Musíme sa pozerať na futbal a nie na svoje osobné záujmy. Myslím, že s nimi treba porozprávať."

Na záver: vy ste už v pozícii reprezentačného trénera boli. Na krátky čas. Vstúpite teda do tej istej rieky. Alebo to už nie je o tom istom?

"To ja neviem povedať. To je hviezdach. Navyše, ja som zatiaľ len kandidát..."

Súvisiace články