Štvrtok, 5. augusta, 2021Meniny má Hortenzia

Futbal: Oficiálny názov MS 2002 vo futbale rozkmotril oboch organizátorov

TASR|16. jan 2001 o 15:14

Soul 16. januára (TASR) - Presne 500 dní pred začiatkom futbalových majstrovstiev sveta 2002, ktoré sa po prvý raz uskutočnia v dvoch krajinách, sa rozpútal konflikt medzi hostiteľskými krajinami Južnou Kóreou a Japonskom. Dôvodom sváru sa stal oficiálny

Soul 16. januára (TASR) - Presne 0 dní pred začiatkom futbalových majstrovstiev sveta 2002, ktoré sa po prvý raz uskutočnia v dvoch krajinách, sa rozpútal konflikt medzi hostiteľskými krajinami Južnou Kóreou a Japonskom. Dôvodom sváru sa stal oficiálny názov šampionátu, ktorý si podľa predstaviteľov juhokórejského organizačného výboru Japonci svojvoľne zmenili.

"Podľa dohody organizačných výborov oboch krajín a Medzinárodnej futbalovej federácie z roku 1996 sa má šampionát označovať ako 2002 FIFA WORLD CUP KOREA/JAPAN. Japonskí organizátori túto dohodu vedome porušili a na vstupenky zápasov, ktoré sa budú hrať v Japonsku dali natlačiť opačné poradie krajín. O tomto fakte sme sa dozvedeli v poslednej chvíli a hneď sme podali oficiálnu sťažnosť. Museli sme okamžite reagovať, nakoľko vstupenky sa dostanú do distribúcie už o mesiac", povedal predseda juhokórejského organizačného výboru a súčasne viceprezident FIFA Chung Mong-Joon.

Japonskí organizátori sa odvolávajú na neoficiálnu dohodu, podľa ktorej môžu na propagačné účely v rámci Japonského cisárstva používať zmenený názov. Ani po proteste svojho partnera nehodlajú zmeniť poradie krajín na vstupenkách, čo Chung považuje za ohrozenie spolupráce.

"Je dôležité, aby sme dospeli k dohode. Takéto nezhody môžu ohroziť celý šampionát, čo si nemôžeme dovoliť ani my, ani Japonci. Musíme dokázať, že sme zaslúžili organizovať najväčší futbalový sviatok", povedal Chung.