Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Futbal sa hral a hrá nad ramenami - II.

Sportnet|Publikované 12. nov 2002 o 23:00

Keď som rozmýšľal o tom, ako mám pomenovať ďalšiu kapitolu o prvom slovenskom klube v Prešove, napadla mi táto myšlienka spomenutá v názve článku, o

ktorej vzniku sa zmienim neskôr. Futbal je totiž najjednoduchšia kolektívna loptová hra, postavená od samého začiatku na prísnych pravidlách. Tieto pravidlá platia s určitými obmenami a doplnkami stále. No paralelne s týmito sú aj nepísané pravidlá, ktorých je strašne veľa a tieto sú vštepované mladým talentom. To je ten základ, od ktorého sa potom celá futbalová činnosť až do dospelosti postupne zdokonaľuje.

V čase mojej mladosti bolo o mládež náležite postarané prostredníctvom telovýchovných organizácií, ako Sokol, Orol, RTJ (Robotnícka telovýchovná jednota) a skautské oddiely, kde mala svoje miesto aj ZTV. Bez hlavy, ktorá prijíma isté poučky, sa športovať nedá. Čím priaznivejší impulz, tým aj vyššia výkonnosť. To súvisí s reakciou, pohybom, rýchlosťou a s dokonalým ovládaním "remesla" pre konečnú realizáciu. Spomínam si na nášho "žiackeho futbalového otca" pána Štefana Naháča. To bola encyklopédia (aj keď sám futbal nikdy nehral) nepísaných futbalových pravidiel. Prvým krédom bolo: "Dzeci mojo hrisko ma dva poluvki a ten futbal še bavi na goli. Ta my še mušime bavic na superovej poluvke, bo tam dame goli. Ked še budzeme bavic na našej poluvke ta boli dostaneme. Hlavna taktika tedi je, že mušime dac vecej goloch jak super a vihrame." Samotný zápas trvá najmenej 90 minút. Ešte však sa nenašiel nik, kto by bol schopný povedať, čo sa na ihrisku udeje v prvej minúte zápasu a nie za celý stanovený čas. "Hráči nedodržali taktické pokyny." Toto vyjadrovanie sa trénerov mi pripadá ako niečo strašné! Buď mám partiu, ktorej to futbalovo myslí, má v hlavách usporiadané rovnaké "futbalové noty" a keď nie, tak nech sa dá na iný druh športu. V prešovskom doraste - trojnásobný majster Slovenska 1940, 1941, 1942 - trénoval ešte vtedy aktívny futbalový hráč "bohatier prešovského športu" Emil Bihary. O taktike nevyprával, nerečnil, nekreslil, ale pripomínal a cvičil s nami akcie, hľadal pre každého post a to, čo sme nacvičili, sme potom produkovali na ihrisku. Stalo sa, že z nás, ktorých on futbalovo vychoval, hralo s ním v jednom mužstve aj 7 hráčov v mužstve dospelých ŠK Slávia Prešov, väčšina ešte v dorasteneckom veku. Že nás potom kluby ako ŠK Jednota Košice a ŠK Bratislava rozobrali do svojich celkov, v ktorých sme "hrali prvé husle", bolo vyvrcholením toho, čomu sme sa v Prešove naučili. Do smrti budem tvrdiť, že sme už v mladom veku ovládali futbalovú abecedu na vyššej úrovni, ako naši dnešní "superligoví profesionáli" tak v hre ako aj vo futbalovom myslení. Vidieť dnes našu futbalovú 21-ku proti anglickým mladíkom bolo doslova na zaplakanie. Táto generácia má spasiť slovenský futbal? To je iba dobrý základ pre futbalový funus! Prehrať zápas s dospelými za 10 minút po dvoch absolútnych hlúpostiach, bolo pre mňa šokom.

Vrátim sa k spomienke z roku 1948, kedy sme traja Prešovčania - Jozef Karel, Gejza Šimanský a ja hrali za ŠK Bratislava priateľský zápas pred vypredaným Tehelným poľom proti MTK Budapešť plnom reprezentantov vedených nezabudnuteľným Nándorom Hidegkutim. V kabíne pred zápasom mi hovoril Gejza Šimanský: "Idz bavic prave krídlo, bo tam bavi Beka Lantos a ja pri nim raz nekopnul ani do labdi!" Zápas sme začali katastrofálne a za pár minút bolo 0:3. Na pravej spojke hral Kubala (najlepší hráč Barcelony v XX. storočí) a s tým sme po polhodine hry začali robiť z MTK "trhací kalendár"! Tréner MTK súčasne aj tréner maďarského národného mužstva Maďarska Márton Bukoví vyskočil z lavičky a zakričal Lantošovi: "Keď nevieš tomu bláznovi na krídle zobrať loptu, tak ho aspoň podrž za dres!" Zápas skončil 4:4 pričom na našu smolu sme nastrelili 4-krát žrď. Pri večeri ma pozval na kus reči a keď zistil, že som hral v roku 1943 proti Chorvátsku bol tam povedal: "Beriem ťa do MTK a vybavím ti za týždeň maďarské štátne občianstvo, aby som mohol s tebou rátať v maďarskom nároďáku!" Odmietol som no dovolil som sa ho spýtať prečo ma vlastne chce. "Zakladám nové národné mužstvo a si ten typ aký hľadám. Futbal máš v hlave a také typy hľadám. Zapamätaj si raz a navždy Futbal sa hral, hrá a bude hrať nad ramenami."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.