Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Futbal v podtatranskom regióne predpokladá zmenu

Sportnet|Publikované 13. dec 2002 o 23:00

Svit - Zimné obdobie by mohlo v podtatranskom regióne naštartovať premenu futbalu. Samotné mesto a okolie sa v poslednom období ocitlo s touto

kolektívnou hrou vo veľmi nezávideniahodnej situácii, kedy od popradského treťoligistu odstúpil aj generálny sponzor Tatramat. Aká bude ďalšia budúcnosť vyhrotenej situácie s futbalom pod Tatrami sa nám v rozhovore snažil predložiť prezident FK Chemosvit Svit Viliam Gánovský. Prvoradou úlohou pozdvihnutia futbalu je kvalitné združenie, spolupráca a spojenie. Veľkou bariérou podľa prezidenta sú v dnešnej dobe aj financie a už pomaly nepozná klub, ktorý by nebol svojím hráčom niečo dlžný. Nechce nikoho urážať. Ide o čistú úvahu prezidenta a tento stav je odrazom doby, aby sme tu pod Tatrami tento šport naďalej hrali.

Ako hodnotíte súčasnú celkovú situáciu podtatranského futbalu?

Musím poznamenať, že súčasný stav okolo tejto kolektívnej hry v našom regióne nie je veľmi lichotivý. Väčšinou sme boli zvyknutí na popredné miesta kolektívov pre tento región, ale skutočnosť po jeseni je iná. Mužstvo 1. PFC postupom do tretej ligy spred dvoch rokov si stavalo latku vysoko a priveľmi sľubovalo, ale ako potvrdzuje súčasná skutočnosť, pravda je iná. 1. PFC Poprad aj FK Chemosvit Svit majú v súčasnosti problémy, ktoré však netreba zakrývať. Predpokladám, že v našom prípade určite bez problémov v tretej lige ostaneme. Našim stálym cieľom v odvetnej časti je skončiť do piateho miesta a pevne verím, že sa nám to podarí. Budeme sa snažiť k tomu využiť taktiež aj kvalitnú prácu okolo futbalu a činnosť aktívneho realizačného tímu, ktorý tam zostáva a pokračuje ďalej. Hodnotenie popradského futbalu z mojej strany by nebolo veľmi rozumné vykonávať. Znamená to, že kolegom zo susedného mesta držíme stále prsty.

Aký spôsob zvýšenia a zlepšenie futbalu pod Tatrami nachádzate?

Je prirodzené, že mesto Poprad svojim postavením a športovou históriou patrí niekam inam. Osobne som vyvolal stretnutie na mestskom úrade u pána Karniša, ktoré bolo už pred bezmála troma rokmi. Na ňom som sa snažil navrhnúť spôsob spolupráce a zlúčenia alebo hľadania spôsobu na to, aby sme mesto Poprad a FK dostali do druhej ligy. Zišli sa na ňom predstavitelia z Popradu, Popradu-Veľkej, Popradu-Matejoviec a ja som zastupoval Svit. Uznesenie alebo akési definitívne stanovisko k návrhu jedného herne silného mužstva, ktoré by hralo druhú ligu v Poprade, vo Svite, by fanúšikovia chodili na tretiu ligu a v Poprade-Veľkej by ostala naďalej štvrtá liga. Myslím si, že tým by nastala pyramída medzi seniormi, ktorá by určite bola veľmi dobre zložená aj s podporou prvej dorasteneckej ligy FK Chemosvit Svit u nás a prvej žiackej ligy. Teší ma, že tieto mládežnícke ligy v tomto menšom podtatranskom regióne robia pre naše kolektívy dobré meno. Najmä tak by sa mohol vybudovať jeden silný a kvalitný tím s perspektívou. Nie takou, že by jeho hlavnou úlohou bolo ihneď postúpiť do prvej ligy a potom vypadnúť. Očakáva sa ale bezproblémové etablovanie ani nie medzi špičkou, stačí v strede tabuľky druhej ligy, kde by mužstvo malo hrať.

Očakávate vzostup krivky našej kolektívnej hry v treťom najväčšom meste východoslovenského kraja v najbližšom období?

V blízkej budúcnosti bude zrejme veľmi potrebné opäť vyvolať stretnutie predstaviteľov. Zatiaľ nevieme, či sa to bude vykonávať po linke samosprávy Popradu alebo to budem iniciovať osobne alebo taktovku preberú moji kolegovia na základe nezáväzných rozhovorov, ako ďalej s futbalom. V každom prípade vidím nevyhnutnosť spolupráce všetkých spomínaných mužstiev. Je potrebné k nim prirátať aj okolité obce. Vysoké Tatry pôsobia už druhý rok v štvrtej lige skupina sever a stoja v tabuľke veľmi vysoko, dokonca s ambíciami na postup do tretej ligy. Okolo futbalu v tomto klube pracujú v podstate moji veľmi dobrí priatelia, ktorých dobre poznám. Viem, že by boli náchylní zapojiť sa do akéhosi zoskupenia alebo vytvorenia jedného silného mužstva. V ňom by sa snáď určili len hlavné pravidlá, čo sa týka možných prestupov, organizačných vecí a pod. Ide o spomínanú samozrejmosť, ale je vecou samospráv, čo znamená, že nielen Popradu, ale treba, aby sa do toho zapojili Svit, Vysoké Tatry a netreba zabúdať na okolité obce, ktoré sú v blízkom okolí.

Nemyslíte si, že v poslednom období nastali menšie zádrhely v spolupráci podtatranských mládežníckych mužstiev, ktoré pôsobia najmä vo vyšších futbalových súťažiach?

Na úvod by som povedal, že momentálne nelichotivé postavenie dorastu FK Chemosvit Svit v prvej lige by som tak pesimisticky nevidel. Každý ročník nastupujeme so skromnými cieľmi udržať sa v súťaži, čo sa nám darí už pár pekných rokov. Pevne verím, že v nastúpenom trende budú mládežníci aj v odvete na jar naďalej pokračovať a preukážu svoju snahu. V zásade sme spokojní aj s prácou trénerov. Pravda je taká, že mládežnícke kolektívy, ktoré máme, sa vybíjajú medzi sebou. Dôvodom je skutočnosť prvej ligy v Poprade, v Poprade-Matejovciach a Vysokých Tatrách. Bolo by tam veľmi potrebné urobiť taký spôsob alebo zásah, aby sme nevybíjali dvomi, či tromi žiackymi mužstvami. Demografia na Slovensku je jasnou skutočnosťou. Detí je stále menej. Podľa môjho názoru jednoducho nedokážeme urobiť dve kvalitné ligové mužstvá, žiacke mužstvá a nedokážeme aj dve kvalitné dorastenecké tímy. Po týchto skutočnostiach prichádza k tomu, že ani nie nezhody, ale také občasné narušenie vzťahov jednoducho reálne prichádza. My sa snažíme najprv dotiahnuť žiakov, ktorí končia vo svojej kategórii, aby hrali v prvej dorasteneckej lige. Už dlhšie roky pôsobíme s najstaršou mládežníckou kategóriou v prvej lige a tento štart ma teší hlavne tým, že nemálo hráčov nám robí kvalitné meno v okolitých futbalových kluboch. V susednom Poprade stále pôsobia štyria až piati naši odchovanci, ktorí vo Svite prešli celým dorasteneckým vekom v minulosti a hrávali u nás minimálne tri roky. Rovnaký počet odchovancov je v Poprade-Veľkej. Ďalší naši hráči pôsobia aj v Hranovnici, ako aj vo Vysokých Tatrách. Treba si preto uvedomiť, že prvá liga je veľmi dôležitou súťažou a motiváciou pre rozvoj chlapcov. Súčasťou spomínaného možného zlúčenia by mala byť koncepcia. Treba povedať, že prvoradou úlohou mužstiev, ktoré štartujú v súťažiach, je pracovať skôr na kvalitu, nie na kvantitu. Vo svitských kolektívoch máme v súčasnosti 30 mládežníkov. Medzi nimi ide o rôzne povahy futbalistov, ktorí raz chcú, inokedy nie a niektorých musíme i prosiť, či dokonca nútiť hrávať. Osobne si myslím, že by sme mali vytvoriť jedno silné regionálne mužstvo, ktoré by bolo výberom. Konkrétne by išlo o kategóriu najlepších žiakov alebo dorastencov. Vyberať dokážeme z dostatočného počtu, čím by sa vytvorila kvalitná jedenástka. Tento stav by bolo ideálne dosiahnuť. Postavenie popradských dorastencov v tretej lige je veľmi lichotivé. Pán Kšenzakovič vykonáva svoju trénersku prácu s mládežou veľmi dobre a zodpovedne. V mužstve má našich štyroch hráčov, ktorí u nás skončili. Z akého dôvodu je už teraz jedno, dôležité je, že sa im v súčasnosti v Poprade darí. Mám taký pocit po osobných rozhovoroch, že patria medzi ťahúňov kolektívu. Ich úlohou je pomôcť 1. PFC postúpiť do druhej ligy. Ak sa na to perspektívne pozrieme, bolo by výborným vysvedčením podtatranskej oblasti prvá a druhá dorastenecká súťaž. Znamenalo by to bezproblémový prechod a náväznosť hráčov do vyšších súťaží. Tento fakt by mal byť pre nás najdôležitejším mottom.

Spomínali ste štruktúru futbalu pod Tatrami. Je možné odštartovať tento spôsob zmeny už počas zimnej prestávky?

Rokovania, ktoré sa konali, vyvolali úvahy nad organizačnou štruktúrou a personálnymi vecami. Dôležitá je možná spolupráca nielen s jedným generálnym sponzorom, ako je to u nás doposiaľ, ale je potrebné osloviť širokú skupinu podnikateľov v meste Poprad, Svit, Vysoké Tatry a ďalšom blízkom okolí. Určite tu sú sponzori a musíme ich presvedčiť o tom, že vieme robiť futbal a že financie mieria na tie účely, na ktoré boli pôvodne určené. V tom prípade som presvedčený, že nebudeme mať závislý problém len na jednom sponzorovi.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.