Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Fitnesky na šampionát do mesta kasín a zábavy

Nominovaná naším zväzom. Szilvia Czine ešte vlani reprezentovala v Las Vegas Maďarsko. (Autor: archiv)
Sportnet|Publikované 16. aug 2009 o 22:00

V meste zábavy, kasín, v Las Vegas v Spojených štátoch sa tento týždeň uskutočia majstrovstvá sveta vo fitnes federácie IFSB. Do Ameriky spoločne s prezidentom Slovenského zväzu kulturistiky fitnes a bodyfitnes Arpádom Mesterom odleteli aj tri pretekárky.

Ako obstoja?

KOŠICE. V štáte Nevada, v meste, ktoré je známe svojím luxusom, zábavou - v Las Vegas - sa svetový šampionát fitnesiek federácie IFSB koná rok čo rok. Vlani i predvlani sa naše reprezentantky ocitli až v tretej desiatke. No prezident Slovenského zväzu kulturistiky fitnes a bodyfitnes Arpád Mester verí, že tentoraz sa naše reprezentantky dostanú vyššie.

Všetky v prvej dvadsiatke?

"Pred dvoma rokmi bola Ivana Matúšková z 27. súťažiaciach na 24. mieste. Vlani obsadila Barbora Belancová tú istú priečku, ale to už bolo 48 štartujúcich. Teraz náš zväz nominoval tri fitnesky. Barboru Belancovú, Szilviu Czine z ŠK AM Sport Košice a Athinu Karaindrosovú (Zora Centrum Bratislava). Očakávam, že všetky tri sa dostanú do prvej dvadsiatky. Szilvia Czine by mala byť v prvej desiatke, možno by mohla atakovať prvú šestku," prognózuje Arpád Mester.

Czine nominovaná naším zväzom

Kuriózne je, že vlani štartovala Szilvia Czine v Las Vegas ako reprezentantka Maďarska. No Arpád Mester získal túto fitnesku do svojich radov. "Je členka nášho klubu ŠK AM Sport Košice, má trvalý pobyt v Košiciach. Táto federácia, ktorá usporadúva majstrovstvá sveta, nevyžaduje občianstvo. Szilvia Czine žije v Európskej únii, pre federáciu IFSB je rozhodujúce, kde má trvalý pobyt a za aký klub preteká. Takže na súťaž sme ju už nominovali my. Pravda, musela sa na ňu kvalifikovať. Pred rokom bola v Las Vegas siedma. To by jej automaticky dávalo právo štartu aj teraz. No keďže prešla k nám, musela sa kvalifikovať, čo sa jej podarilo druhým miestom na majstrovstvách Slovenska v Novákoch. Tam pred ňou skončila Barbora Belancová," hovorí Mester o fitneske, ktorej dáva vo Vegas najväčšie šance na úspech.

Do štátov sa na majstrovstvá sveta IFSB chystá početná skupina Európaniek. Slovensko malo právo nominovať päť pretekárok, no túto kvótu nenaplnilo. "Táto súťaž je o voľnej zostave, teda o gymnastickom základe fitnesky. Výborná postava tu vonkoncom nestačí. Šancu majú len skvelé gymnastky, viac takých adeptiek momentálne nemáme."

Fotenie pre Flex

Súťažiace si môžu v meste kasín slušne prilepšiť. Víťazku čaká podľa A. Mestera prémia 10-tisíc dolárov, ešte aj dvadsiata v celkovom poradí zinkasuje tisíc dolárov. "Aby sa nám cesta do Ameriky viac vyplatila, z Las Vegas sa presunieme do Los Angeles, v Holywoode sa potom koná ďalšia súťaž. Potom nám ešte ostane štyri-päť dní voľna. Takže aj tento rok sa chystáme v LA do Gold´s Gymu. Na tomto mieste stretnete bývalé i súčasné hviezdy svetovej kulturistiky a fitnes. Okrem toho máme dohodnuté fotenie pre americký časopis Flex, realizovať by to mal jeden kanadský fotograf," povedal nám Arpád Mester, ktorý krátko pred odchodom do štátov zistil, že jeho občiansky preukaz, ale najmä pas sú neplatné, a tak musel neplánovane merať cestu do Bratislavy a nechať si vystaviť pas do 24 hodín.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.