Sobota, 25. septembra, 2021Meniny má Vladislav, Vladislava

Formát hokejového turnaja ZOH je známy, Slovákom hrozí kvalifikácia

SITA|14. máj 2011 o 18:41

Na výročom kongrese Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) v Bratislave odsúhlasili jej členovia formát olympijského turnaja v ruskom Soči.

Olympijský turnaj v ruskom Soči v roku 2014 sa bude hrať takmer podobným formátom ako ten dosiaľ posledný vo Vancouvri 2010.

BRATISLAVA. Jedinou zmenou je, že sa neuskutoční kvalifikačná fáza o štvrťfinále a zo základných skupín postúpi ďalej iba osem tímov. Formát olympijského turnaja i kvalifikácie schválili delegáti kongresu Medzinárodnej hokejovej federácie v Bratislave.

Do Soči sa priamo na základe rebríčka IIHF kvalifikuje deväť najlepších mužstiev podľa rebríčka IIHF po majstrovstvách sveta 2012, o zvyšné tri miestenky sa bude hrať kvalifikácia. Nasadenie do troch skupín olympijského turnaja sa urobí na základe renkingu IIHF.

Do štvrťfinále postúpia prvé dva tímy zo základných skupín plus dvaja najlepší z tretích miest. Olympijská kvalifikácia do Soči sa bude hrať na troch stupňoch v závislosti od počtu prihlásených.

Do predkvalifikácie v novembri 2012 sa dostanú mužstvá z 19. až 27. miesta rebríčka IIHF plus v prípade veľkého záujmu aj tímy zo základnej fázy kvalifikácie, ktoré sú v renkingu na 28. priečke a nižšie.

Do finále olympijskej kvalifikácie vo februári 2013 sa dostanú priamo tímy z 10. až 18. miesta rebríčka IIHF a víťazi predkvalifikačných turnajov. Finále olympijskej kvalifikácie sa bude hrať v troch skupinách, ich víťazi získajú miestenky na ZOH 2014 do Soči.

Zmeny nastali v ženskom formáte turnaja. Priamo do Soči sa dostanú Rusko a päť najlepších tímov rebríčka IIHF po MS 2012. O ďalšie dve miestenky sa bude hrať kvalifikácia na dvoch úrovniach.

Najskôr v novembri 2012 dva predkvalifikačné turnaje a potom vo februári 2013 dva kvalifikačné turnaje pre družstvá zo 7. až 12. pozície rebríčka IIHF a dvoch víťazov z novembra 2012.

Priamo v Soči rozdelia účastníkov do dvoch výkonnostných skupín. V A-skupine budú najlepšie štyri ženské družstvá podľa rebríčka IIHF, v B-skupine ďalšie štyri kolektívy. Prvé dva tímy z A-skupiny postúpia priamo do semifinále, tímy z 3. a 4. priečky nastúpia vo štvrťfinále proti prvým dvom z B-skupiny.

Slovensku patrí momentálne až 10. priečka, na základe ktorej by o postup na olympiádu musela zvládnuť kvalifikačný turnaj. .

Nasadenie tímov:

A-skupina: 1, 6, 7, 12

B-skupina: 2, 5, 8, 11

C-skupina: 3, 4, 9, 10

Súvisiace články