Utorok, 21. septembra, 2021Meniny má Matúš

Futbal: Rokovanie v Bruseli medzi EU, FIFA a UEFA prinieslo rámcovú dohodu

TASR|14. feb 2001 o 21:43

Brusel 14. februára (TASR) - Na rokovaní európskych komisárov s predstaviteľmi Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) a Európskej futbalovej únie (UEFA) o podobe nového prestupového poriadku dosiahli zúčastnené strany niekoľko predbežných dohôd. Zárove

ň určili posledný februárový deň za posledný, keď sa uzavrie trh s prestupmi hráčov.

Kľúčovým bodom jednania bol zmluvný vzťah futbalových profesionálov s ich klubmi ako zamestnávateľmi v otázke koncipovanie dĺžky zmlúv a podmienok ich prípadného prerušenia. Kluby disponujú priveľkými právomocami obmedzujúcimi základné práva ako je napr. voľný pohyb pracovnej sily. "Na dnešnom mítingu na najvyššej úrovni predstavitelia EU, FIFA a UEFA dosiahli dohodu v najdôležitejších bodoch zmeny prestupových pravidiel FIFA. Dosiahnutý kompromis vyjadruje politickú ochotu zlepšiť a zmeniť pravidlá, ktoré sa ukázali ako nedokonalé," povedal európsky komisár Mario Monti po viac ako dva a pol hodinových rozhovoroch. Na stretnutí sa osobne zúčastnili prezident FIFA Sepp Blatter a prezident UEFA Lennart Johansson. Technické "detaily" dohody sa spresnia na ďalšom stretnutí zainteresovaných, vrátane hráčskej únie FIFpro v Bruseli tento piatok.

Medzi najdôležitejšie uznesenia patrí medzi iným stanovenie dĺžky profesionálneho kontraktu futbalistu na maximálne päť rokov, vyčlenenie dvoch prestupových období za jeden kalendárny rok, distribučný mechanizmus prideľovania financií chudobným klubom, ako i vytvorenie efektívnych a objektívnych rozhodovacích orgánov. Medzi rokujúcimi stranami však existujú i nezhody , najmä čo sa týka trestov a pokút za nedodržanie zmluvami podložených kontraktov.