Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Futsalisti Prešova takticky prevýšili favorita

Brankár Matúš Lipka predviedol niekoľko excelentných zákrokov. (Autor: kušo)
Sportnet|Publikované 7. mar 2013 o 00:00

Konečne! Tak si povedali hráči aj priaznivci FK Slovanet Prešov po víťazstve nad Across Pinerola Bratislava 5:2 v 17. kole najvyššej futsalovej súťaže.

Východniari po troch domácich prehraných zápasoch sa chceli odmeniť záľahe divákov za ich vernosť a podporu a v záverečnom vystúpení v základnej časti extraligy urobiť im radosť. To sa aj podarilo a na ich štíte zostal popredný celok ligy, úradujúci vicemajster.

PREŠOV. Hoci hostitelia si už svoje postavenie na rozdiel od súpera nemohli vylepšiť, predsa sa vložili do hry s maximálnou koncentráciou.

Predviedli napriek oslabeniu v kádri taktický výkon a dokonale zaskočili favorita. Zároveň mu tak oplatili predošlú porážku zo vzájomného merania síl v Bratislave.

V prvom polčase sa snažili Prešovčania vylákať hostí, nechali ich hrať, spoliehali sa na pevnú obrannú činnosť a najmä skvelého Lipku v bránke, ktorý sa dostal k slovu po viaczápasovej pauze. Brankár ich naozaj podržal a predviedol niekoľko bravúrnych zákrokov.

Futsalisti Across Pinerola pôsobili ako futbalisti FC Barcelona. Držali loptu, posúvali si ju mnohými prihrávkami, ale Šarišanov týmto spôsobom nevykoľajili.

Naopak, napokon na túto uspávanku sami doplatili. Do prestávky síce neurobili až toľko chýb v rozohrávke, ale i tak nevedeli nájsť spôsob na odomknutie domácej brány.

Zdalo sa, že mačka sa hrá s myšou, ale tá predsa triumfovala svojím šibalstvom. Polčasový zmierlivý stav (Prešov viedol 1:0, hostia potom vyrovnali na 1:1) predznamenal gradáciu deja po zmene strán.

Domáci začali viac napádať, zvolili fyzicky náročný spôsob boja a vyplatilo a im to. „Vedeli sme, že pokiaľ zachytíme loptu a donútime súpera k nepresnostiam, dostaneme sa do brejkov. To nám vychádzalo, a tak sme získali rozhodujúci náskok,“ priblížil úsilie víťaza Peter Zahradník.

Oprášil staré väzby

V druhom polčase explodovalo odhodlanie FK Slovanet. Jeho hráči udierali s chirurgickou presnosťou.

Bratislavčania sa herne i psychicky rozsypali, nedokázali čeliť presingu Prešovčanov. Tí získali postupne vedenie 2:1, 3:1 i 4:1 a hoci hostia znížili, predsa posledné slovo patrilo úspešnému tímu.

Ten si poradil aj s power play a dva razy skóroval do prázdnej brány. „Vedeli sme, že súper je dynamický, hru podchvíľou mení. Najprv mal dosť šancí, preto sme zmenili taktiku a rozhodli sme sa viac napádať. Dostali sme konkurenta pod tlak, z toho plynuli jeho chyby a to nám sedelo. Hoci ešte vo využívaní brejkov treba viac pridať, čo súvisí so skúsenosťami,“ naznačil P. Zahradník, nováčik v tíme Prešova.

Odohral len druhý súboj, na súpiske je približne iba mesiac. „Páčila sa mi atmosféra na futsale, keď som sa bol pozrieť na duel s RCS Košice. Tak som si povedal, že to skúsim. Okrem toho asi pred desiatimi rokmi som sa v Považskej Bystrici tomuto športu venoval, takže som oprášil svoj vzťah. Mám viac času, preto mi nič nebránilo zapojiť sa do tréningov. Stačilo mi ich pár a už som aj vhupol do súťaže. Pravdaže, v porovnaní s futbalom je to veľký rozdiel, musím sa preorientovať, ale postupne to azda zvládnem. Hrá sa rýchlejšie a mne ešte chýba dynamika, na tej musím popracovať,“ povedal pomaly 30-ročný borec známy z pôsobenia aj v Corgoň lige.

Predtým sa vo veľkom futbale prezentoval pár sezón i v Tatrane Prešov, účinkoval aj v Ružomberku, D. Kubíne, Michalovciach, Lipanoch, Bardejove, Poľsku či Rakúsku a momentálne naháňa loptu v Pušovciach.

Pred polrokom skončil s vrcholovým futbalom, ale nechce byť ešte dôchodcom. „Uvidíme, čo bude v lete, láka ma ešte zahraničie,“ dodal hráč, ktorého tiež mrzelo, že Prešovčanom sa nepodarilo dostať do prvej päťky.

„Čo nevyšlo teraz, azda vyjde nabudúce,“ pripomenul a zdôraznil, že publikum v Prešove by si to zaslúžilo.

„Ľudia urobia lepšiu kulisu než štyritisíc na futbale, o tom niet pochýb. Povzbudzujú, aj keď to nie vždy mužstvu vychádza. To si ceníme.“

Výsledok 17. kola: FK Slovanet Prešov – Across Pinerola Bratislava 5:2 (1:1).

Góly: Mihok 2, T. Eliáš, R. Beliš, Adam – Hájek, Cintula, ŽK: Zbiňovský – Zdráhal, 700 divákov.
Súvisiace články