Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

Desať striedaní za zápas? Futbalové pravidlo možno prijmú natrvalo

Pre divákov sa nič nemení. (Autor: ilustračné - Robo Michalec)
SITA|28. okt 2021 o 15:00

Zatiaľ nie je známy, či predĺžia polčasovú prestávku z 15 na 25 minút.

ZÜRICH. Päť striedaní hráčov v jednom stretnutí na strane jedného tímu možno nebude len krátkodobou výnimkou. Zákonodarcovia z medzinárodnej organizácie IFAB, ktorá sa zaoberá zmenou pravidiel vo futbale, totiž odporučili zvýšenie počtu striedaní z troch na päť natrvalo.

Uvedené platí zatiaľ od mája 2020 a cieľom bolo odľahčiť záťaž hráčov pri dohrávkach súťaží, ktoré nútene pauzovali niekoľko mesiacov kvôli pandémii koronavírusu.

Pôvodne pravidlo zaviedli len na niekoľko mesiacov, v máji 2021 jeho platnosť predĺžili do decembra 2022.

"Zaznamenali sme viacero podnetov od konfederácií, asociácií či líg, aby päť striedaní zostalo v platnosti natrvalo," uvádza sa vo vyhlásení Rady medzinárodnej futbalovej asociácie (IFAB).

Vedenie každej súťaže má možnosť vybrať si, či využije iba tri striedania pre jedno družstvo, alebo povolí výnimku pre päť zmien na hracej ploche.

Väčšina súťaží pristúpila k piatim striedaniam a pokračujú v tom doteraz. Výnimkou je napríklad anglická Premier League, kde v sezóne 2020/2021 bola pre jedného trénera možnosť piatich výmen v zápase, od nového ročníka tam však opäť platí pravidlo o troch striedaniach.

Aj v prípade prijatia pravidla o piatich striedaniach IFAB odporúča, aby zostal zachovaný princíp, že sa tak môže udiať len trikrát v jednom súboji.

IFAB sa mal v závere októbra zaoberať aj návrhom na predĺženie polčasových prestávok z 15 na 25 minút, verdikt v tomto smere zatiaľ nie je známy.

Novembrová schôdzka IFAB sa má zaoberať aj prípadnými zmenami v posudzovaní ofsajdov ako aj zavedením tzv. dočasných náhradníkov za hráčov s podozrením na poranenie hlavy.

Súvisiace články