Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Futbalista anglického Crewe P. Šuhaj sa nakrátko zastavil doma

Sportnet|Publikované 13. okt 2005 o 00:00

Lipany Počas prestávky historickej druholigovej premiéry ŠK Odeva Lipany s bratislavským Slovanom v prvom kole sledovalo päťtisíc divákov v hľadisku

lipianského štadióna rozlúčku vedenia domáceho klubu s Pavlom Šuhajom. Odchovanec Odevy, naostatok hráč ligového AS Trenčín, sa totiž tesne predtým dohodol na dvojročnom kontrakte s tímom druhej najvyššej anglickej súťaže Crewe Alexandra. Pred pár dňami sa dvadsaťštyriročný urastený útočník nečakane objavil v rodných Lipanoch.

"Asociačná prestávka bola aj na Ostrovoch. Zašiel som za trénerom, či by som si nemohol na pár dní počas nej odskočiť domov. Súhlas mi napokon dal a s ním aj tréningový individuálny týždenný plán. Pritom nezabudol utrúsiť, že teraz ma uvoľňuje aj preto, aby som potom, počas vianočných sviatkov, o prípadnej ceste domov ani len neuvažoval...," ozrejmil dôvod neplánovanej cesty domov dnes už kmeňový hráč Crewe. Takže ste si zatrénovali aj tímov lipianského druholigového nováčika? "Za chlapcami som samozrejme zašiel. Trénoval som však individuálne." Aké boli vaše začiatky v novom klube, ako sa vám darí presadiť sa v určite silnej konkurencii? "Po príchode do Crewe Alexandra vznikli nepredvídané ťažkosti. Z Trenčína potrebné formality meškali, takže v prvých dvoch zápasoch som nastúpiť nemohol. Čo sa týka mojich začiatkov v novom prostredí, tak tie boli v porovnaní so Slovenskom ako z rozprávky. Podmienky počnúc zdanlivými maličkosťami v každom ohľade super. Futbalista sa za takých môže sústrediť len a len na futbal. Iné starosti nemá, nič mu nechýba. Vybavenosť štadióna, stravovací a pitný režim, tréningové centrum s vybavením od výmyslu sveta, všetko účelne po ruke. K tomu ešte ľudia starajúci sa o chod klubu, ktorí presne vedia čo a ako majú robiť." Momentálne máte "papiere" už v poriadku. Aj debut na trávniku v majstráku? "Najprv som odohral tri zápasy za rezervu." Ako sa vám v nich darilo? "Trikrát som nastúpil, dal tri góly. Bilancia vôbec nie na zahodenie." A čo premiéra v prvom mužstve Crewe Alexandra? "Aj tú mám už za sebou. Na konte mám tri štarty. Ani raz som však nenastúpil v základnej jedenástke, vždy striedal, gól nedal." Rola náhradníka vás uspokojuje? "To vôbec nie, mám tie najvyššie ambície. Aj tréner postrehol, že som trochu nervózny, o adaptácii v prvom mužstve mal iné predstavy. Zobral si ma na pohovor a otvorene predostrel svoje plány so mnou." Tie sú aké? "Vraj, ak by som ho o perspektívnosti nepresvedčil, nebol by nástojil na moje kúpe do klubu. Musím byť podľa neho trpezlivý. On si ma pripraví na svoj obraz. Hlavne po fyzickej stránke. Individuálny plán mám teda aj v Anglicku a aj posilňovňa je mojim pravidelným partnerom... Po každom spoločnom tréningu ma zveril do rúk kondičného trénera, ktorý som mnou intenzívne pracuje. Ako tréner vraví, ak všetko pôjde dobre, koncom roka by som už mohol naskočiť do základnej zostavy a hrávať stabilne." Vravíte, že s trénerom si aj podebatujete. Angličtina vám teda už nerobí problémy? "Zatiaľ komunikujem cez švagrinú môjho brata Martina, ktorá tam žije a v mnohom mi taktiež pomáha. Čo sa mojej jazykovej vybavenosti týka, mám učiteľku na doučovanie v dome, kde dočasne bývam. Keď sa zdokonalím, v priebehu takého mesiaca by som mal dostať samostatný dom a k tomu aj služobné auto." Čo vás konkrétne čaká po návrate z krátkej dovolenky na Slovensku? "Zase len tvrdá robota. Tréner vraví o možnom naskočení do základnej zostavy Crewe Alexandra niekedy v zimných mesiacoch. Ja by som to rád urýchlil."

Na Slovensku musel chudnúť, v Anglicku pribrať...

Lipany Dvadsaťštyriročný Pavol Šuhaj je urasteným útočníkom, ktorému sa napĺňa detský sen, hrať futbal v Anglicku. Jeho prvoradou úlohou je dávať góly. Tie cenia ľudia najviac aj na Ostrovoch. Slovenský futbalista im imponuje nielen v hlavičkových súbojoch, ale pri svojej výške aj hrou po zemi... "V Anglicku sa nosia hráči robustnejších postáv ako je tá moja. Skoro každý obranca, hlavne tí čiernej pleti, tam má okolo 190 centimetrov, váži 95 kilogramov. Výška mi nechýba, len tie kilá. V Trenčíne mi tréner nakazoval zhadzovať, prídem do Crewe a tam musím pribrať, zosilnieť. Na Slovensku som musel mať 82 kilogramov. V Anglicku mi tréner vraví, že ak nebudem mať 90 kg, tak nemôžem hrať v útoku. Tak si z toho vyberte... Na druhej strane oceňujú pri vysokej postave moju obratnosť a schopnosť ísť do kombinácií so spoluhráčmi," vyrukoval P. Šuhaj s interesantnými poznatkami.

(leš)

Súvisiace články