Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Forbes: Strata klubov NHL je nižšia ako tvrdia majitelia

TASR|14. nov 2004 o 12:46

New York 14. novembra (TASR) - Podľa finančného magazínu Forbes je strata klubov zámorskej NHL za posledné dve sezóny o viac ako polovicu nižšia ako v ...

New York 14. novembra (TASR) - Podľa finančného magazínu Forbes je strata klubov zámorskej NHL za posledné dve sezóny o viac ako polovicu nižšia ako v oficiálnych údajoch tvrdili majitelia.

Redaktorom Forbesu sa síce nepodarilo získať finančné údaje zo všetkých 30 klubov, no z dostupných údajov tvrdia, že v minulej sezóne nezaznamenali kluby oficiálne zverejnenú stratu vo výške 224 miliónov dolárov, ale reálne prišli iba o 96 miliónov dolárov. V sezóne 2002/03 zverejnili majitelia klubov stratu 273 miliónov dolárov, no podľa Forbesu dosiahol negatívny hospodársky výsledok iba 123 miliónov dolárov.

Výrazné rozdiely vznikli podľa Forbesu najmä preto, že niektoré kluby NHL nezapočítali do hospodárskeho výsledku všetky príjmy. Napríklad NY Islanders zarátalo iba polovicu zo 17 miliónov dolárov, ktoré ostrovania získali z prenosov na káblovej televízii. Majiteľ Chicaga Blackhawks Williams Wirtz vlastní aj polovicu haly United Center, kde hrá jeho tím. Hala však je samostatnou finančnou jednotkou, ktorá nespadá do účtovníctva Blackhawks.

Obsah článku potešil zástupcov Hráčskej asociácie NHL (NHLPA). "Reportáž vo Forbes o finančnej situácii v NHL jasne dokazuje, že NHL by radšej malo rokovať o našich návrhoch ako uzavrieť haly a snažiť sa o zavedenie platového stropu," vyhlásil ted Saskin z NHLPA. "Forbes má veľký kredit a rešpekt u každého podnikateľa, vrátane majiteľov klubov NHL a ich investorov, ktorí používajú ich analýzy a hodnotenia, keď predávajú a kupujú tímy. Nezávislosť a úplnosť je u Forbes nespochybniteľná."

Opačnú reakciu vyvolala reportáž vo vedení NHL. "Článok v časopise Forbes uvádza množstvo nepresných faktov a nie je založený na žiadnej aktuálnej informácii, ktorá by potvrdila ich tvrdenia," povedal Bill Daly z vedenia NHL. "Ide iba o nezopovedný ťah žurnalistov."

Práve veľké straty boli podľa šéfa NHL Gary Bettmana dôvodom, prečo žiada stanovenie mzdového stropu. Tento bod však hráči zatiaľ odmietajú, a tak nedošlo k dohode ohľadne novej kolektívnej zmluvy a tým pádom ani k začatiu súťaže.

Súvisiace články