Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Francúzska víťazka Wimbledonu po 81 rokoch

Sportnet|10. júl 2006 o 00:00

"Všetko má svoj čas. Bola som dosť trpezlivá a teraz prišli moje chvíle," radostne vravela vo Wimbledone 27-ročná francúzska tenistka Amélie Mauresmová. Svetová i turnajová jednotka zdolala v sobotňajšom finále trojku Justine Heninovú-Hardennovú z Belgic

Francúzska tenistka Amelie Mauresmová s trofejou za víťazstvo vo wimbledonskej dvojhre. Vo finále zdolala Belgičanku Justine Heninovú-Hardennovú 2:6, 6:3, 6:4 a pripísala si na konto 625-tisíc libier (cca 34,6 mil. korún).

FOTO - REUTERS

"Všetko má svoj čas. Bola som dosť trpezlivá a teraz prišli moje chvíle," radostne vravela vo Wimbledone 27-ročná francúzska tenistka Amélie Mauresmová. Svetová i turnajová jednotka zdolala v sobotňajšom finále trojku Justine Heninovú-Hardennovú z Belgicka 2:6, 6:3, 6:4 a po januárovom Australian Open si pripísala druhý grandslamový titul v kariére.

Mauresmová umlčala svojich kritikov, že v Melbourne získala svoje premiérové prvenstvo pomerne lacno, keďže vtedy jej Heninová-Hardennová finálový zápas v druhom sete skrečovala pre žalúdočné problémy. Potom nezvládla pozíciu favoritky na domácom turnaji Roland Garros, vo štvrťfinále podľahla mladej Češke Vaidišovej. "Ukázala som, že viem zvládnuť nervy v ťažkých zápasoch. Všetko prišlo v správnej chvíli," povedala pre agentúru Reuters Francúzka. Po troch semifinálových účastiach sa vo Wimbledone prvý raz dostala do finále a hneď triumfovala. Heninová-Hardennová hrala vo finále aj v roku 2001, no grandslamový trávnatý titul jej zatiaľ uniká.

Po prehratom prvom sete 2:6 začala hrať Mauresmová agresívnejšie, mala výborný servis a neustále tlačila súperku k chybám. V rozhodujúcom treťom sete premenila francúzska hráčka za stavu 5:4 a 40:30 svoj prvý mečbal, keď Heninová-Hardennová zahrala krížny forhend do siete. Mauresmová v tej chvíli klesla na kolená, odhodila raketu a tvár si zakryla rukami. Akoby tomu nemohla uveriť.

Francúzsko má konečne ďalšiu wimbledonskú víťazku dvojhry po legendárnej Suzanne Lenglenovej, ktorá naposledy vyhrala turnaj v roku 1925. Odvtedy prešlo dlhých 81 rokov.

(tvo)

Mauresmovej cesta za wimbledonským titulom

1. kolo

Abramovičová (Chorv.) 6:0, 6:0

2. kolo

Stosurová (Austr.) 6:4, 6:2

3. kolo

Prattová (Austr.) 6:1, 6:2

Osemfinále

Ivanovičová (19-Srbsko a ČH) 6:3, 6:4

Štvrťfinále

Myskinová (9-Rus.) 6:1, 3:6, 6:3

Semifinále

Šarapovová (4-Rus.) 6:3, 3:6, 6:2

Finále

Heninová-Hardennová (3-Belg.) 2:6, 6:3, 6:4

Súvisiace články