Štvrtok, 28. októbra, 2021Meniny má Dobromila

Gabbymánia pokračuje, Mariána Gáboríka prirovnávajú k megahviezdam

TASR|26. jan 2003 o 10:20

St. Paul 26. januára (TASR) - Ani v druhej polovici základnej časti zámorskej NHL nezhasína hviezda 20-ročného hokejového zázraku spod Tatier a odborníci ...

St. Paul 26. januára (TASR) - Ani v druhej polovici základnej časti zámorskej NHL nezhasína hviezda 20-ročného hokejového zázraku spod Tatier a odborníci Mariána Gáboríka prirovnávajú k najväčším hviezdam prestížnej súťaže Mariovi Lemieuxovi a Jaromírovi Jágrovi. Vo svojej tretej sezóne "Gabby" ťahá tím Minnesoty k vysnenému postupu do play off a zámorské média si čoraz častejšie všímajú jeho výnimočnosť.

"Každú sezónu sa snažím niečo pridať k tomu, čo už viem. Chcem sa neustále zlepšovať vo všetkých smeroch. Nechcem byť len ofenzívnym hráčom, v dnešnom hokeji musí útočník vedieť aj kvalitne brániť. To je môj hlavný cieľ, zlepšiť sa vo viacerých činnostiach súčasne," konštatoval Gáborík (25+22), ktorý jednoznačne dominuje v kanadskom bodovaní svojho tímu. "Lemieux alebo Jágr sú skutočné hviezdy, oni jednoducho ovládajú všetko. Všetci chcú hrať tak, ako oni. Ani im sa vždy nedarí, ale dokážu sa cez to preniesť. Napríklad v tomto sa musím ešte zlepšiť," dodal Gáborík.

Momentálne tretí najproduktívnejší Slovák v NHL patrí so 187 streleckými pokusmi medzi najaktívnejších kanonierov celej súťaže (Jágr - 207 striel na bránku, OďNeill - 195) aj vďaka hokejovej filozofii trénera Minnesoty Jacquesa Lemaira.

"Keď sa mu strelecky nedarí, trochu zneistie. S tým sa však musia naučiť žiť všetci hráči. Dôležité je zostať pozitívny a naďalej poctivo pracovať," skonštatoval Lemaire, ktorému sekundoval generálny manažér Wild Doug Risenborg: "Gáborík musí ešte zlepšiť prihrávku a defenzívnu hru. Vo svojom mladom veku však ešte nie je pripravený na úlohu hviezdy. Je hráčom, ktorý úspešne odštartoval svoju kariéru v tejto sezóne. Mal by sa na to pozerať, ako na pozitívny signál."

V piatkovom zápase proti Los Angeles zaznamenal Gáborík svoj 25. gól a tréner Slovákov Žigmunda Pálffyho i Ľubomíra Višňovského z tímu kráľov Andy Murray neskrýval rozčarovanie. "Gáborík patrí medzi päť najlepších hráčov NHL," uviedol Murray, ktorému na rovnakú strunu sekundoval brankár Minnesoty Dwayne Roloson: "Je skutočne výnimočný. Vynikajúci v ofenzíve a dôsledne bráni. Ťažko sa na ňom hľadajú hokejové chyby."

Podľa ostrieľaného Gáboríkovho spoluhráča Andrew Brunetta možno odchovanca trenčianskeho hokeja pokojne prirovnať k hviezdnemu kanadskému centrovi Joe Sakicovi. Cliff Ronning zasa v Gáboríkovi vidí kombináciu ruských rýchlikov Pavla Bureho a Alexandra Mogiľného.

Súvisiace články