Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Futbalisti Tatrana sa vrátili z Turecka

Sportnet|Publikované 17. feb 2009 o 23:00

JÁN LEŠKO, jan.leskokorzar.skNa zamrznutej prírodnej tráve hrať nechcú Dva týždne strávili futbalisti corgoňligového 1.FC Tatran Prešov na hernom

JÁN LEŠKO, jan.leskokorzar.sk

Na zamrznutej prírodnej tráve hrať nechcú

Dva týždne strávili futbalisti corgoňligového 1.FC Tatran Prešov na hernom sústredení v tureckej Antalyi. Počas neho odohrali päť prípravných stretnutí. Od pondelka pokračujú zeleno-bieli v dolaďovaní formy na jarnú odvetu v domácich podmienkach.

PREŠOV. Z piatich prípravných zápasov v Turecku Prešovčania vyhrali nad Olimpijou Ľubľana 2:1 (Belejík, P. Cicman), podľahli Polonii Bytom 0:1, Rapidu Viedeň 2:3 (Bernardo Mariano, Josl), remizovali s Farulom Constanta 1:1 (Penksa) a Spartakom Naľčik 0:0. Posledný prípravný zápas pred futbalovou jarou odohrá 1. FC Tatran Prešov túto sobotu s Interom Bratislava.

Okolie zaliate, ihriská suché

Futbalisti prešovského Tatrana boli na hernom sústredení v Turecku aj pred rokom. "Ak mám porovnávať, tak tentoraz to bolo trochu horšie s počasím. To nám príliš neprialo. Aj nám zapršalo, fúkal nepríjemný vietor. Podmienky na trénovanie boli ale opäť výborné," načal debatu na tému pobytu na hernom sústredení tréner 1.FC Tatran Prešov Roman Pivarník. "Hoci trebárs celú noc pršalo, ovocné sady i okolie diaľnice bolo zaliate vodou. Ihriská však boli vo výbornom stave, suché." Tréner zeleno-bielych okrem iného spomenul, že kvalitnejšie trávniky mali tréningové plochy, než zápasové. "Tréningových plôch je tam veľa. Na zápasy sa využívajú v tamojšom stredisku tri. Našou výhodou ale bolo, že stretnutia s Rapidom i s ruským Naľčikom odohrali na iných, lepších trávnikoch."

Dominantná lopta

Celý január pracoval corgoňligový tím Tatrana na kondícii. Futbalisti však nielen behali, ale akumulovali ju aj v hrách, smerujúcich k hernému systému, dostali sa tiež k loptám. Turecko bolo zase o niečom inom. "Trénovali sme dvojfázovo, do zápasov šli z plnej záťaže, samozrejme, už z hernej. To znamená, že sme sa venovali pilovaniu herných systémov. Dopoludnia hernej činnosti jednotlivcov. Útočníci mali streľbu, krajní záložníci centre, obrancovia si zase robili svoje. Rozohrávku a podobne. Popoludní prišli na rad kolektívne činnosti. Pred prípravnými zápasmi sme dolaďovali štandardné situácie a tak podobne. Takže bolo to dosť pestré," tvrdil R. Pivarník a podčiarkol: "Dominantná bola predovšetkým práca s loptou." V prípravných zápasoch si svoje odohral každý hráč. "Ak mám zase porovnávať minulý a tohtoročný pobyt, tak teraz bolo vidieť, že mužstvo sa herne posunulo. Hrali sme proti kvalitným súperom. Bez ohľadu na výsledky, v poli sme boli dobrí. Vypracovali sme si viac šancí než súperi. Hoci sme ich ale dosť zahadzovali, gólov dali viac ako minulý rok. To je veľké pozitívum."

Chytali, ale nepodržali

Prešovčania vyrukovali v prípravných stretnutiach s viacerými novicmi. Brazílskym útočníkom Bernardom Marianom, bosnianskym stredopoliarom Drakulom, či z vlastnej liahne D. Gubom. "Prišlo ich viac a hlavne mladých," konštatoval kormidelník zeleno-bielych. "Problémy trochu mali s taktickým vnímaním. Hráči, ktorí sú v mužstve dva roky, už majú niečo zažité, vedia, čo od nich chcem. Mladí sú s loptou silní, majú veľké predpoklady futbalovo rásť. Niežeby niekto v zápasoch zvlášť vynikal, ale veľmi dobre sa vpredu ukazovali Belejík s Bernardom Marianom. Dilema trochu vznikala pri rozostavaní stredových hráčov. Tých máme aktuálne dosť. Alternatívy teda sú aj podľa herného štýlu súperov. Niektoré posty máme zdvojené. Stred silný, ale z hľadiska konkurencie tak trochu aj pretlak. Sú tam Prekop, Kobylík, Šafranko, Katona, Penksa, i uzdravujúci sa Poliaček. Na krajoch sú to zase Vršajevič, P. Cicman, Drakul, Guba, alternovať môže z obrany aj Papaj. Inak, obrana sa črtá stabilná. Máme troch stopérov na dva posty, taktiež troch krajných obrancov na dva posty. K dispozícii je už aj uzdravený Krajník. Z brankárov sa po zranení lieči Talian. V Turecku chytali traja. Buchta, Baláž i Al Rashidi. Nemôžem ale povedať, že by mužstvo v zápasoch podržali."

Generálka na pol cesty

Tatran hral v troch herných rozostaveniach. R. Pivarník chcel skúsiť aj tretie. Skomplikovalo to však zranenie. "Ani nie tak zranenie, skôr preťaženie Belejíkovho kolena," upresnil R. Pivarník. "Mali sme totiž v pláne prejsť na hru s tromi obrancami, piatimi v stredovej línii s tým, že Katona by hral pod hrotom a dvomi útočníkmi. Takáto eventualita rozostavenia by prichádzala do úvahy, ak by mužstvo prehrávalo. Čas na to síce nezvýšil, ale chceme i na tom ďalej popracovať." Generálku pred štartom jarnej časti Corgoň ligy odohrá 1.FC Tatran Prešov s Interom Bratislava. Určite však nie na domácom ihrisku. "Na umelú trávu, vzhľadom na súčasné poveternostné podmienky, nepôjdeme. Chceme hrať na prírodnej tráve. Nie však na zmrznutej. Preto vycestujeme niekde na pol cesty medzi Prešovom a Bratislavou, kde sa s Interom stretneme."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.