Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Fitnesovú scénu nepovažuje za mólo pre modelky

Sportnet|Publikované 25. okt 2005 o 22:00

Košice Stále čaká na to, kedy vyšliapne po prvom medailovom schodíku. Na tejto skutočnosti nezmenilo nič ani jej ďalšie vystúpenie na posledných

majstrovstvách sveta. Šiesta Martina Tarková (na snímke), slovenská bodyfitneska, prišla o účasť vo finálovej súťaži vo svojej kategórii iba o púhy bod. Iný by možno klial, ona si zachovala pokoj Angličana. "Aký by to malo zmysel, keby som skončila piata? Takže plus mínus jedno-dve miesta ma nerozhádžu, som v pohode. Buď medaila alebo nič." Takto racionálne zhodnotila svoje vystúpenie v Santa Susanne. Zmierila sa s tým, že musí si našetriť sily na nový frontálny útok.

Zvláštny trend hodnotenia sa premietol do toho, že prvá Brazílčanka bola svalnatejšia, skôr kulturistka. Ďalšie tri v poradí vrátane inej slovenskej bodyfitnesky Natálie Lenártovej pôsobili jemne, decentne, žensky ("na nich by sa sotva dal nájsť čo len gram svalu"). Keďže Tarková je skôr podobná držiteľke zlata, nešlo jej do hlavy, prečo sa teda prepadla podstatne nižšie než Juhoameričanka. Piata skončila domáca pretekárka a možno zaúradovala športová diplomacia, lebo domáca výprava potrebovala mať nejaké finálové zastúpenie. "Na ňu som mala, ale brala som to s humorom, že ma tesne predbehla," poznamenala rodáčka zo Spiša, ktorá už tretí raz štartovala na MS (predtým skončila štvrtá a ôsma). "Popredné priečky sú aj odrazom nejakých tlakov, kým moja bilancia znamená, že som mimo zorného uhla záujmu." Jemné definovanie diania za oponou odráža i lobizmus, čo patrí stále k podobným podujatiam.

Dakoho by podobná "zrada" zlomila, zdeptala. U nej však vykvasili iné pocity podporované pozitívnou energiou a vierou v krajšiu súťažnú opakovačku. "Povedala som si - a just ešte prídem na šampionát." V príprave nemieni nič upustiť do trendu, aký si vybrala. "Považujem to za šport a odmietam vyzerať ako polomodelka. Verím, že ma raz takúto akceptujú."

Šokovaná, len čo ich zočila

Rozhodcovia vedia poriadne zamiešať kartami a pretekárky vedia zhruba, čo môžu od nich čakať. S množstvom súťaží sa prehlbuje vzájomné spoznávanie, lenže naša pretekárka bola dosť vyjavená pri prvom vizuálnom kontakte s arbitrami. "Hneď som si povedala, ej bude zle. Boli tam strážcovia pravidiel nielen z Európy, nepoznala som ich. Mnohí pôsobili tak zvláštne. Nechcem povedať, že to bola PapuaNová Guinea, ale bolo mi jasné, že budú preferovať iné typy. Prejavilo sa to pri vyvolávačkách. Mnohé sme boli z nich vyvalené."

(zuk)

S profesionálkou do Ameriky

Po výkone na MS v Španielsku sa Martina nevracala domov, ale zamierila do Ameriky. Pravda, nie preto, aby tam absolvovala súťaž či exhibíciu. "Viacmenej to bola súkromná cesta. Išla som podporiť Auréliu Grožajovú. Však, my východniarky, musíme predsa ťahať spolu, no nie?" Na vysvetlenie spomínaná slovenská reprezentantka v kulturistike, ktorá tiež štartovala na MS, presedlala na profesionálnu scénu a za veľkou mlákou absolvovala svoju prvú súťaž už s týmto štatútom. "Videla som aj profesionálke fitnesky a tie mi imponovali. Či by som rada skončila medzi nimi? Určite, ale je to hlavne otázka peňazí, nie súťaženia či výkonnosti."

(zuk)

Foto: ARCHÍV

Cesta/šport/Tarková 8

Pre grafika: Glosičky do rastra!!!

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.