Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Futsalové repre síce nezvíťazili, no ani neprepadli

Sportnet|Publikované 6. okt 2003 o 22:00

Košice - V najvyššej slovenskej futsalovej súťaži bola v uplynulých dňoch prestávka, pretože slovenskí reprezentanti štartovali na 1. ročníku turnaja

troch krajín. Zaujímavosťou tohto podujatia bolo, že sa hral vo všetkých troch zúčastnených krajinách - na Slovensku, v Poľsku i v Česku. Z pohľadu slovenského futsalu je však oveľa viac interesantnejšia skutočnosť, že po prvý raz v histórii tohto športu sa predstavila reprezentácia do 21 rokov. V oboch kategóriách naše tímy skončili na poslednom mieste. Zo svojimi súpermi však zohrali vyrovnané partie, ktoré však nedotiahli do úspešného konca.

Ešte poldruha minúty pred koncom Slováci remizovali s Poliakmi 4:4. Potom český arbiter odpískal problematickú penaltu, Poliaci šestku premenili. Naši reprezentani v snahe vyrovnať odvolali brankára, no počas power play inkasovali šiesty gól. "Zápas bol vyrovnaný. Poliaci mali lepší pohyb v útoku, ale v ostatných smeroch sme sa im vyrovnali. Dvojgólový rozdiel je pre nás trochu krutý," vrátil sa k zápasu vedúci reprezentačného mužstva a manažér FC Izolex Marián Samsely. Z pohľadu košických sálovkárov sa do duelu nezapojili Igor Nagy ani Peter Kerlík, Vojtech Várady (všetci Izolex Košice) vystriedal po prestávke Madra. "Vojto zahral celkom dobre, no trochu doplatil na to, že viazla kombinácia. Proti Česku sa všetci traja predstavili v spoločnej štvorke spolu s Tóblom zo Slovmatiku Bratislava. Vo výbornom svetle sa ukázal Igor Nagy. Zahral veľmi dobre. Dokonca až nad očakávanie. Celá štvorka vyvodila veľký tlak na Čechov, že tí si museli pomáhať faulami." Mimochodom, všetkých päť faulov bolo práve na ´košickú štvorku´! "Na Igora pritom boli fauly zavaňajúce žltou i červenou kartou, no rozhodca ich posudzoval len ako fauly." V I. polčase gól nepadol. Česi, prekvapujúco bronzoví medailisti z posledných majstrovstiev Európy v Taliansku, boli jasnými favortmi, no nedokázali sa presadiť. Počas prestávky asi bolo v ich šatni umývanie hláv, pretože ich úsilie sa rapídne zvýšilo. Naopak, Slováci začali robiť menšie chyby, čo Česi využívali. "Súperov tlak na našu bránu bol veľký. Napriek tomu, že Mário Gašparovič chytal vynikajúco, týmto gólom nedokázal zabrániť." Zaujímavosťou je, že Česi za osem minút II. polčasu nachytali 5 faulov, no v ďalších 12 minútach im rozhodcovia neodpískali ani jeden faul... "Podľa mňa rozhodcovia neodpískali niekoľko nedovolených zákrokov. Česi hrali veľmi tvrdo, až na hranici únosnosti. Zápas bol veľmi dobrý a kvalitný. Jednogólový rozdiel by lepšie svedčal priebehu hry. Tretí gól sme strelili v poslednej sekunde. Ukázalo sa, že ča sa týka kondície a obrannej zóny máme na lepšie mužstvá, ale v útočnej zóne máme veľké rezervy. Musíme na tom pracovať nielen v reprezentácii, ale i na klubovej úrovni," poznamenal M. Samsely, podľa ktorého tieto prípravné zápasy dali našim hráčom veľmi veľa. Slováci takéto zápasy budú potrebovať ako soľ, lebo v prvej dekáde novembra na nich čaká ťažká kvalifikačná skupina o postup na majstrovstvá sveta, keď v Lotyšsku nám bude súperom domáci kolektív a hlavne favorizované Španielsko. Zo skupiny postúpi len víťaz. Turnaj troch krajín by sa mal zopakovať i na budúci rok a organizáciu by už mala prevziať naša krajina.

Dvadsaťjednotka zohrala svoje prvé dva oficiálne stretnutia. "O vytvorenie tohto tímu sa postaral predovšetkým tréner Zsolt Pakusza. Už dávnejšie sme sa bavili na tému, že ak chceme viac napredovať, musíme pritiahnuť mladých hráčov, ktorí sa nevenujú veľkému futbalu. Česi už mali dávnejšie dvadsaťjednotku. Prvý zraz nového tímu bol koncom augusta. Na Turnaj troch krajín nominoval tréner hráčov, ktorí majú najviac skúsenosti z našej ligy." Z Košíc sa predstavili Jaroslav Čanda, António Hernandéz (obaja Izolex) a Tomáš Tóth (RCS). Túto kategóriu nečaká žiaden vrchol. Ide predovšetkým o to, aby stále populárnejší futsal pritiahol ďalších adeptov tohto športu. Reprezentácia by mala byť pre mladých veľkou motiváciou. Dokonca sa uvažuje i vytvorení tímu do 23 rokov, respektíve B-mužstva, aby sa hráči z neskôr nestratili.

Výsledky A-mužstiev, Dubnica: Slovensko - Poľsko 4:6 (2:2). Góly SR: Krajčík, Kunka, Pavlovič, Čambal. Nowa Ruda: Poľsko - Česko 2:2 (1:1). Ostrava: Česko - Slovensko 5:3 (0:0). Góly SR: Urbanovič, Nagy, Tobl.

1. Poľsko21108:64

2. Česko21107:54

3. Slovensko20027:120

Výsledky tímov do 21 rokov, Dubnica: Slovensko - Poľsko 1:1 (1:0). Gól SR: Kollár. Nowa Ruda: Poľsko - Česko 2:3 (1:1). Ostrava: Česko - Slovensko 6:3 (1:2). Góly SR: Štajer, Kollár, Čanda.

1. Česko22009:56

2. Poľsko20113:41

3. Slovensko20114:71

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.