Nedeľa, 11. apríla, 2021Meniny má Július

Futbalová láska bez konca-kraja

Sportnet|20. feb 2008 o 00:00

Lopta je pre tých, čo ju majú radi preto, že v jej pozadí je kúzlo zvané futbal. Brankár Ladislav Beller ho mal veľmi rád. Dokonca natoľko, že v deň

svojej svadby ešte popoludní nastúpil medzi tri žrde na majstrovský zápas a podvečer sa ženil.

KOŠICE. Tomu sa hovorí oddanosť, ktorú driečny gólman umocnil v ten deň pri oltári a odvtedy mal dve lásky na celý život. Kým žil, zdobila ho úžasná pamäť. Niekoľko dní pred dovŕšením osemdesiatky len tak chrlil všeličo pútavé a zaujímavé z čias, keď debutoval proti Kispestu Budapešť, ktorý prišiel do Košíc na čele s Bozsikom a so 16-ročným Puskásom v roku 1944 po prehru 2:3, či rozvíjal nie jeden dej o účinkovaní v drese celku Jednoty, prvého reprezentanta metropoly východu v čs. I. lige.

Takmer invalidom

Vysoký a štíhly brankár po niekoľkoročnej ligovej odmlke, počas ktorej chytal v celku ŠK Železničiari Sparta, vrátil sa späť do najvyššej súťaže. Po zlúčení Dynama s celkom ŠKŽS vzniklo Dynamo ČSD, kde sa opäť objavil medzi žrďami v súbojoch našich najelitnejších mužstiev. V roku 1951 bol v kádri, ktorému ušiel titul takpovediac pomedzi prsty. Na nasledujúcu sezónu nikdy nespomínal rád. Najskôr si zranil v zápase s Kladnom obličky, musel sa podrobiť operácii a Dynamo ČSD vypadlo z I. ligy. On po lekárskom zákroku ešte mužstvu pomáhal, ale po sezóne sa už späť na ihrisko nevrátil, lebo lopta ho síce lákala, avšak bola tu aj rodina a tej sa snažil dať maximum. Rád chodil do Čermeľa, kde bol nejaký čas funkcionárom Lokomotívy, a stretával sa s rovesníkmi, kde si oživovali pestrú a nezabudnuteľnú futbalovú minulosť.

Aj s veľkým Matysom

V Košiciach sa po štyridsiatom piatom stretol s viacerými dobrými brankármi. Najskôr v drese Jednoty vychytal spolu s Pajtásom historický postup do I. čs. ligy. Medzi elitou chytal s Jozefom Molnárom, s repatriantmi Klimčokom vraj bol prvým brankárom, čo nastupoval u nás v rukaviciach a Andom, zatiaľ čo Tarhaja videl v Jednote už v čase, keď v drese železničiarov mal rolety na starosti s Haásom. Neskôr vo farbách Dynama ČSD nastupoval s reprezentantom Matysom, ale aj s Dobošom, Stankom a v jednom prípade išiel z núdze do brány mladší dorastenec Vaško, ktorý v Gottwaldove inkasoval trinásť gólov. O týchto brankároch hovorieval veľmi často, ale tešil sa z množstva starostlivo uložených archívnych materiálov i fotografií z hráčskych rokov, lebo tie vykresľovali jeho športový život. Často si obzeral zábery zo zápasov, zo spoločenských stretnutí, pričom smutne konštatoval, že takmer všetci už odišli, že je jedným z posledných, ktorí písali predvojnovú i prvé roky povojnovej košickej futbalovej histórie.

Nie Matyi, ale Ladislav

Pána Bellera po starom otcovi familiárne oslovovali Matyi. Pri jednej prechádzke sa v roku 2002 potkol, zlomil si nohu, a od tých čias sa zdržiaval len doma. Z jeho gardy ho navštevoval predovšetkým Miloslav Danko, s ktorým skloňovali nevšedné futbalové udalosti zo spomínaného obdobia. Noha však nie a nie poslúchať, ale futbal akoby bol aj v týchto chvíľach jeho najlepším liekom. Ani ten však 7. decembra 2003 nezabral, takže sa nedočkal už ani túžobnej publikácie Storočnica košického futbalu, ktorá bola o niekoľko týždňov na svete. Viacerí fanúšikovia sa nás vtedy spýtali, či sme sa nepomýlili, či je pán Beller ozaj Ladislav a nie Matyi, lebo iba tak ho dlhé desaťročia poznali. Nie, nezmýlili sme sa, ale opäť ho spomíname preto, že zajtra by sa dožil 85 rokov. Na ľudí takéhoto formátu nesmieme zabúdať.

Súvisiace články