Sobota, 6. marec, 2021Meniny má Radoslav, Radoslava

Futbalistov preveria neznámi experti na deštrukciu

Andorra hrala proti Írom, Rusom a Macedóncom pomerne vyrovnanú partiu, informuje Weissov asistent Michal Hipp (na fotke). (Autor: SITA)
Pavol Spál|Publikované 24. mar 2011 o 13:12

Futbalistov Slovenska vyzvú amatéri, ktorí však vytrápili Rusov. Andorra patrí medzi najslabšie tímy Európy, v kvalifikačnom zápase vyhrala iba raz. Pred šiestimi rokmi.

Futbalistov Slovenska vyzvú amatéri, ktorí však vytrápili Rusov. Andorra patrí medzi najslabšie tímy Európy, v kvalifikačnom zápase vyhrali iba raz. Pred šiestimi rokmi.

ANDORRA LA VELLA. Sú zvyknutí zväčša na prehry. Andorra síce patrí k najvyššie položeným krajinám Európy, ale futbalovo stojí takmer najnižšie.

Vo svetovom rebríčku FIFA jej patrí až 202 miesto. V sobotu (o 20.00 h) preverí v kvalifikácii o postup na európsky šampionát Slovákov - jasných favoritov.

Väčšinu reprezentantov Andorry futbal neuživí, popri ňom majú bežný džob. Nájdete medzí nimi trebárs poisťovacieho agenta, predavača elektroniky, hotelového manažéra, či opravára výťahov. Mnoho z nich si muselo kvôli zápasu zobrať dovolenky.

Andorra je malé kniežatstvo zaklinené v pyrenejských údoliach medzi Španielskom a Francúzskom a na futbalovej scéne funguje od roku 1996, keď sa stala členom FIFA. Slováci s Andorrčanmi nikdy nehrali, o súperovi vedia iba čosi z videa.

Slovenská premiéra proti Andorre

„Nepoznám od nich žiadneho hráča. Očakávam však súpera hrajúceho podobným štýlom ako Luxembursko. Všetci desiati hráči budú brániť. A my naopak dobýjať,“ tvrdil kapitán slovenskej reprezentácia Marek Hamšík.

Ak dajú Slováci rýchlo gól, bude to zrejme pre nich bezproblémový duel. V opačnom prípade hrozí nervák. „Rýchly gól by nám veľmi pomohol, lebo v prípade nerozhodného stavu by ich nádej dlho žila a to by bola voda na ich mlyn. Budeme sa preto snažiť rozhodnúť čo najskôr," šípi recept útočník Erik Jendrišek.

Tím tvorený takmer výlučne z amatérov je outsiderom, ale už dokázal i prekvapiť. Súperov zdolal vo svojej histórii iba trikrát, z toho dvakrát v prípravných dueloch. Pred šiestimi rokmi triumfovali doma nad Macedónskom, čo bolo prvé kvalifikačné víťazstvo Andorry v histórii.

Rusi sa nadreli

Prišlo po 30 prehrách v kvalifikácii za sebou. Odvtedy síce súpera už nezdolala, ale góly sa jej v poslednom období nedávajú ľahko. Ťažko sa dobýja hlavne doma. Rusi i Macedónci jej dali v rozbehnutej kvalifikácii iba po dva góly. A riadne sa nadreli.

„Proti Írom, Rusom a Macedóncom neboli Andorrčania obetným baránkom. Hrali s nimi pomerne vyrovnanú partiu, pričom súperi ich zlomili najmä zo štandardných situácií. V minulosti s nimi mali problémy Angličania aj Chorváti, ktorí tam horko-ťažko vyhrali," vysvetľoval Michal Hipp, asistent reprezentačného trénera, ktorý je špecialistom na rozbor hry súperov.

Renomovaní tréneri Talian Fabio Capello i Čech Karel Brückner označili Andorru za tím vytvorený zo špecialitou na deštrukciu, ktorého štýlom je postaviť sa okolo šestnástky a odkopávať lopty všetkými smermi. Hrajú veľmi húževnato, tvrdo, miestami až zákerne.

„Tak budú kopať, musíme to prežiť. Je to naša práca. So strachom hrať nepôjdeme,“ vravel útočník Stanislav Šesták, ktorý však nemôže hrať pre zranenie.

Andorrčania sa snažia protivníka znechutiť rôznymi spôsobmi. Častokrát fingujú fauly, zdržujú hru či provokujú nadávkami.

Weissov tím čaká pomerne konsolidovaný súper, myslí si jeho asistent

„Mužstvo Andorry je pomerne konsolidované. V kádri majú starších futbalistov, ktorí už majú niečo odohrané. U deviatich hráčov môžeme hovoriť o stabilných výkonoch, pravidelne sú v reprezentačnom výbere. Hlavne stredoví hráči tvoria silné kvarteto,“ dodal Hipp.

Podľa asistenta reprezentačného trénera hrozí najväčšie nebezpečenstvo od tridsaťjednaročného kapitána Ildefonsa Limu, ktorý je hráčom švajčiarske prvoligistu Bellinzona. So siedmimi gólmi najlepší strelec v dejinách Andorry je schopný hrať v obrane i v útoku.

Za pozornosť stojí i Marc Bernause, ktorý hrá druhú španielsku ligu za Gironu FC. Tridsaťštyriročný veterán je odchovancom slávnej Barcelony, ale vyššie ako do béčka sa už nedostal. Ľavý obranca sa preslávil strelou z voleja pri jedinej kvalifikačnej výhre proti Macedónsku.

Ostatní reprezentanti pôsobia v dvoch najlepších andorrských kluboch (FC Andorra a Santa Coloma), či v tímoch z nižších španielskych súťaží.

Do dejiska zápasu Andorra la Vella sa nie je možné dostať letecky. Preto reprezentácia letela do Barcelony, odkiaľ sa autobusom presunula 220 kilometrovou kľukatou cestou až do dejiska zápasu.

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články