Sobota, 18. septembra, 2021Meniny má Eugénia

Futbal: Pelé kritizuje zlé bezpečnostné podmienky na brazílskych štadiónoch

TASR|10. jan 2001 o 23:02

Brasilia 10. januára (TASR) - Legendárny brazílsky futbalista Pelé vyslovil kritiku na adresu Brazílskej futbalovej konfederácie (CBF) v súvislosti s nedostatočnými bezpečnostnými opatreniami na brazílskych štadiónoch. Bývalý minister športu sa okrem toho

vyjadril, že by za víťaza majstrovstiev Brazílie mali vyhlásiť celok Sao Caetano a prerušená odveta finále šampionátu by sa nemala opakovať.

Pelé sa v utorok pred parlamentnou vyšetrovacou komisiou vyjadril, že panika na štadióne v Sao Januario v Rio de Janeiro pri spomínanom finále, ktorá si 30. decembra vyžiadala 159 zranených, bola výsledkom "nedostatku serióznosti a zodpovednosti". "Vinníkmi sú CBF a jej prezident Ricardo Teixeira. Keď som bol ministrom športu, uvoľnil som prostriedky na zlepšenie podmienok na štadiónoch, ale nič sa nezmenilo. Nešťastiu sa dalo vyhnúť, keby zodpovední konali seriózne," povedal Pelé. Podľa jeho slov nanajvýš dva štadióny v Brazílii sú vhodné na konanie medzištátnych zápasov a veľkých domácich finále a väčšina mužstiev má sprchy a šatne "podobajúce sa chlievu".

Pelého menovali za člena komisie Senátu poverenej vypracovať nové normy bezpečnosti na štadiónoch, v ktorej bude spolupracovať s ďalšími velikánmi brazílskeho futbalu Zicom, Raiom a Dungom. Prvým návrhom trojnásobného majstra sveta je predpredaj vstupeniek, zlepšenie infraštruktúry a rešpektovanie kalendára podujatí.

Sao Caetano a Vasco da Gama si prerušený zápas zopakujú 18. januára na štadióne Maracana v Rio de Janeiro. Prvý zápas finále skončil 1:1, k prerušeniu druhého došlo za stavu 0:0 v 23. minúte.