Sobota, 6. marec, 2021Meniny má Radoslav, Radoslava

Gajdošová bude čoskoro Austrálčankou

Sportnet|Publikované 12. aug 2006 o 00:00

Slovenská tenisová trojka Jarmila Gajdošová, ktorá hrá v týchto dňoch na turnaji v Štokholme, má byť čoskoro Austrálčankou. ,,O naše občianstvo požiadala vo februári 2006 a zatiaľ jej pomáhame vo vybavovaní formalít. Ak ho získa, radi ju privítame v ...

Jarmila Gajdošová. FOTO - TASR/EPA

Slovenská tenisová trojka Jarmila Gajdošová, ktorá hrá v týchto dňoch na turnaji v Štokholme, má byť čoskoro Austrálčankou. ,,O naše občianstvo požiadala vo februári 2006 a zatiaľ jej pomáhame vo vybavovaní formalít. Ak ho získa, radi ju privítame v našich radoch a určite poteší aj fedcupového kapitána Davida Taylora," povedal nám včera nový šéf Australian Open a riaditeľ federácie Tennis Australia pre vývoj hráčov Craig Tiley, pôvodom Juhoafričan. ,,Je to veľmi talentovaná hráčka, zžila sa s austrálskym prostredím, má celý tím okolo seba z Austrálie a plne jej úsilie podporujeme."

Tréner 19-ročnej Gajdošovej, Sydneyčan Simon Walsh nám telefonicky zo Štokholmu všetko potvrdil: ,,Je to pravda, hoci ešte nevieme na sto percent, v akom štádiu sa vybavenie žiadosti nachádza. Austrálska vláda posudzuje každý prípad osobitne a nezaujato a na jej druh víz, tzv. výnimočné kvality (exceptional skills - pozn. autora), prideľuje malý, obmedzený počet schválených žiadostí o občianstvo. Chcem zdôrazniť, aby si nikto nemyslel, že sa tak rozhodla pre nejaké zištné alebo účelové ciele. Jarka si všetko vybojovala drinou, tvrdým tréningom, bez voľných kariet a protekcie a na rozdiel od takej Dokičovej nemusí byť odkázaná na podporu austrálskeho tenisu. Ani finančnú, ani morálnu. Môže sa plne spoľahnúť na svoj tím, v ktorom je okrem mňa aj kondičný tréner Dave Bailey a sponzor Ron Kohn."

Gajdošová strávila v Austrálii za posledné dva roky väčšinu času, aj Vianoce, aj narodeniny, od novembra 2005 do apríla 2006 bola v Novom Južnom Walese a vyhrala turnaje ITF v Sydney, Gosforde, Canberre a Vitteli. "Tohto roku má zápasovú bilanciu 45:16, postúpila na 86. miesto a hrá atraktívny útočný tenis, s výbušnou razanciou. Má predpoklady stať sa nielen austrálskou jednotkou, ale aj vyšplhať sa minimálne do svetovej dvadsiatky. Verím v jej schopnosti a veril som aj pred rokom, keď bola v marci 2005 za treťou stovkou, v kríze a s plačom uvažovala o konci s tenisom a návrate do školy. Žil som osem rokov v Slovinsku, viackrát som navštívil Bratislavu, ale v oboch krajinách som pocítil priveľa politiky a rozdielneho prístupu v športe. Jarka sa rozhodla čisto ľudsky, súkromne, vybrala si Austráliu za svoj domov aj po skončení kariéry, lebo jej imponuje tunajší štýl života."

Bratislavská rodáčka naposledy reprezentovala Slovensko v Pohári federácie roku 2003 ešte ako 16-ročná, ale teraz sa zdá, že Slovensko príde o svoj tenisový talent. Súčasnú trojku, ktorá bude akiste ozdobou austrálskeho tenisu prežívajúceho momentálnu krízu.

Súvisiace články