Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Futbal v Poprade má perspektívnu budúcnosť

Sportnet|Publikované 28. dec 2006 o 23:00

Po novovytvorení jedného FK v meste Poprad pred dvoma rokmi, ktorým sa stal FK Poprad zlúčením FK Poprad-Veľká a FK Poprad sa tento šport v

podtatranskej metropole čoraz viac zviditeľňuje. Potvrdili to najmä výrazné úspechy postupov do vyšších súťaží všetkých vekových kategórii až na žiacke mužstvá, ktorým sa tento cieľ nepodarilo dosiahnuť. Treba dať však všetkým za pravdu, že celková práca zainteresovaných okolo futbalu je omnoho cieľavedomejšia a zodpovednejšia, než tomu bolo v minulosti pričom je očividné, že futbalu sa v meste Poprad blýska na lepšie časy. Jednou z osobností, ktorá má azda najväčší vplyv na zdarnom chode celého klubu patrí prezident klubu Milan Baran, ktorého sme v našom rozhovore požiadali o celkové zhodnotenie úspešného roku v FK Poprad.

Máme za sebou veľmi úspešný rok účinkovania FK Poprad takmer vo všetkých vekových kategóriách, ktorým sa podarilo postúpiť do vyšších súťaží. Nakoľko ste s celoročnou prácou okolo tohto športu spokojný?

" Keďže v súčasnosti spoločne uzatvárame rok 2006 s jeho celkovým priebehom môžeme byť vcelku veľmi spokojný. Potvrdili to hlavne dosiahnuté výsledky v prvej časti roku, ktorou bola jar 2005/2006. Tá bola totiž pre nás nesmierne úspešnou, pretože so seniorským tímom sa nám podarilo postúpiť do novovytvorenej III. ligy. Úspešne si počínalo aj "B" mužstvo dospelých, ktoré sa po dramatickom finiši v najvyššej okresnej súťaži prebojovalo do V. ligy skupiny S-Z. Taktiež nás nesmierne potešil aj postup oboch dorasteneckých kategórii do II. najvyššej slovenskej súťaže. Mrzí nás však, že ako jediný, ktorí nedokázali dosiahnuť stanovenú najvyššiu métu je kategória žiakov. Tí síce vyhrali svoju druholigovú súťaž, no postúpiť do najvyššej žiackej ligy nemohli iba zásluhou zlej organizácie žiackych súťaží v rámci východoslovenského regiónu. Druhú časť roka, ktorou bola prvá polovica súťažného ročníka 2006/2007 môžeme hodnotiť z pohľadu "A" mužstva seniorov nie tak úspešnou ako sme si predstavovali. Aj keď sa kolektív drží momentálne v popredí tabuľky všetci sme očakávali, že dosiahne o čosi lepšie výsledky. Ukázalo sa, že s mužstvami, ktoré boli pred nimi odohrali vyrovnané a zaujímavé duely. Horšie to už bolo ale s priemernými tímami z druhej polovice tabuľky, s ktorými stratili dôležité body, čo ich napokon odsunulo až na 4. priečku. Veľmi spokojní sme s účinkovaním "B" mužstva v V. lige skupine S-Z, ktorému sa darí nad očakávanie, čo potvrdzuje skvelé 2. miesto. Azda najväčšiu radosť nám robia st. dorastenci, ktorí sa medzi elitnými mužstvami držia v popredí tabuľky, čo nás podmieňuje snažiť sa zabojovať o ďalší postup do I. dorasteneckej ligy. Nesklamali nás doposiaľ ani najmladšie vekové kategórie žiakov v II. lige, u ktorých pevne verím, že v tejto sezóne im už postup do najvyššej súťaže neutečie."

Mnohí, ktorí sa o tento šport v meste zaujímajú si všimli jeho vzrastajúcu úroveň. Čím to predovšetkým bolo podmienené?

" Myslím si, že faktorov k celkovému zviditeľneniu futbalu v meste je viacero. Za najväčší, ktorý sa podpísal na znovu vzkriesení tohto športu patrí v prvom rade vznik konsolidácie futbalu vytvorením jedného základného FK v Poprade ako celok. Následne nato si vážnosť tohto športu uvedomili mestskí poslanci a celé zastupiteľstvo náväzne prikročilo k určitému sponzorovaniu tejto kolektívnej hry. Týmto spôsobom sa viditeľne osvedčila koncepcia rozvoja športu v meste, v ktorom patrí už aj futbal do kategórie najvyššej sledovanosti. Veľmi nápomocná je taktiež aj neustála finančná podpora, s ktorou sa zároveň spája aj práca či už samotných funkcionárov, skúsených trénerov, ale aj kvalitných hráčov."

K ďalšiemu napredovaniu futbalu je potrebná nielen zanietenosť, ale aj spolupráca sponzorov a firiem v meste a okolí. Darí sa vám spĺňať tieto úlohy k maximálnej spokojnosti?

" Aj keď sa v súčasnosti prejavil zvýšený záujem firiem o futbal v meste stále je čo zlepšovať. Teší nás, že popri spolupráci mestského zastupiteľstva sa nám podarilo získať generálneho sponzora AQUA CITY, ktorý má pre náš klub nesmierne veľký význam. Spoluprácu s nami nadviazali ale aj iné firmy, ktoré nám určitým sponzorským príspevkom taktiež dopĺňajú náš rozpočet./Scametatra, Pilsberg, Tatramat.../ Znamená to, že so vzrastajúcou úrovňou futbalu sa dá aj v ďalšom období očakávať podpora týchto firiem a iných sponzorov, v čo všetci pevne veríme."

Vzhľadom na rozpracovanú štruktúru do nasledujúceho obdobia mnohí zanietenci očakávajú rapídny vzostup futbalu a spolupráce s generálnym sponzorom AQUA CITY. S akými plánmi idete do najbližšieho obdobia?

" Za jeden z najväčších cieľov v nastávajúcom období je záujem zabojovať o postup do vyššej súťaže hlavne v seniorskom "A" mužstve. Určite by nás potešili aj ostatné kolektívy, keby sa im podarilo siahnuť na najvyššiu métu. Jediné "B" mužstvo seniorov nemá hlavnú úlohu postupu do vyššej súťaže, no ak sa aj tu naskytne vhodná príležitosť určite by sme ňou nepohrdli. Jadro tohto mužstvo je vlastne aj akousi základňou mladých futbalistov pre "A" tím preto dosiahnutý úspech by bol pre nich motiváciou do ďalšieho obdobia. Čo sa týka "A" mužstva, treba poznamenať, že cesta k úspechu je omnoho zložitejšia. Mužstvo sa totiž stretáva v súťaži s herne vyspelými mužstvami, ktorých ekonomická základňa je na úrovni nášho klubu a v niektorých prípadoch dokonca aj lepšia. Musím však zdôrazniť, že veľmi dôležitým faktorom pre nás nie sú len financie a materiálne podmienky pre hráčov, ale keďže sme momentálne amatérsky tím tak aj zabezpečenie vhodnej práce pre futbalistov, ktorí reprezentujú náš klub a mesto. Ak sa nám tento problém podarí včas vyriešiť môžeme očakávať ešte vyšší vzostup futbalu u nás."

Po reorganizácii futbalových súťaží na celom Slovensku sa zmenili aj ich celkové úrovne. Ako vnímate tú, v ktorej účinkuje "A" mužstvo seniorov?

" Osobne si myslím, že až na niekoľko výnimiek má tretia liga v podstate vyššiu kvalitatívnu úroveň ako IV. liga, v ktorej sme účinkovali. Napriek tomu však aj táto súťaž trpí tým, že nie všetky kolektívy majú dostatočne adekvátne podmienky, ktoré by ich priviedli k spokojnosti. Keďže ide o najvyššiu regionálnu súťaž, pre hráčov je to výborná príležitosť otestovať si svoje herné kvality s oveľa náročnejšími súpermi, než s akými sa stretávali v IV. lige."

Stojíte na prahu zimnej prípravy. S akými podmienkami bude môcť počítať nielen seniorské mužstvá, ale aj mládežnícke kolektívy, ktorým sa taktiež veľmi dobre darí?

" Keďže už v minulom období sa nám vykryštalizoval určitý štandard zimnej prípravy nemienime ho ani v tomto roku narúšať. Budeme sa snažiť zlepšiť materiálne podmienky jednotlivých mužstiev, čo znamená zabezpečiť ich pred zimnou prípravou, či už vhodnými výstrojmi, alebo navyše aj prípadným ďalším herným sústredením "A" mužstva. Som toho názoru, že celkové podmienky sa u nás čoraz viac skvalitňujú a preto systém zimnej prípravy ostáva stabilný."

Plánujete rozšírenie kádra hráčmi z iných klubov, alebo sa zameriate na vlastných odchovancov?

" Našim prvoradým cieľom je zabudovať do kádra postupne čo najviac vlastných odchovancov. Samozrejme, že to nestačí, pretože mužstvo taktiež musí byť zložené vyvážene. Kostru mužstva by mali tvoriť nielen mladíci, ale aj skúsenejší hráči, ktorí majú určitú výkonnostnú kvalitu a hre by dali vhodnú myšlienku. Z tohto pohľadu sa musíme pousilovať doplniť káder takýmito typmi hráčov, no nebude to vôbec jednoduché, pretože ako som už spomínal najhlavnejším problémom je pre týchto futbalistov získať zamestnanie."

Aj keď sa záujem v klube a v meste pohol výrazným krokom smerom dopredu plánovaná výstavba umelého trávnika, na ktorý však všetci veľmi netrpezlivo čakajú sa zastavila. V čom vidíte najhlavnejšiu príčinu?

" Túto skutočnosť pozastavenia výstavby musím vyvrátiť, pretože sme neustále v rokovaní s generálnym sponzorom AQUA CITY. Momentálne sa všetko okolo vytvorenia umelej plochy pre náš klub nachádza v štádiu nového projektového riešenia nakoľko pri pôvodnom sa ukázalo, že plánované aktivity ihriska s umelým povrchom nám v priestore vymedzeného pozemku na ihrisku v Sp. Sobote nevošli. To nás priviedlo k nútenému prepracovaniu projektovej dokumentácie, čím nastal časový sklz, no nie pozastavenie realizácie."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.