Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Funkcionári ho dostali na lokálpatriotizmus, káru naloženú problémami mieni dôsledne potlačiť

Sportnet|Publikované 4. dec 2003 o 00:00

Košice - Včera predpoludním zostali popradskí hokejisti prekvapení. Dozvedeli sa totiž, že doterajšia trénerská dvojica Milan Skokan a Vladimír

Klinga zostala minulosťou. V úlohe hlavného lodivoda už totiž figuruje Ján Selvek (na snímke), ktorý potiahne momentálne poriadne problémami naloženú káru do konca sezóny (31. marec 2004). Jeho asistentom zostáva M. Skokan.

Nuž, nepatrí sa príliš chytať kohosi za slovo, ale predsa sme novému koučovi museli pripomenúť to, čo už viackrát povedal a totiž to, že nikde inde ako v Košiciach už viesť kolektív nebude... "Je to pravda, to som hovoril..." Čo sa teda stalo, že ste zmenili názor? "Popradčania ma postavili pred hotovú vec, že musím prísť. Čo som mal robiť? Pripomenuli mi, že som sa tu narodil, hral hokej, zabrnkali mi na city." Selvek neprišiel medzi cudzích aj z toho dôvodu, že pred šiestimi rokmi v ŠKP už poháňal zverencov a robil to výborne - Podtatranci skončili vtedy tretí. Teraz pár dní bol v kontakte s predstaviteľmi klubu. Tí domŕzali, že čo by povedal na to, keby sa ukázal na striedačke. On stále tvrdil nie. Aj v nedeľu trval na svojom s tým, aby sa ozvali v pondelok. "Lenže prekvapilo ma, keď sa ukázali u mňa doma v Košiciach. Nejakých kolegov som namiesto mňa ponúkal, ale keď som sa nad tým zamyslel, tak som prišiel na to, že nejaký veľký výber už ani nie je. Činovníci mi predostreli, že séria neúspechov je dlhá a ak niečo nepodniknú, vina sa zvezie na nich. Veľmi ma už lámať potom nemuseli, zavážil lokálpatriotizmus a to, že chcem pomôcť ŠKP dostať sa zo šlamastiky. Veď je to predsa jedna z bášt slovenského hokeja a bolo by zlé, keby sa ocitla v nižšej súťaži. Netvrdím, že ja na sto percent zabránim prípadnému pádu, no to by bolo nepríjemné pre mňa ako trénera i človeka, ktorý má k tunajšiemu mestu i srdcovo blízko. "

Dvojica fundovaných trénerov Selvek-Skokan síce ešte vedno nepôsobila pri žiadnom tíme, ale napriek tomu sú kamaráti, dobre spolu vychádzajú, poznajú sa odmalička. "Nenavrhol som žiadneho kandidáta na post asistenta, rozhodlo tak vedenie klubu." Vynikajúci odborník a podkutý znalec hokeja, ktorý sa vie orientovať v každej situácii, čo prináša hokej, sa už neraz dostal do bodu, keď to tímu nešlo. Zažil podobné krízy, aká sa preháňa momentálne pod Tatrami. Nemalo by to teda nič zaskočiť, hoci odmieta rolu nejakého mesiáša a záchrancu. Vychádza z pragmatických zásad, že nič iné ako poctivá a tvrdá robota nepomôže. Namieste nie je ani oháňanie sa smelými vyhláseniami a prognózami. Popradčanov videl naposledy proti Žiline ("hrali strašne") a bol aj na zápase v Trenčíne. V stredu už mal viesť tréning na ľade, ale ešte nemal so sebou všetky "pakšamenty", no oddnes to zverencom iste už poriadne osladí. "Bez poriadneho tréningu a správnej hernej disciplíny sa nikto nepohne vpred. Len tak sa dá predísť naťahovaniu krízy. Bojovnosť je nutná zábezpeka zlepšenia výsledkov, pokrivkávanie týchto vlastností treba odstrániť. Inak sa domnievam, že sila kádra nie je až taká zlá."

Jeho predstava je taká, že hodlá pracovať s 26-27 jednotlivcami, čo naznačuje, že niektorí budú nútení nechtiac sa s kolektívom rozlúčiť. Podľa agentúrnej správy už Saluga aj Jurčo museli opustiť šatňu po vystúpení v Trenčíne a predpokladom je doplniť súpisku o dvoch-troch vytypovaných hráčov. "Do sedemnásteho decembra presondujeme každého a rozhodneme, kto si zaslúži nosiť tento dres." Neschopnosť strieľať góly podľa tohto lodivoda pramení z toho, že psychika je otrasená a borci si neveria. "Aj v Trenčíne sa to ukázalo, že tlak bodovať zdrôtoval myslenie a pohyby východniarov. Nevedeli skórovať, presadiť sa. Naproti tomu na domácich bolo vidno, že ak by aj prehrali, nič sa nedeje."

Na rozdiel od niektorých iných policajti sa nemôžu vyhovárať na to, že nemajú vyplatené peniaze. Napriek ťažkostiam so získavaním sponzorov (niektoré väčšie firmy ohŕňajú nepochopiteľne nos nad tým, aby pomohli) je situácia v ekonomike klubu konsolidovaná a o to viac by mali zaťať zuby. Zámerom šéfov je, že Selvek ich to azda naučí.

Tento tréner, ktorý prispel do vitríny košického hokeja majstrovskými titulmi, prešiel mnohými štáciami vrátane účinkovania v slovenskej reprezentácii vedno s Júliusom Šuplerom. V minulej sezóne bol v Michalovciach, predtým mal prestávku, rovnako tak v tomto ročníku nebol v žiadnom klube. V extralige sa objavuje po dva a pol roku, keď naposledy jeho hromový hlas znel v Košiciach. "Mne nezáleží na publicite a sláve. Každé čudo trvá predsa tri dni. Podstatné je, aby sme to vedno v ŠKP potiahli." V 62 rokoch sa necíti opotrebovaný, zdravie mu slúži a zastrája sa, že ešte dokáže odolávať stresom. "Pravidelne športujem, hrám nohejbal, futbal, behávam, pracujem v záhradke. Bude to aj pre mňa drina, musím byť predsa na to pripravený," nahodil svoj príslovečný široký úsmevom Ján Selvek.

Súvisiace články