Piatok, 26. február, 2021Meniny má Viktor

Futbalový šláger obstarajú východniari

Sportnet|Publikované 21. mar 2009 o 00:00

Prešov po rokoch v domácom derby s Košicami Po dlhšom čase zažije prešovský futbalový štadión opäť tradičné východniarske derby v najvyššej

Prešov po rokoch v domácom derby s Košicami

Po dlhšom čase zažije prešovský futbalový štadión opäť tradičné východniarske derby v najvyššej slovenskej súťaži. Zajtra od 16.30 hodiny skrížia športové zbrane 1. FC Tatran Prešov a MFK Košice. Odvekí futbaloví rivali nastúpia proti sebe v tejto sezóne druhý raz.

PREŠOV. V jedenástom kole Corgoň ligy hrali "vraňare" s "koňarmi" málo vídaný zápas. Derby v košickom Čermeli na rozbahnenom trávniku skončilo pozoruhodným výsledkom 5:5. Prešovčan Katona sa mohol v ňom popýšiť dosiahnutým hetrikom.

Trávnik šetrili

Zdá sa, že podmienky na futbal v odvete budú zase ťažké. Počasie mu zatiaľ nepraje. Prší sneží, preto aj v 1. FC Tatran Prešov šetria trávnik hlavnej hracej plochy na majstrovskú nedeľu. "Počasie nás naďalej núti využívať trávnatú B plochu," konštatoval včera tréner zeleno-bielych Roman Pivarník. "Hlavná plocha je mäkká. Nemá zmysel na ňu ísť a pred zápasom ju rozbiť." Prešovčania museli šetriť trávnik, ale i niektorých hráčov. "V Zlatých Moravciach protihráč nakopol Vršajevovičovi holennú kosť. Mal určité tréningové úľavy. Predpokladám však, že do nedele bude v poriadku. Na tréningu si zase poranil koleno Vršajevovičov krajan z Bosny Dejan Drakul. Vo štvrtok absolvoval potrebné vyšetrenia. Aj v jeho prípade si musíme počkať do nedele, či bude schopný do zápasu ísť."

Zápas iného razenia

Prešov i Košice majú rovnakú jarnú bilanciu. Jednu prehru a jednu remízu. Aj možnosť vidieť corgoňligové zápasy. R. Pivarník sledoval Košičanov v súbojoch s Trnavou a bratislavským Slovanom. "Boli to rozdielne zápasy. Nielen z hľadiska výsledkov. Ťažkom mi bolo nejako vychádzať najmä z domáceho duelu MFK so Slovanom. Belasí nastupovali v role favorita. Pre mňa však výkon košického tímu nebol nejakým ukazovateľom. Som presvedčený, že nedeľňajšie derby bude určite celkom iného razenia. Chceme sa v ňom vrátiť k hre, ktorú sme predtým doma úspešne hrávali. Na Slovan sme už zabudli, s Košicami sa pokúsime o nátlakový futbal. A, samozrejme, dávať si pozor na brejkové situácie Košíc."

Očakávajú slušnú návštevu

Derby, zvlášť medzi Prešovom a Košicami, majú osobitú príchuť, atmosféru, ktorá zvyčajne burcuje aktérov na obidvoch stranách. "V to dúfam aj ja. Ostatné derby v Košiciach výsledkovo bolo pre divákov ozaj veľmi zaujímavé. Desať gólov v jednom zápase najvyššej súťaže sa často nevidí. Návštevou v Čermeli vo vrcholne nevľúdnom počasí však katastrofálne. Nazdávam sa, že v Prešove to bude už o inom. Hoci počasie stále nie je optimálne, futbalu nežičí, verím, že fanúšikovia Tatrana sa vytiahnu a prídu nás povzbudiť v hojnom počte. Verím tiež, že spoločne s nimi sa budeme po zápase radovať z nášho úspechu."

Priveľa prekládok

Dvadsiate druhé kolo Corgoň ligy sa malo odohrať dnes. Zápas v Prešove pred televíznymi kamerami. Nakoniec ho však preložili na nedeľu 21. marca. Derby má stanovený začiatok o 16.30 hodine. V tom čase by sa mali dohrávať prvé jarné zápasy okresných futbalových súťaží, aj ďalších vyšších regionálnych. "Žijeme predsa na Slovensku, a tu sa vo futbale sotva čosi dá záväzne naplánovať," mieni R. Pivarník. "Nie je to prvý raz, čo sa kolo prekladá. Pokiaľ sa bude konať aj druhé kolo prezidentských volieb, zase sa to bude meniť. Tých prekládok je veľa. My sa im však prispôsobíme. Iné nám totiž ani neostáva. Pre mužstvo to zložité príliš nie je. Horšie to majú však podľa mňa diváci. Ťažšie sa orientujú, rozhodujú. Chceli by byť na futbale v sobotu na Corgoň lige, v nedeľu zase na nižšej súťaži. Takto majú futbalovú voľbu komplikovanejšiu. Na Slovensku sa to stále kvôli niečomu prehadzuje. Dopad je potom napríklad aj taký, že naše druholigové béčko aj áčko hrajú v jeden deň. Nuž na jednom ihrisku odohrať dva majstrovské zápasy - to nejde. Béčko teda pôjde hrať zajtra od 10.30 h s Popradom na umelú trávu."

JÁN LEŠKO

Súvisiace články