Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

FUTBALOVÝ "TRPASLÍK" REGIONÁLNYCH SÚŤAŽÍ NEZAOSTAL ZA OČAKÁVANÍM

Sportnet|Publikované 11. júl 2008 o 22:00

Jozef Kovalčík: V skromných podmienkach môžem vyjadriť so sezónou spokojnosť.MARIÁN DICV posledných rokoch patrí futbal v Starej Ľubovni za jednu

Jozef Kovalčík: V skromných podmienkach môžem vyjadriť so sezónou spokojnosť.

MARIÁN DIC

V posledných rokoch patrí futbal v Starej Ľubovni za jednu z hlavných priorít, ktorá enormne zvýšila záujem všetkých priaznivcov tohto športu v meste a okolí. Vlaňajšie účinkovanie MFK Goral St. Ľubovňa v I. lige bolo určite niečím výnimočným, čo dokázalo zviditeľniť futbal nielen v samotnom klube, ale taktiež aj v okrese. Jeho činnosť je riadená predovšetkým OFZ Stará Ľubovňa, ktorý zodpovedá za celý chod futbalu v jednotlivých súťažiach. Hlavným predsedom VV OFZ Stará Ľubovňa je už dlhšiu dobu Jozef Kovalčík, s ktorým sme sa v nasledujúcom rozhovore obzreli za uplynulým ročníkom súťaží v tomto podtatranskom okrese.

Nakoľko ste spokojný s futbalovým ročníkom 2007/2008 súťaží vo vašom okrese?

"S nedávno ukončenou sezónou môžem vyjadriť všeobecnú spokojnosť, keďže sa nám počas priebehu súťaží nevyskytli žiadne nepríjemné udalosti. Musím podotknúť, že úroveň našej I. triedy je výrazne podmienená tým, koľko sa v nej nachádza mužstiev a hráčov. Je pravdou, že čo sa týka počtu tímov patríme medzi "trpaslíkov". Myslím si však, že naše kolektívy herne nezaostávajú a dosahujú v porovnaní s účastníkmi iných väčších okresov pomerne kvalitné výsledky. Mrzí ma ale nízke množstvo hráčov, pretože väčšina ľudí z nášho okresu chodí neustále za prácou mimo nás, čo je adekvátna odozva atraktívnosti tejto súťaže."

Vzhľadom na nízky počet účastníkov I. triedy mužstvá každoročne bojujú iba o postup do V. ligy S-Z, čo je dosť nezvyčajné. Nemyslíte si, že to môže znižovať úroveň súťaže?

"Čo sa týka nášho okresu nemyslím si, že ide o nezvyčajný jav. Musíme totiž vychádzať z toho, čo máme k dispozícii. Chcem podotknúť, že sme veľmi radi, že máme aspoň dostatočný počet družstiev na samotnú existenciu súťaže. Futbal navyše vykonávame v skromných podmienkach, čo určite nie je vôbec jednoduché. Na spoločných stretnutiach, ktoré sa konajú na OFZ neustále vyjadrujem spokojnosť s predstaviteľmi klubov z nášho okresu. Úprimné poďakovanie patrí hlavne tým, ktorí futbalu venujú výrazný dostatok svojho voľného času a svedomito okolo neho pracujú. Ich snahou je najmä udržiavať stav súťaže, aby mužstvá vytvárali skvelú konkurenciu a neustále hrali v takom počte s akým ju odštartovali. Tímy, ktorým sa podarí z nej postúpiť si myslím, že väčšinou hrajú dôstojnú úlohu v V. ligovej súťaži. Treba pripomenúť, že z našej I. triedy vyšlo už veľa futbalistov, ktorí hrajú vo vyšších súťažiach."

Nepravidelným negatívnym javom tejto súťaže v okrese boli nečakané kontumácie zápasov, ktoré neraz naštrbili vzťahy medzi klubmi, čo sa navzájom veľmi dobre poznajú. V čom hľadať najhlavnejšie príčiny?

"Jednou z hlavných príčin je celkovo nízky počet hráčov v jednotlivých kluboch. Tí, ktorí v nich pôsobia sú natoľko zanietený až sú z toho všetkého premotivovaný. Za každú cenu sa usilujú zahrať si aj v majstrovských zápasoch. Mužstvá sa tým pádom doplňujú aj o takých hráčov, ktorí nie sú na súpiskách, čo je v rozpore so súťažným poriadkom. Samozrejme, že ide o nešportový prejav, ktorý sa potom premieta aj do spomínaných kontumácii. Keďže z našej súťaže žiadny tím nezostupuje nemá to nejaký negatívny vplyv na samotnú súťaž. Aj keď sa nedá povedať, že by to malo zabrániť či už postupu, alebo umiestneniu na dne tabuľky určite tieto kontumácie znižujú meno samotnej súťaže. Neustále vyzývam všetkých kompetentných, aby sa takýmto nešportovým prejavom čo najviac vyhýbali a vyvarovali sa ich, pretože VV OFZ a ja osobne sme jednoznačne proti takýmto činnostiam."

V poslednom období sa až na FK Plavnica stalo železným pravidlom, že nováčik V. ligy z vášho okresu sa nedokáže udržať a po roku sa vráti do okresnej súťaže. Čím si to vysvetľujete?

"Čo sa týka nášho posledného nováčika z Junošportu Stará Ľubovňa ten disponoval vekovo veľmi mladým mužstvom. Aj keď som mal príležitosť pozrieť si iba dva majstrovské zápasy tohto družstva myslím si, že so svojimi súpermi hrali vždy dôstojnú úlohu a vyrovnané duely. Súčasný vytvorený tím tohto klubu má dozaista pred sebou sľubnú futbalovú budúcnosť a jeho herná kvalita by mala napredovať."

Ste neustále dostatočne pripravený na samotnú činnosť a existenciu futbalu vo vašich okresných súťažiach?

"Už niekoľko rokov sa neustále snažíme pripravovať v spolupráci so všetkými členmi jednotlivých FK. Myslím si, že celková existencia súťaží v okrese bude aspoň v takej miere, v akej bola doposiaľ. Obavy mám však z nového množstva účastníkov. Hlavne počet mládežníckych družstiev z roka na rok klesá, čo má veľmi neblahý dopad na samotný futbal u nás. Všetko sa to odvíja už od ZŠ, v ktorých je čoraz menej futbalových talentov a z tohto dôvodu je neskôr presun hráčov takmer nemožný."

Dlhoročným problémom vo futbale v okrese je, že OFZ nedokázal doposiaľ nájsť spoločnú reč a nadviazať vzájomnú spoluprácu s MFK pre celkový rozvoj futbalu v Starej Ľubovni a okolí. V čom hľadať najhlavnejšie dôvody?

"Z nášho pohľadu OFZ, ak by sa naskytla akákoľvek vhodná príležitosť určite by sme sa nebránili vyjsť MFK St. Ľubovňa v ústrety. Verím, že už v blízkej budúcnosti dokážu obe strany pretrvávajúce problémy vyriešiť a uvoľniť tým cestu k ďalšiemu rozvoju futbalu v meste a blízkom okolí."

Vlaňajší postup MFK Goral Stará Ľubovňa do I. ligy bol výrazným míľnikom pre futbal nielen vo vašom okrese, ale aj pod Tatrami. Malo to pozitívny dopad aj na okresnú súťaž?

"Súhlasím s tým, že postup St. Ľubovne medzi slovenskú elitu bol naozaj niečím, čo toto mesto a okres ešte nezažilo. Jasným dôkazom boli aj rekordné návštevy na zápasoch a enormný záujem priaznivcov futbalu v našom okrese. V niektorých prípadoch sme museli v pozícii OFZ kvôli tomu presunúť futbalové majstrovské duely v okrese na takú hodinu, aby sme tým dovolili aj ostatným futbalistom I. triedy a samotným fanúšikom tejto súťaže možnosť pozrieť si merania síl Starej Ľubovne v I. lige. Napriek tomu, že sa tomuto klubu nepodarilo udržať medzi slovenskou elitou mužstiev som presvedčený, že nové zlúčenie MFK s Junošportom bude mať pozitívny vplyv na ďalšie dianie futbalu v našom okrese."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.