Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Futbalová jeseň Tatrana Prešov odrazom odchodov a iných problémov

Sportnet|Publikované 5. dec 2004 o 23:00

Prešov Keď už nie úvod (štyri kolá, jediný bod za remízu s D. Stredou), tak aspoň záver futbalovej jesene vyšiel prešovským druholigistom tak, ako

si želali. Najmä rozlúčka so Zlatými Moravcami (3:0) bola sympatická. Avšak ani tá nezakryla problémy, ktoré sprevádzali zeleno bielych v prvej polovici súťaže. Tatran Prešov skončil po pätnástich kolách so sedemnástimi bodmi na trinástom mieste. Žiadna sláva, ale aspoň nestratil bodový kontakt s mužstvami nad ním. Veď na piaty Slovan stráca iba päť bodov.

Pri všetkom dobrom i zlom bol počiatku tréner, neskôr v pozícii asistenta Vladimír Gombár. Začal s J. Galkom, po jeho odchode do Ličartovec pracoval s Karolom Kiselom a po uzdravení aj so šéftrénerom Mikulášom Komanickým. Ku cti mu slúži, že kvalitnú robotu odviedol, aj keď bolo najhoršie. Po nečakane úspešnej minulej sezóne (3.miesto) prišlo pred futbalovou jeseňou prípravné leto s typickými starosťami. "Mužstvo, s ktorým sme pracovali v minulom ročníku, sa nám v podstate rozpŕchlo," rekapituluje V. Gombár (na snímke). "Chceli sme, aby kvalita z predchádzajúcej jari ostala, ak už sa nedala zvýšiť. Ak k odchodom prirátame "osamelosť" v letnom prípravnom období, veľké oči sme mať v jeseni vskutku nemohli. Len realizačný tím, zamestnanci klubu, sekretár sme pracovali v tých najskromnejších pomeroch. Z funkcionárov sme sa mohli obrátiť akurát na výkonného riaditeľa a z predstavenstva spoločnosti na M. Biroša a M. Lacu. Nemali sme poskytnuté potrebné podmienky a aj požiadavky na doplnenie ostali nevybavené. Ak päť kvalitných hráčov odíde (Dic, L. Hricov, Gerich, Matovič, neskôr M. Staš) a príde jediný dorastenec (Piter Bučko), jednoduchou rovnicou sa dostaneme ku zníženiu kvality kádra. Potom nás ešte postihli zranenia Frigu, J. Nováka, Piter Bučka a žltačka vyradila Janteka. To sú jednoducho zásahy, ktoré sa opomenúť nedajú. Nie dosť, že sme pracovali s úzkym kádrom, ale rozsypala sa nám ešte v podstate celá obrana." Tým pádom tréner V. Gombár s J. Galkom sa nemohli oprieť o spoľahlivú základnú kostru mužstva. "Samozrejme, predovšetkým tieto fakty sa podpísali pod naše účinkovanie v úvode jesene. Chvíľu to trvalo, kým sme ako tak, z toho čo sme mali k dispozícii, sa dali dokopy. Napriek tomu som ale veril, že odštartujeme lepšie. Prehrali sme však v Kremničke, doma remizovali s Dunajskou Stredou, prehrali na Slovane, zbytočne doma s Nitrou a už sa to s nami viezlo… Vyhrali sme síce na Rapide 5:3, no s Lapášom o týždeň zase o dva body prišli. Prístup niektorých jednotlivcov namiesto vyburcovania sa, mal opačný efekt. Mal som pocit, že niektorí hráči zneužívali situáciu. Mali sme úzky káder, nuž sa cítili byť svojimi "flekmi" istí a takto to na ihrisku vyzeralo. Stalo sa i to, že jeden hráč sa deň pred zápasom "zdržal" na zábave v nočnom podniku. Nepredpokladal asi, že nastúpi. Keď som potom na druhý deň okolo poludnia oznámil, že ide na trávnik, takmer sa nezmohol na slovo. Napokon hral, ale ako…? V konečnom dôsledku tým, ktorí odkrútili jeseň patrí uznanie, lebo postupne svoje odrobili. Mužstvo sme formovali za pochodu. Možno si protirečím, ale mali sme aj hráčov, ktorí pracovali za každých okolností poctivo. Najmä tí skúsenejší. Kovalík, Viazanko, postupne aj Stefanovič a ku koncu jesene sa výrazne zlepšil Zlatohlavý." K obratu k lepšiemu zrejme prispeli aj príchody Pagora a R. Tomka z Ličartoviec, Drobňáka zo zahraničného angažmán. "Iste, zvýšili konkurenciu. Nemali to ale ľahké, nabehnúť do mužstva, ktorému to nešlo a byť ihneď jeho

oporami. Už fakt, že obrany súperov spozorneli, bol pre nás cenný." Prišli skúsení futbalisti, J. Galka nahradil K. Kisel, na lavičke vypomáhal šéftréner M. Komanický. Aj tieto momenty mobilizovali druholigových zeleno bielych? "Pochopiteľne, po tom čo nás bolo pomenej, príchod oboch som osobne uvítal. Už po minuloročnej jari som bol pod veľkým tlakom, o tomto lete som tiež už hovoril. Takže takéto vystuženie na lavičke som iba uvítal. Spoločne máme predstavy ako sa dať dokopy a šplhať sa v jarnej časti vyššie. Momentálne však o osude prešovského futbalu rokujú noví investori a poslanci mestského zastupiteľstva. Takže s nejakými víziami pre najbližšie obdobie radšej trochu počkám."

Pozvánka do Česka

Ku koncu jesene i počas súčasne prebiehajúceho predprípravného obdobia v FC Tatran Prešov podnikajú kroky na vystuženie hráčskeho kádra. Ďalšie sú rozpracované. Možno sa objavia ďalší piati novici. Príchody sú údajne na dobrej ceste. Momentálne sa tatranci pripravujú v domácom prostredí. Kombinovane v hale a v teréne. V pondelok budúceho týždňa by mali nastúpiť na dovolenky. Avšak je tu aj možnosť zmeny, pretože Prešovčania dostali pozvánku na atraktívny halový turnaj do Pardubíc, na ktorom by mali štartovať poprední českí prvoligisti, vrátane pražskej Sparty. Po novom roku chcú tatranci zimnú prípravu rozbehnúť siedmeho januára.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.