Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Freemanová opäť niesla pochodeň

Sportnet|5. jún 2004 o 00:00

Olympijská pochodeň včera opustila grécku pôdu. Lietadlom ju preniesli do dejiska posledných Hier XXVII. olympiády v Sydney. Prvou bežkyňou na najmenšom kontinente so symbolickou fakľou v tvare olivového listu bola posledná olympijská víťazka na 400 ...

Olympijská pochodeň včera opustila grécku pôdu. Lietadlom ju preniesli do dejiska posledných Hier XXVII. olympiády v Sydney. Prvou bežkyňou na najmenšom kontinente so symbolickou fakľou v tvare olivového listu bola posledná olympijská víťazka na 400 metrov, domáca pretekárka s domorodým aborigénskym koreňom Cathy Freemanová, ktorá pred štyrmi rokmi slávnostne zapaľovala oheň nad sydneyským Stadium Australia.

"Som veľmi hrdá, že som tu, že opäť nesiem oheň, ktorý zostáva pre mňa posolstvom zjednocujúcim svet. Som pyšná na svoju činnosť. Nie preto, že som pred štyrmi rokmi vyhrala. Pojem olympionička má pre mňa špeciálne dôležitý význam práve pre ten celosvetový odkaz spolupatričnosti," uviedla v agentúre Reuters včera slávna atlétka.

Pochodeň opustila Grécko na 35 dní. Po prvý raz zavíta do Afriky a Latinskej Ameriky. Oheň prejde dovedna 78-tisíc kilometrov a ponesie ho 36-tisíc bežcov. V priebehu včerajška sa olympijská pochodeň ocitla v rukách ďalších vynikajúcich športovcov, viacnásobných austrálskych olympijských víťazov - plavkyne Dawn Fraserovej (1956, 1960,1964), šprintérky Betty Cuthbertovej (1956) či plavca Kierena Perkinsa (1992, 1996).

Oheň sa potom rozhorel aj na známych turistických miestach v Sydney, Bondi Beach či na prístavnom moste Harbour Bridge. Slávnosť vyvrcholila na Australian štadióne, kam oheň priniesol hráč kriketu Steve Waugh a zažal ho na obrovskom kovovom podstavci. Sydney je prvým z 33 miest na celom svete, ktoré navštívi jeden z olympijských symbolov na ceste do Atén, ďalšími významnými zastávkami štafety budú Tokio a Peking. Jej trasu bude sledovať okolo 250 miliónov ľudí. Pochodeň sa vráti späť do Grécka 9. júla. (pf)

Súvisiace články