Sobota, 4. decembra, 2021Meniny má Barbora, Barbara

Futbalisti majú MS isté, iba ak všetko vyhrajú

(Autor: SITA)
Pavol Spál|24. mar 2013 o 22:05

Ubehla iba polovica kvalifikácie a boj futbalistov o svetový šampionát v Brazílii sa zdá už stratený. Ak Slováci raz zaváhajú, nemusia postupiť ani do baráže. Odteraz ich navyše čakajú oveľa ťažší súperi ako predtým.

ŽILINA. Hovoril veľmi tíško, smutne a sklamane. Na ihrisku najstarší a najvyšší zo Slovákov Martin Jakubko vidí ďalšie šance na postup pesimisticky, ale triezvo.

„Vyzerá to tak, že kvalifikácia je už stratená. Bude to veľmi ťažké. Napriek tomu ju musíme dohrať bez hanby a so cťou,“ vyhlásil zdrvene po súboji s Litvou (1:1) Martin Jakubko, strelec jediného gólu Slovákov.

Náš národný tím ani v jednom z dvoch zápasov slabšieho súpera z Litvy nezdolal, čo ho zrejme bude stáť postup.

Švento sa nevzdáva

„Stratené to určite nie je. Body počítajme až na konci kvalifikácie, teraz treba bojovať,“ burcuje krídelník Dušan Švento. Slováci majú boj o Brazíliu teoreticky stále vo svojich rukách.

Ak vyhrajú všetky zostávajúce zápasy, postup majú istý. Pri ich súčasnej forme a streleckej nemohúcnosti sa to javí ako nereálna misia. Aj keď súťaž je iba v polovici.

Stačí, ak raz Slováci zaváhajú a nemusia sa dostať ani do baráže. Ak Gréci nezaváhajú so slabšími súpermi, so Slovenskom si môžu dovoliť i prehrať.

Slováci hrajú až štyrikrát vonku

„Teoretická šanca na postup do baráže ešte žije, i keď súhlasím, že ak máme ambície dostať sa do nej, nemôžeme si dovoliť dvakrát nevyhrať nad súperom, ako je Litva,“ priznal tréner Slovákov Stanislav Griga.
Slovákov navyše čakajú oveľa ťažší súperi ako v prvej časti kvalifikácie.

Až trikrát nastúpia vonku: v Lichtenštajnsku (7. júna), Grécku (11. októbra) a Lotyšsku (15. októbra).
Doma (10. septembra) a vonku (6. septembra) ich vyzve zatiaľ nezdolateľná Bosna a Hercegovina.

Jej hráči obstáli v oboch zápasoch s favorizovaným Gréckom (doma vyhrali 3:1, vonku 0:0). Edin Džeko, najlepší strelec Bosny, strelil sedem gólov, čo je o jeden viac ako všetci Slováci dohromady.

Švédi nastúpia bez Ibrahimoviča

Slováci už zajtra (o 20.15 v Žiline) nastúpia v prípravnom zápase proti Švédom. Ich najväčšiu hviezdu, jedného z najlepších futbalistov na svete – Zlatana Ibrahimoviča však fanúšikovia neuvidia.

Tréner Erik Hamrén mu dal po piatkovom kvalifikačnom zápase s Írskom (0:0) voľno, rovnako ako ďalším skúseným hráčom Andreasovi Isakssonovi, Kimovi Källströmovi a Sebastianovi Larssonovi.

Do Žiliny nepríde ani brankár Johan Wiland, ktorý v týchto dňoch očakáva prírastok do rodiny.

Pavol Spál
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články