Utorok, 7. decembra, 2021Meniny má Ambróz

Rozdelia viac než tri milióny eur, dostanú ich profesionálne kluby

Fortuna liga - ilustračná fotografia. (Autor: TASR)
TASR, SITA|25. mar 2021 o 15:35

Podporu dostane 30 klubov.

BRATISLAVA. Fond na podporu športu rozdelí tridsiatim profesionálnym športovým klubom na Slovensku finančné príspevky vo výške 3,387.318,17 eur na zmiernenie negatívnych dôsledkov pandémie ochorenia COVID-19.

"Vďaka veľmi úzkej medziinštitucionálnej spolupráci medzi Fondom na podporu športu, Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ), Ministerstvom hospodárstva SR (MH) a Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou (SIEA) budú na účty 30 profesionálnym športovým klubom poskytnuté finančné príspevky vo výške 3,387.318,17 eur určené na zmiernenie dopadov pandémie ochorenia COVID-19.

Uzniesla sa na tom správna rada Fondu na podporu športu na svojom 19. zasadnutí dňa 12. marca 2021," uvádza sa v tlačovej správe Fondu.

Žiadateľmi sú profesionálne kluby

Žiadatelia patria do subsektoru profesionálneho športu, ktorého súťaže aj bez divákov dlhodobo prebiehajú.

Ešte v novembri 2020 poskytlo MŠVVaŠ dotáciu športovým klubom vo futbale, hokeji, basketbale, volejbale a hádzanej v celkovej sume 2 milióny eur.

Udialo sa tak prostredníctvom ich národných športových zväzov (pre SFZ cca 760 000 eur, SZĽH 580 000 eur, SBA, SVF a SZH - 220 000 eur) pri ich dôležitej spoluúčasti.

Tieto zväzy zároveň vyčlenili z vlastných zdrojov na daný účel sumu 1 milión eur (SFZ 380 000 eur, SZĽH 290 000 eur, SBA, SVF a SZH - po 110 000 eur).

Podpora športovým klubom z finančných prostriedkov MH SR v objeme 10 miliónov eur je vzhľadom na termín použitia finančných prostriedkov štátneho rozpočtu realizovaná prostredníctvom Fondu na základe zmluvy medzi MŠVVaŠ SR a Fondom z decembra 2020.

Pripravených je šesť miliónov

Na schémy pomoci profesionálnym športovým klubom je rámcovo pripravená z 10 miliónov suma 6 miliónov eur.

Prvú, pre tento proces nevyhnutnú schému pomoci, schválil Protimonopolný úrad SR ešte na záver roka 2020. Druhú na ňu nadväzujúcu a pre proces takisto nevyhnutnú schému schválila Európska komisia v polovici januára 2021.

Výzvu na predkladanie žiadostí o mimoriadnu finančnú pomoc pre profesionálne športové kluby následne vypísal Fond dňa 26. 1. 2021.

Proces spracovania a posúdenia žiadostí zabezpečoval na základe zmluvy o spolupráci s Fondom ako skúsený aktér SIEA.

Maximálna výška pomoci je limitovaná

Finančné príspevky sa vzťahujú na oprávnené obdobie marec až december 2020, pričom oprávnenými žiadateľmi sú profesionálne športové kluby - účastníci najvyšších súťaží mužov a žien vo volejbale, basketbale a hádzanej, ako aj dvoch najvyšších súťaží mužov vo futbale a ľadovom hokeji.

Maximálna výška pomoci pre jeden klub je limitovaná v nadväznosti na jednotlivé súťaže.

"Týmto by sme radi poďakovali za spoluprácu všetkým subjektom zainteresovaným do prípravy tejto mimoriadnej finančnej pomoci pre šport, keďže od doručenia listu MŠVVaŠ SR so žiadosťou o spoluprácu zo dňa 10.11. 2020 až po vyplatenie príspevkov Fondom ubehne menej ako 140 dní," píše sa v tlačovej správe.

Zaoberajú sa ďalšími výzvami

Správna rada Fondu sa zároveň zaoberá v rámci svojich finančných limitov možnosťami vypísania ďalších výziev týkajúcich sa možného zmiernenia dopadov pandémie COVID-19.

Po výzve pre amatérsky šport, v rámci ktorej je možné podávať žiadosti od 30. marca do 15. apríla 2021 cez portál fnps.egrant.sk, pripravuje Fond aj výzvy pre vlastníkov a prevádzkovateľov športovej infraštruktúry či ďalších dotknutých aktérov zo športového sektora.

V rámci výzvy pre profesionálne tímy dostal najväčší príspevok futbalový klub MŠK Žilina, ktorému Fond schválil sumu pol milióna eur, ŠKF Sereď dostala 260.957,10 eur, AS Trenčín, FC Spartak Trnava a FK Senica po 200.000.

Súvisiace články