Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Gajdošová o rok proti Slovensku

Sportnet|Publikované 15. aug 2006 o 00:00

Jarmila Gajdošová vyhrala minulý týždeň v Štokholme s Češkou Evou Birnerovou svoj prvý turnaj na okruhu ATP Tour vo štvorhre ešte ako zástupkyňa slovenského tenisu, ale môže sa stať, že pri ďalšom triumfe si už bude uvádzať novú krajinu - Austráliu.

Rodáčka z Bratislavy, ktorá už vyše roka žije v Sydney, požiadala vo februári tohto roku o pridelenie austrálskeho občianstva. Ak ho dostane, otvorí sa jej aj cesta do nového reprezentačného tímu v Pohári federácie. Austrália je rovnako ako Slovensko v II. svetovej skupine.

Gajdošová hrala za Slovensko v Pohári federácie len raz ako 16-ročná v júli 2003 v Belgicku, s Ľubomírou Kurhajcovou podľahli v záverečnej štvorhre domácej dvojici Callensová - Maesová 4:6, 5:7 a náš tím odišiel z Charleroi s prehrou 0:5.

"S Jarkou som bol v kontakte pred týmto ročníkom Pohára federácie, chcel som ju do tímu. Odpísala mi, že pre rok 2006 s vystúpením v súťaži neráta," vravel kapitán slovenskej reprezentácie Mojmír Mihal. Gajdošová sa v tejto sezóne prebojovala do prvej stovky svetového rebríčka v dvojhre aj vo štvorhre. Kapitán by privítal v tíme zvýšenie konkurencie. Nakoniec však so štvoricou Daniela Hantuchová, Magdaléna Rybáriková, Dominika Cibulková, Janette Husárová vybojoval postup z euro-africkej zóny do svetovej skupiny.

"Jarka si vybrala život v inej krajine, kde sa cíti dobre a má vyhovujúce podmienky na tenis. Je to jej rozhodnutie, treba ho rešpektovať," doplnil Mojmír Mihal. V aktuálnom rebríčku je na 86. mieste v singli a na 78. v debli. Gajdošovej austrálsky tréner Simon Walsh v nej vidí potenciál na hráčku svetovej dvadsiatky.

Podľa pravidiel Pohára federácie môže tenistka nastúpiť za novú krajinu po troch rokoch od posledného štartu, pričom dva roky musí v nej žiť. Austrália by novú hráčku potrebovala prihlásiť na Medzinárodnú tenisovú federáciu šesť mesiacov pred prvým zápasom. Stále je tak možnosť, že by Jarmila Gajdošová v prípade vyžrebovania zápasu Slovensko - Austrália v 1. kole II. svetovej skupiny nastúpila v apríli 2007 proti svojim bývalým spoluhráčkam. (on)

Súvisiace články