Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Futbalového génia Maradonu bránili i Slováci

Diego Maradona. (Autor: SITA/AP)
Pavol Spál|Publikované 30. okt 2010 o 07:55

Argentínčan Diego Maradona, jeden z najlepších futbalistov histórie, má v sobotu päťdesiat rokov. Výnimočný futbalista, motivátor, ale i komediant a narkoman. To je Maradona.BRATISLAVA. Uplynulo šesť rokov, čo ho kokaín takmer pripravil o život. Záchranári ešte nestačili položiť stodvadsaťkilové telo na nosidlá a správa o jeho kolapse obišla svet.

Keď ležal na prístrojoch, písali nekrológy. Pred nemocnicou vyplakávali davy, žmolili ružence a modlili sa. Z áut viseli vlajky a trúbili.

Päťprúdová diaľnica Pueyrredón v Buenos Aires skolabovala, nebolo možné prejsť. Maradonovo srdce fungovalo iba na tretinu kapacity.

Prežil. Do žalúdka si dal voperovať manžetu, schudol na sedemdesiat a abstinuje. V sobotu 30. októbra sa dožil päťdesiatky. Vždy bol iný. Mimoriadny, srdečný, i arogantný.

Aj napriek všetkým jeho aféram, má iba on právo súperiť s Pelém o pozíciu najlepšieho futbalistu histórie.

Tajomstvo improvizácie

Žiadny hráč nemal taký zásadný podiel na víťazstve na majstrovstvách sveta v Mexiku 1986 ako on. Strelil päť gólov, na rovnaký počet prihral. Zápas proti Anglicku je najpamätnejším v histórii.

Angličanov vyradil v priebehu troch minút. Prvý gól strelil jasnou rukou, keď preloboval brankára Shiltona.

„Kto okradne zlodeja, tomu je na sto rokov odpustené," obhajoval Maradona nedávno božiu ruku v argentínskej televízii. Narážal tak na historické nezhody medzi Argentínou a Anglickom.

O pár minút strelil azda najkrajší gól futbalovej histórie. Argentínsky futbal sa v čase Maradonovej éry vyznačoval väčšou živelnosťou, romantickosťou, ale aj gestami s podtónom agresivity.

Špecialitou bola gambeta: driblovanie slalomovým štýlom medzi hráčmi. Maradona tak pokoril anglického rivala. V polovici ihriska zobral loptu, obišiel šiestich.

Celé to trvalo desať aj pol sekundy. „Diegovým tromfom bola improvizácia. Vždy sa rozhodoval v okamihu. Mal neobyčajný cit pre hru, čo nie je možné sa naučiť. S tým sa musíte narodiť," tvrdil tréner majstrov sveta z roku 1978 Luis Menotti.

Vyrastal v Lanúse na predmestí v Buenos Aires, kde jeho rodina bývala bez tečúcej vody, elektriny a sociálneho zariadenia v provizórnej chatrči postavenej zo starého plechu, tehál a kartónov. Izby oddeľovala vrecovina.

Už ako dieťa bol výnimočný. Pri debute v argentínskej lige nemal ani šestnásť. O pár mesiacov si prvýkrát zahral za národný tím.

V roku 1981 prestúpil do FC Barcelona za rekordných 5 miliónov libier. Prvý rok ho trápila žltačka, druhý bol zranený. Vtedy prvýkrát vyskúšal kokaín.

V roku 1984 prestúpil do SSC Neapol (6,9 mil. libier), čo bol opäť svetový rekord. Keď vystúpil z helikoptéry, vítalo ho 70­ tisíc ľudí.

Z klubu, ktorý bol zvyknutý na boj o záchranu, sa stal majster Talianska a víťaz pohára UEFA. Hlavne vďaka Maradonovi.

Najlepší hráč storočia

Spolu s futbalom súťažili o jeho priazeň kokaín, ženy, žúry. So stratou chuti do tréningu priberal na váhe. Mal spory s trénermi, objavoval sa v kruhoch neapolskej mafie.

V roku 1991 bol po prvý raz pozitívne testovaný, dostal štrnásťmesačný dištanc. Zo šampionátu 1994 bol vyradený za pozitívny test na efedrín.

Taliansky daňový úrad od neho žiadal 21 miliónov dolárov. Z okna strieľal vzduchovkou po novinároch. Do väzenia sa nedostal iba vďaka zhovievavosti úradov a prosbe argentínskeho prezidenta Carlosa Menema. Zaplatil pokutu a odškodné.

Dlho popieral existenciu svojho nemanželského syna. Neskôr test DNA jeho otcovstvo potvrdil.

„Mal som veľa žien, my Argentínčania vieme žiť. Bolo to božie želanie," vyhlásil Maradona pre Gazzettu dello Sport.

V meste Rosário nedávno vznikla Maradova cirkev, ktorá uctieva heslo: „Máme boha rozumu, čo je Kristus, a boha srdca - to je Diego."

Maradona je prívržencom latinskoamerickej ľavice a vášnivým odporcom globalizácie a amerikanizmu.

Je osobným priateľom Fidela Castra, na ruke má tetovanie Che Guevaru a podporuje venezuelského prezidenta Huga Chavéza.

Za hodinku exkluzívneho rozhovoru si údajne účtuje sto tisíc dolárov. Pred MS V Afrike žiadal za účinkovanie v programe Living de Susana 400 tisíc dolárov. Dostal ich.

V internetovom hlasovaní FIFA ho 53,6% hlasujúcich označilo za hráča storočia, Pelé vyhral u odborníkov.

Pred dvoma rokmi bol vymenovaný za trénera reprezentácie - aj napriek chabým trénerskym skúsenostiam.Jeho tím na čele s Messim vypadol na tohtoročných MS v Afrike už vo štvrťfinále.

Maradona na trénerskom poste odolal, no neskôr po nezhodách s argentínskym zväzom skončil.

Barmoš: Zobrať mu loptu? Nemožné

Obranca JOZEF BARMOŠ (56) ako jeden z mála Slovákov bránil Maradonu. Československo remizovalo v roku 1982 v prípravnom zápase s Argentínou 0:0.

Ako si na to spomínate?

„Maradona bol najlepší hráč, akého si pamätám. Väčšieho história nemala. Hodnotím iba športovú stránku, nie ľudskú a aféry. Mal fantastickú ľavačku, krytie lopty vďaka nízkemu ťažisku, periférne videnie. Geniálnu prihrávku i zakončenie."

Pošťastilo sa vám zobrať mu nejakú loptu?

„Bol veľmi nepríjemný a nebezpečný. Zobrať loptu mu bolo nemožné. Ak sa aj náhodou k tomu schyľovalo, okamžite si vedel vypýtať faul. Nemohli ste na neho vyletieť. Ak nevedel niečo zrealizovať, zariadil prihrávku. Vypichli sme mu iba lopty, čo boli adresované na nabiehajúcich spoluhráčov. Zubami - nechtami sme ich vyškriabali."

Faulovali ste ho často?

„Nie. Žiadne brutálne zákroky tam neboli, iba strkanie. Po faule na Diega som dostal žltú kartu. Z tohto momentu som mal i fotku, ktorú mi daroval argentínsky fotograf. Poskytol som ju mojim manažérom. Žiaľ, už ju nemám."

Zaslúžili ste si kartu?

„Maradona si kryl loptu a ja som snažil k nej dostať. Zvalili sme sa spolu na zem. Žiadna surovosť. Každý mal pred ním rešpekt. Nebol hráčom, ktorý bol zákerný."

Maradona mal iba dvadsaťjeden. Bol už vtedy v tíme hviezdou?

„Bol mladý, ale suverénny. Už vtedy bol ústrednou postavou tímu. Tréner Vengloš nás upozorňoval, že je tu nejaký mladík, ktorý zažiaril na MS do 20 rokov. Dodal, že bude veľká hviezda. Človek to bral vtedy s rezervou, nemali sme veľké možnosti sledovať svetové dianie. "

Hrali ste na neho osobnú obranu?

„Nie. Tá by nepomohla, lebo sa dokázal uvoľniť a pripraviť perfektné lopty pre spoluhráčov. Skôr sa dával dôraz, aby sme si ho prebrali a tesne a dôsledne bránili."

Ako sa k vám Diego správal?

„Bežne. Nemal žiadne namyslené gestá, skôr bol kamarátsky. Aj keď sem - tam zbytočne spadol, keď mu hrozila strata lopty."

Kto bol podľa vás lepší Pelé či Maradona?

„Pelého si pamätám až v neskoršom období. Podľa toho, čo som videl zo záberov, je pre mňa jednotkou Maradona. Pelému pomohli fantastickými loptami, vedel zakončiť. Maradona to zobral všetko na seba. "


Niektorí uprednostňujú Pelého pre jeho všestrannosť. Maradona bol jednonohý.

„To je v poriadku. Ale ja si Pelého v takých brilantných akciách nepamätám."

A čo Maradonova ruka?

„To patrilo medzi búrlivejšie obdobie jeho života. Nemal to asi jednoduché, šili do neho zo všetkých strán."

Maradona gól Československu nedal

Maradona predbehol dobu o desať či pätnásť rokov, tvrdí Ján Kozák.

BRATISLAVA. Proti československej reprezentácii hral Maradona iba raz. V roku 1982 v argentínskom San Martine. Domáci rozhodca našim neuznal gól.

„Už pri vítaní hráčov bola výnimočná atmosféra. Keď však na trávnik ako posledný vbehol Maradona a prežehnal sa, štadión takmer explodoval. V živote som nič podobné nezažil," spomína Ján Kozák starší, ktorý v zápase hral.

Na Maradonu tréner Vengloš ušil účinnú taktiku. V strede ihriska si ho viac všímali Pelc so Šreinerom, pred bránkou Fiala.

„Fiala mu v zápase nedal veľa priestoru a extra sa nepresadil. Ale už vtedy bolo vidieť, že je veľkým hráčom a vodcom tímu." V tom čase mal Kozák 27 rokov. Argentínčan sa k výraznejšej koncovke nedostal, i tak bol najlepším hráčom.

Maradona v zápase proti Československu

„V hre jeden na jedného bol neubrániteľný. Predbehol dobu o desať, či pätnásť rokov," dodal Kozák, ktorý si netrúfa Maradonu porovnávať s Pelém.

„Futbal sa vyvíja a neustále zrýchľuje. Hráči musia byť lepšie fyzicky i technicky pripravení a dynamickejší. Hrá sa na menšom priestore, nemajú toľko voľnosti. Každá doba má svoje osobnosti, ale porovnávať sa to nedá," uzavrel .

Zostava z duelu v Argentíne:

ČSSR: Stromšík - Barmoš (Jakubec) , Fiala, Radimec, Rada - Kozák, Pelc, Jarolím, Šreiner, - Janečka (Vízek), Nehoda.

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.