Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

Futbal: Blatter znepokojený vzrastom násilia vo futbale

TASR|11. jan 2001 o 14:16

Londýn 11. januára (TASR) - Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sepp Blatter vyjadril v stredu znepokojenie nad vzrastajúcim násilím na futbalových zápasoch a rozhodcom vydal nariadenie konať razantnejšie v nebezpečných situáciách.

"Bol som veľmi prekvapený toľkými udalosťami za posledné týždne, najmä v talianskej lige, kde sa stále stretávame s aktmi násilia na ihrisku, aj v hľadisku," uviedol Blatter.

V Taliansku museli pre výčiny fanúšikov zavrieť svoje štadióny kluby Reggina a Neapol, násilie však vyvrcholilo v decembri, keď autobus Interu Miláno zasiahol Molotov koktail hodený jedným z fanúšikov. V poslednom kole Serie A musela polícia zasahovať na štadióne Lazia Rím, kde sa domáci vlajkonosiči pobili s temperamentnými Neapolčanmi

Násilie však nie je len v Európe. Počas finále africkej Ligy majstrov sa prezentovali aj tuniskí a ghanskí fanúšikovia a hráči, kvôli ktorých výčinom musel byť zápas predčasne ukončený.

"Mysleli sme, že násilie je už zo štadiónov vytlačené, o to viac som však sklamaný," povedal šéf FIFA pre rozhlas BBC. "Chcem apelovať na všetkých hráčov, aby hrali bez zbytočných emócií, zákerných faulov a hádok s rozhodcami. Apelujem však najmä na rozhodcov, aby boli rozhodnejší a konali rýchlo s cieľom zabrániť agresii a využijúc pritom svoju autoritu, aby sa pravidlá hry dodržiavali," zakončil Blatter.