Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Flames majú uznanie starej generácie

Sportnet|3. jún 2004 o 00:00

Naposledy, keď hrali Calgary Flames o Stanleyho pohár, mali náklady na sezónu 6 miliónov dolárov. Za 15 rokov sa mnohé zmenilo. Rozpočet tohtoročného finalistu sa pohybuje vo výške 36 mil. dolárov a pritom patrí k najnižším v súťaži.

Na sklonku sezóny 1988/89 boli vo finále dva kanadské tímy Calgary a Montreal. V šiestom zápase série rozhodli Flames o prvom zisku Stanleyho pohára v histórii klubu. Doug Gilmour strelil rozhodujúci gól, Al McInnis sa stal najužitočnejším hráčom play off (Conn Smyth Trophy) a výbušný Mike Vernon stál v bránke Flames. Dres Calgary vtedy obliekali aj Joe Mullen, Joe Nieuwendyk, Theo Fleury, Jiří Hrdina či Gary Roberts.

"Dnešná zostava v porovnaní s mužstvom z roku '89? No myslím si, že môj tím mal viac talentu a zručnosti," hovorí pre agentúru Canadian Press Terry Crisp, tréner Flames z roku 1989. "Súčasní hráči sa nám môžu rovnať húževnatosťou a zodpovednou hrou."

V roku 1989 sa Calgary stalo najúspešnejším tímom základnej časti NHL (117 bodov, 354 gólov) a získalo Prezidentskú trofej. Tohtoročným výkonom Flames viditeľne zaostáva. V Západnej konferencii obsadil tím šiestu priečku, dosiahol 94 bodov a strelil len 200 gólov.

"Na začiatku play off tento kolektív rozhodne nepatril medzi favoritov," myslí si Lanny McDonald, člen víťaznej zostavy Calgary z roku 1989. Vtedy krátko po zisku Stanley Cupu ohlásil koniec kariéry. Z víťaznej zostavy býva dnes v Calgary osem hráčov, všetci veľmi blízko seba. "V hokeji vznikajú priateľstvá na celý život, väzby, na ktoré sa nikdy nezabúda," hovorí McDonald, najlepšie platený hráč mužstva. V roku 1989 bolo 350 000 dolárov veľmi solídnym zárobkom. Dnes len líder a kapitán Flames Jarome Iginla zinkasuje viac ako celý tím spred 15 rokov. S platom 7,5 milióna patrí k špičke ligy.

"Klobúk dole za to, čo Calgary v play off predvádza. Hokejisti hrajú s veľkým nasadením, zodpovedne a v celom klube cítiť súzvuk," hodnotí výkony Flames Cliff Fletcher, generálny manažér Calgary z roku 1989. Myslí si, že nedostatok výraznej hokejovej kvality doháňa mužstvo výbornými brankárskymi výkonmi a dôraznou fyzickou hrou.

Súvisiace články