Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Futbalisti Tatrana chcú neveľmi vydarenú jeseň v odvete napraviť

Sportnet|Publikované 21. dec 2002 o 00:00

Betliar - Zo štvorice hornogemerských mužstiev pôsobiacich v regionálnych ligách riadených VsFZ sa i v jesennej časti tejto sezóny najviac darilo

štvrtoligovému Tatranu Betliar. Na piatoligových trávnikoch dobre hrali aj futbalisti Štítnika, ale Tatran predsa len pôsobí vo vyššej súťaži, čo mu dáva primát jesenného kráľa. Rožňave sa v prvej polovici IV. ligy nedarilo a piatoligista z Jablonova je už jednou nohou v okresnej súťaži. Betliarci však po dobrom štarte výkonnostne klesli kdesi do šede priemeru a zimujú až v druhej polovici tabuľky. Aj preto prirovnal predseda FK Tatran Betliar Dušan Ivanko jesennú časť sezóny z pohľadu hornogemerských mužstiev ako účinkovanie jednookého medzi slepcami.

BILANCIA

Vstup do sezóny Betliaru vyšiel, keď v úvodnom kole naplno bodovali na ihrisku v Krásnej, ale potom už nepriviezli z ihrísk súperov ani bod. naopak, pripísali si niekoľko debaklov a v druhej polovici jesene stratili päť bodov aj doma. Betliar zimuje s bilanciou 15 6 1 8, so skóre 24:45 a 19 bodmi na 11. mieste vďaka horšiemu rozdielu v skóre za Topoľanmi a Žakarovcami. Od stredu tabuľky však tatrancov delí iba bod od siedmej Moldavy. Vlani zimoval Betliar na 8. priečke s 21 bodmi, keď pred rokom hrali na jeseň o zápas viac. Z tohto pohľadu nie je teda výsledok horší ako vlani. Za sezónou 2000/2001 však Betliarci výrazne zaostali, keď v jeseni pred dvoma rokmi boli v tabuľke na samom vrchole s 31 bodmi tretí, len o skóre za Šacou a Sečovcami. V tabuľke pravdy mali vtedy plus 7 bodov, teraz majú na konte v tejto štatistike mínus dva body. Domáca bilancia vyzerá nasledovne: 7 5 1 1, skóre 17:11 a 16 bodov. Vonku je to horšie: 8 1 0 5, skóre 7:34 a 3 body. V piatich zápasoch uplynulej jesene v piatich dueloch dosiahli polčasový výsledok 0:0. Ani v jednom stretnutí nebol výsledok v prestávke zhodný s konečným. O osude zápasu sa pred zmenou strán v niekoľkých dueloch rozhodlo. Boli najmä nešťastné a vysoké prehry na pôde súperov. Raz sa výborný prvý polčas Tatranu podarilo využiť vo svoj prospech aj doma.

AKO HRALI

Po výhrach 2:0 nad Krásnou a v domácom prostredí s Haniskou 1:0 sa so 6 bodmi usadil Betliar na čele tabuľky skupiny Juh IV. ligy. O prvé dva góly sezóny sa pričinil Jaroslav Gonos a o tri dni neskôr sa o tesné víťazstvo postaral z penalty Hajduk. Potom však prehrali 0:3 v Barci, aj keď v predchádzajúcej sezóne s týmto súperom dva razy remizovali. V 4. kole si doma poradili s Topoľanmi gólmi Hajduka a Jána Gonosa 2:0. Prvú historickú prehru v novodobej histórii si pripísali v gemerskom derby v Rožňave, keď po polčase 1:1 podľahli 2:3. O týždeň neskôr zdolali doma svojho tabuľkového suseda z Palína v pomere 5:3. Východniarov zvalcovali už v prvej štyridsaťpäťminútovke a vďaka hetriku Čarnokyho, ktorý pridal svoj štvrtý úspech po zmene strán, viedli v prestávke 4:1. Aj keď oslabení o štvoricu stabilných hráčov základu, debakel 0:5 na pôde Sečoviec v 7. kole nečakali. V atraktívnom stretnutí nasledujúceho kola iba remizovali s nováčikom z Košickej Novej Vsi 1:1. V tomto zápase sa prvý raz objavil v betliarskom drese špílmacher Július Szőllös, ktorý prišiel na hosťovanie z Kunovej Teplice. V ďalšom zápase podľahli Geči 2:3, rovnako ako vlani, keď by si boli tatranci za predvedený výkon bod zaslúžili. Najlepší výkon jesene podali futbalisti Betliara v 10. kole. Pred zrakmi svojich priaznivcom zdolali Moldavu 4:2, keď výborne zahrala hlavne dvojica Zdechovan - Szollös, ktorá mala prsty vo všetkých domácich góloch. Nasledujúce zápasy vonku boli čiernymi nedeľami. Opäť oslabení o niektorých hráčov "pukli" v Žakarovciach 0:5 a o týždeň neskôr aj v Slivníku 1:7. V 13. kole sa síce doma spamätali a vyhrali nad Lastomírom 3:0, ale potom prišla ďalšia pohroma. Na ihrisku v Krompachoch zápas za stavu 8:0 pre domáceho lídra súťaže musel rozhodca v 70. minúte predčasne ukončiť, pre nízky počet hráčov Tatrana na hracej ploche. Betliar nezabodoval ani v poslednom jesennom kole a doma od Spišskej Novej Vsi inkasoval "päťku". Prehra 1:5 určite nebola očakávanou rozlúčkou s fanúšikmi pred zimnou prestávkou. Pod túto, ako väčšinu porážok, sa podpísali zranenia hráčov a navyše proti Spišiakom absentoval pre zdravotné problémy i gólman Dorkin.

STRELCI, DIVÁCI, KARTY

Futbalisti Tatrana Betliar nastrieľali v jeseni spolu 24 gólov, čo predstavuje priemer na jeden zápas 1,6 gólu. Oproti rovnakému obdobiu z predchádzajúcej sezóny však inkasovali až o 14 gólov viac. V prvej polovici súťažného ročníka 2002/2003 sa do streleckej tabuľky zapísalo 9 hráčov. Najviac dal Čarnoky, ktorý skóroval 6-krát. Ďalšie poradie: Hajduk 4 (1 z 11m), Szollös 3, Vávra 3 (1 z 11m), Jar. Gonos 2, Zdechovan 2, Varga 2, Ján Gonos 1 a Gemerský 1. Sedem domácich duelov sledovalo dohromady 1110 divákov. Najviac, 200 fanúšikov, bolo zvedavých na prvý domáci zápas s Haniskou a najmenej, len 130, videlo zápas 13. kola proti Lastomíru. V jeseni videli hráči Betliara 21 žltých kariet. Červenú nevideli na raz.

POVEDALI

Tréner Tatrana Marian Šlosár: "S jesenným účinkovaním mojich zverencov nemôžem byť spokojný. Doma sme stratili štyri body a najmä tie debakle vonku mrzia. Na vysoké prehry sme neboli doteraz zvyknutí. Narušenie hernej morálky súvisí aj nedostatkom financií v klubovej pokladnici. Podali sme aj niekoľko kvalitných výkonov, ktoré potešili. Patrí sem výhra nad kvalitným Lastomírom, keď sme po bezgólovom polčase dali tri góly a vydaril sa nám aj duel s Moldavou, v ktorom sa naplno prejavili skúsenosti Szőllösa."

Predseda klubu Dušan Ivanko: "Omladili sme káder a mladí hráči sa ešte celkom nestihli etablovať. Do súťaže vhupli rovnými nohami a ich neskúsenosť sa niekedy prejavila. Zranenia, ktoré nás v jeseni prenasledovali, zanechali tiež svoje stopy a boli jednou z hlavných príčin vysokých prehier. Ak bude kostra mužstva v osobách Szollösa, Zdechovana, Dorkina a Šlosára, ktorá dokáže stmeliť káder výkonnostne, najmä v ťažkých zápasoch, zdravotne v poriadku, potom sa odvetnej časti nebojím. Verím, že hneď niekoľkých jarných zápasoch sa v tabuľke posunieme vyššie a nebudeme mať väčšie starosti. K tomuto cieľu by mala pomôcť i kvalitná zimná príprava."

Najlepší strelec mužstva Pavol Čarnoky: "Na to, že som odohral len asi štyri kolá, je šesť gólov dobrým vysvedčením. Som spokojný. Škoda zranenia kolena, ktoré ma vyradilo. Mám za sebou už jednu operáciu kolena a čaká ma ešte jedna. V jarnej časti pravdepodobne na trávnik v súťažnom stretnutí nenastúpim."

Tajomník klubu Ján Demko: "Starší futbalisti, ktorí dosiahli postup do IV. ligy strácajú motiváciu. V kolektíve to cítiť a spoločensko-ekonomická situácia v klube nie je dobrá. Futbal nie je lacnou záležitosťou, nehovoriac o zbytočných výdavkoch za žlté a červené karty, či iné tresty. Zimná príprava bude prebiehať v osvedčených podmienkach a plánujeme i sústredenie. Rozhodujeme sa medzi Vysokými Tatrami a Dedinkami. V spoločenskej oblasti sa rozhodujeme o usporiadaní tradičné plesu športovcov."

Jedným z hlavných sponzorov Tatrana je OÚ. Starosta Betliara Július Farkašovský: "Rozpočet klubu, by mal byť na úrovni tohto roku. Obecný rozpočet však nepodporuje iba futbalistov, ale aj stolných tenistov a športoviská v obci. Budem rád, ak sa podarí udržať futbal aspoň na doterajšej úrovni. Aj keď som futbal v živote nehral, rád ho podporím, rád sa na hru pozerá ako divák a fandím mu."

NAJ, NAJ, NAJ...

Najviac gólov: Čarnoky - 6. Najviac gólov v jednom stretnutí: Čarnoky - 4 (6. kolo Betliar - Palín). Najrýchlejší gól do siete hostí: Hajduk v 5. minúte hlavou (6.kolo). Najrýchlejší inkasovaný gól: Beluško (Žakarovce) v 1. min. zápasu 11. kola. Najrýchlejší vyrovnávajúci gól hostí: v 57. min. skóroval Čarnoky do siete Koš. N. Vsi a v 58. min. vyrovnal Gliganič. Najviac strelených gólov: päť, v 6. kole s Palínom 5:3. Najväčší debakel: 0:8 v Krompachoch (14. kolo). Najlepšie postavenie v tabuľke: 2. miesto po 2. kole. Najlepší výkon v stretnutí: s Moldavou a Palínom. Najčastejší polčasový výsledok: 5 x 0:0.