Štvrtok, 29. júla, 2021Meniny má Marta

Futbal: Prezident FIFA Blatter kapituloval pred UEFA

TASR|19. jan 2001 o 23:57

Zürich 19. januára (TASR) - Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sepp Blatter kapituloval pred Európskou futbalovou asociáciou (UEFA) a ukončil tak krízu medzi dvoma najsilnejšími futbalovými organizáciami na svete.

Tá vznikla potom, čo FIFA predložila svoj vlastný návrh nového prestupového systému, s ktorým UEFA zásadne nesúhlasila. Nový návrh FIFA 10. januára predložila Európskej komisii. Tá ešte počas minulého roku vyhlásila, že súčasný prestupový systém futbalového sveta je v rozpore so zákonodarstvom Európskej únie. Blatter súhlasil s tým, že FIFA stiahne svoj návrh a zaháji spoločne s UEFA nové kolo rokovaní s Európskou komisiou (EK).

"Ako prezident FIFA som na seba prebral iniciatívu a pokúsim sa zjednotiť našu futbalovú rodinu. Urovnali sme si rozdielne predstavy a urobili sme rozhodnutia, ktoré nás posunú vpred. Neoficiálny dokument, ktorý sme predložili EK, považujeme za neplatný a budeme o tom informovať i EK," povedal Sepp Blatter.

FIFA vo svojom návrhu umožňovala futbalovým profesionálom prestúpiť i počas platného kontraktu v prípade, že tri mesiace pred svojím plánovaným prestupom, upozornia na svoj úmysel klub, v ktorom pôsobia.