Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Gajdošová aj Hrbatý z hry von už po 1. kole

SITA|Publikované 29. máj 2007 o 20:03

PARÍŽ 29. mája (SITA) - Druhý grandslamový turnaj roka na antukových dvorcoch v areáli Rolanda Garrosa v Paríži (dotácia 15 264 500 eur) sa pre slovenských tenistov nezačal úspešne. V utorkových súbojoch ...

PARÍŽ 29. mája (SITA) - Druhý grandslamový turnaj roka na antukových dvorcoch v areáli Rolanda Garrosa v Paríži (dotácia 15 264 500 eur) sa pre slovenských tenistov nezačal úspešne. V utorkových súbojoch 1. kola dvojhry neuspeli Jarmila Gajdošová ani Dominik Hrbatý. Dvadsaťročná Gajdošová nepotvrdila v súboji s nemeckou kvalifikantkou Andreou Petkovicovou úlohu miernej favoritky a podľahla jej za 106 minút 6:4, 3:6, 3:6. Gajdošová tak nezopakovala vlaňajšiu účasť v 2. kole a rovnako ako na tohtoročnom Australian Open sa rozlúčila s hlavnou súťažou vo dvojhre už po úvodnom stretnutí. Slovenka (86. v rebríčku WTA Tour) po víťaznom prvom dejstve v ďalších dvoch ťahala s 19-ročnou Nemkou s koreňmi v bývalej Juhoslávii (150. vo svetovom renkingu) za kratší koniec. "Nehrala som tak ako v predchádzajúcich troch týždňoch. Urobila som chyby, nevychádzal mi ani servis. Kľúčový bol začiatok druhého setu. Prehrala som si podanie, nevyužila veľa šancí a súperka sa chytila. Hrá prvý raz hlavnú súťaž na grandslame. Nemala čo stratiť," komentovala pre stz.sk Gajdošová.

Dvadsiaty štvrtý nasadený hráč turnaja Hrbatý nestačil na českého kvalifikanta Bohdana Ulihracha (až 199. v rebríčku ATP Entry) a v päťsetovej dráme mu podľahol za 174 minút 2:6, 7:5, 7:6 (3), 4:6, 3:6. Hrbatý sa vo svojej jedenástej účasti rozlúčil s parížskou antukou po štvrtý raz v 1. kole. Jeho maximom v Paríži, ale aj celkovo na grandslamových turnajov, zostáva semifinále z roku 1999. S Ulihrachom neuspel 29-ročný Bratislavčan v piatom vzájomnom súboji vôbec po prvý raz. Hrbatý v stretnutí prehral až osemkrát svoje podanie, a to bol jeden z rozhodujúcich faktorov. Tridsaťdvaročný Čech postúpil do 2. kola na Roland Garros prvýkrát od roku 2001.

Dvojhra žien - 1. kolo:

Jarmila Gajdošová (SR) - Andrea Petkovicová (Nem.) 6:4, 3:6, 3:6 za 106 minút

Gajdošová prehrávala v prvom sete 0:2 aj 1:3, ale po ôsmich gemoch bolo vyrovnané 4:4. V nasledujúcej hre 20-ročná Slovenka po tretí raz vzala nemeckej súperke jej podanie. Potom už pri svojom servise nezaváhala a za 46 minút premenila prvý setbal a vyhrala prvý set 6:4. V druhom dejstve si rodená Bratislavčanka neustrážila svoje podanie vo štvrtom geme a bosnianska rodáčka Petkovicová vzápätí zvýšila na 4:1 a to už bol dostatočný náskok. Mladšia z oboch aktérok vyhrala druhý set 6:3 a po 79 minútach sa začínalo odznova. V rozhodujúcom dejstve Slovenka za stavu 2:2 opäť neudržala svoje podanie a neskôr prehrávala už 2:5. Za tohto stavu ešte po štvrtý raz v stretnutí súperku brejkla (3:5), ale jej ďalší prehratý servis znamenal potvrdenie víťazstva mladej Nemky. Petkovicová vyrovnala vzájomnú bilanciu s Gajdošovou na 1:1.

Dvojhra mužov - 1. kolo:

Dominik Hrbatý (24-SR) - Bohdan Ulihrach (ČR) 2:6, 7:5, 7:6 (3), 4:6, 3:6 za 174 minút

Úvodný set slovenskému tenistovi nevyšiel. Trikrát prehral svoje podanie a za 24 minút ho stratil v pomere 2:6. V druhom sete už 29-ročný Slovák vyrovnal hru. A keďže v jedenástom geme čistou hrou o 3 roky staršieho súpera brejkol a vzápätí udržal svoj servis, vyrovnal po hodine hry stav setov na 1:1. Tretie dejstvo bolo opäť dramatické. Český tenista mal výhodu prvého podania a v koncovke mal dvakrát (za stavu 5:4 a potom aj 6:5) pri podaní Hrbatého výhodu setbalu, ale oba kritické momenty rodený Bratislavčan zvládol. V tajbrejku bol potom stále o krok vpred slovenský tenista a vyhral ho hladko 7:3.

Hrbatý mal za stavu 2:1 na sety psychologickú výhodu na svojej strane, ale nevyužil ju. Bojovník Ulihrach mu vo štvrtom sete ušiel na 5:3 a pri podaní Slováka mal setbal. Hrbatý ho ešte odvrátil a znížil na 4:5, ale nasledujúce svoje podanie už rodák z Kolína využil na 6:4 a vyrovnanie stavu setov na 2:2. Rozhodujúce dejstvo začali obaja súperi stratou podania, a potom si ho držali až do stavu 3:3. Rozhodnutie prišlo v siedmom, tzv. Tildenovom geme, ktorý Hrbatý pri svojom podaní prehral (3:4). Od tohto stavu už potom slovenský tenista nezískal do konca stretnutia ani gem. Set prehral 3:6 a celý zápas 2:3 na sety.

Ulihrach prestrieľal Hrbatého na esá 14:4 a na víťazné údery 28:20. Český tenista mal aj vyššiu úspešnosť I. podania (76% - 65%). V celom zápase prehral štyrikrát svoje podanie, zatiaľ čo jeho slovenský súper osemkrát.