Streda, 1. decembra, 2021Meniny má Edmund

V Slovane som si zaslúžil väčšiu šancu. Ukazujem, čo vo mne je

Samuel Lavrinčík. (Autor: TASR)
Martin Kozinka|24. nov 2021 o 16:40

Samuel Lavrinčík je najvyťaženejší hráč Trenčína.

V tejto sezóne sa z neho stala dôležitá súčasť v základnej jedenástke AS Trenčín, vďaka čomu si vyslúžil aj pozvánku do futbalovej reprezentácie do 21 rokov. SAMUEL LAVRINČÍK je v štatistike odohraných minút vo Fortuna Lige siedmy.

V tejto sezóne ste najvyťaženejší hráč Trenčína. Čo k tejto dôvere od trénera prispelo?

V minulej sezóne som začal nastupovať do zápasov, postupom času už aj do základu. V lete sa nám zmenil tréner a odišiel kapitán El Mahdioui a tým sa uvoľnila jeho pozícia. V príprave som dostával šance a využil ich. Prispela aj moja tréningová morálka.

Čo vás presvedčilo podpísať zmluvu v AS v januári tohto roku?

Hrával som iba za béčko Slovana. Myslím, že v A-tíme som si zaslúžil väčšiu šancu, ale nedostal som ju. Naskytla sa mi možnosť ísť do Trenčína, tak som neváhal. Zatiaľ sa mi potvrdzuje, že to bola skvelá voľba.

Samuel Lavrinčík v prípravnom zápase v drese ŠK Slovan Bratislava. (Autor: ŠK Slovan Bratislava)

Mali ste okrem Trenčína aj iné ponuky?

Niekoľko tímov z Fortuna ligy sa ozvalo, ale Trenčín bol pre mňa jasná voľba.

Kto je vaším futbalovým vzorom, inšpirujete sa niekoho hrou v strede poľa?

Sledujem a inšpirujem sa hrou tých najlepších, Modrič, Jorginho, Kanté alebo Kroos. Ale odmalička bol mojím najväčším vzorom Cristiano Ronaldo.

Tím posilnil v lete Erik Jendrišek. Má 35 rokov, bohaté skúsenosti z reprezentácie, Nemecka, Poľska atď. Dáva vám a celému tímu rady, ktoré vám pomáhajú získavať body?

Samozrejme. Okrem toho, že priniesol do kabíny skúsenosti, stále má svoje ambície a ciele. Do tréningov a zápasov priniesol veľkú súťaživosť a je nesmierne prospešný pre celú kabínu, navyše pridal už aj zopár gólov, čo sa od útočníka jeho kalibru dalo čakať.

V minulých sezónach dostávali v Trenčíne väčší priestor zahraniční hráči. Tento rok využívajú aj veľa mladých slovenských talentov, najmä v posledných zápasoch. Pomáha ho to zohranosti?

Trenčín sa vždy vyznačoval tým, že tu hralo veľa zahraničných hráčov, myslím, že aj teraz ich tu je dostatok, ale je tu aj veľa Slovákov, najmä mladých. Zohratí sme tak či tak, trénujeme všetci spolu a rečová bariéra tu nie je veľký problém, keďže angličtinu tu ovládajú všetci.

Od apríla tohto roka máme na slovenských trávnikoch VAR. Aký je váš názor, pomáha futbalu alebo ho skôr kazí?

Všeobecne si myslím, že VAR pomáha k fair-play vo futbale. Bohužiaľ, niekedy však berie emócie, keďže nevieš, či sa môžeš po góle tešiť alebo nie, musíš počkať na rozhodcu. Zmenil by som iba rýchlosť rozhodovania. Na verdikt rozhodcov musíme niekedy čakať veľmi dlho.

V 12. kole ste proti Zlatým Moravciam rozhodli zápas v 92. minúte. Na čo ste pri zakončení mysleli?

V podstate som prebehol celé ihrisko, keďže súper zahrával roh a my sme sa dostali do rýchleho protiútoku. Tam som už nad ničím ohromným nerozmýšľal. Prebral som si loptu, videl som, že brankár Zlatých Moraviec Kira spravil krok doľava, pravdepodobne čakal prihrávku a tým mi to uľahčil.

V strede poľa máte vedľa seba mladého kapitána Jakuba Kadáka. So siedmimi gólmi je druhý najlepší strelec lige. Je v tejto chvíli lídrom Trenčína?

Myslím si, že si s 'Kaďom' v strede poľa skvelo rozumieme, takisto si rozumieme aj mimo ihriska. Je možno nezvyčajné, že máme tak mladého kapitána, ale ako vidieť, rolu si zastáva bravúrne. Vidíme to aj v jeho počte strelených gólov.

Tvrdo bojujete o najlepšiu šestku v lige. Bola by pre mladý nie príliš skúsený tím neúčasť v skupine o titul veľký neúspech?

Samozrejme, máme svoje ciele, jedným z nich je byť v prvej šestke. Chceme bojovať o popredné miesta. Je pravda, že sme mladý tím, mladý káder, nie veľmi skúsený, ale kvalitu na postup do skupiny o titul máme, takže umiestnenie na 7. priečke a nižšie by bolo považované za neúspech.

V Slovnaft Cupe ste nedávno hrali proti TJD Príbelce. Fanúšikovia Trenčína si určite pamätajú vypadnutie v sezóne 2017/2018 so Spartakom Medzev. Čím je zápas na dedine pre ligistu náročný?

V prvom rade je to vždy pre súpera zápas roka, keď ligové mužstvo príde na dedinu. Ich hráči sa snažia podať doslova nadľudský výkon. Je pochopiteľné, že ihrisko môže byť niekedy lepšie, niekedy horšie.

V týchto zápasoch je ale najdôležitejšie streliť prvý gól a dostať sa do vedenia. Postupne už prestane súper fyzicky vládať a viete ho zlomiť. Stalo sa ale, že ligový tím mal zlý deň a bohužiaľ na svoj výkon doplatil.

Samuel Lavrinčík počas zrazu slovenskej reprezentácie do 21 rokov v Nitre. (Autor: Slovenský futbalový zväz)

V tejto sezóne ste debutovali v reprezentácii do 21 rokov. Čakali ste po výkonoch v lige, že sa ocitnete v nominácii?

Istý som si nebol. Neboli to prípravné zápasy, ale kvalifikácia na majstrovstvá Európy, navyše som do úvodných zápasoch nezasiahol.

V našej vekovej kategórií je obrovská konkurencia v strede poľa, ale samozrejme som veril, že niekto ma uvidí a ocení moje stabilné výkony. Som za túto šancu rád a ešte radšej, že som nastupoval už do základnej zostavy.

V kvalifikácií na majstrovstvá Európy do 21 rokov zostávaj odohrať ešte štyri zápasy. Strata na prvé Španielsko a druhé Rusko je šesť bodov, ale s oboma sa ešte stretnete. Ako vidíte postupové šance?

Mňa najviac mrzia zápasy v Severnom Írsku, kde sme prehrali 0:1 po góle z penalty, nakoľko sme boli lepší. V Španielsku sme dvakrát viedli a prehrali sme o jeden gól, opäť po penalte, ktorá bola vymyslená, zaslúžili sme si minimálne bod.

Ale v poslednom zápase s Ruskom, musím priznať, že výsledok zodpovedal výkonu. Treba poznamenať, že sa ešte stretneme so všetkými súpermi, s ktorými sme prehrali, na domácej pôde, kde vieme podať veľmi dobrý výkon.

Súvisiace články