Pondelok, 6. decembra, 2021Meniny má Mikuláš

Fiodorov na 5 rokov do Anaheimu za 40 miliónov dolárov

TASR|20. júl 2003 o 13:05

Anaheim 20. júla (TASR) - Vedenie klubu zámorskej hokejovej NHL Anaheim Mighty Ducks podpísalo päťročnú zmluvu v hodnote 40 miliónov dolárov s ruským ...Anaheim 20. júla (TASR) - Vedenie klubu zámorskej hokejovej NHL Anaheim Mighty Ducks podpísalo päťročnú zmluvu v hodnote 40 miliónov dolárov s ruským útočníkom Sergejom Fiodorovom. Ten do Anaheimu prichádza po 13 sezónach strávených v drese Detroitu Red Wings, s ktorým získal trikrát Stanleyho pohár.

Podľa hovorcu "káčerov" Alexa Gilchrista je zmluva pevne uzavretá na dva roky a zvyšné tri roky sú opciou, o ktorej rozhodne samotný hokejista. Tridsaťtriročný Fiodorov, ktorý sa po zdĺhavých rokovaniach nedohodol s Detroitom na novom kontrakte, bol v uplynulej sezóne najproduktívnejším hráčom "červených krídiel" s 83 bodmi za 36 gólov a 47 asistencií.

"Úprimne môžem povedať, že tých 13 sezón v Detroite, boli najkrajšie roky môjho života. Preto necítim žiadnu trpkosť pri odchode z mesta, ale detroitskí fanúšikovia mi budú veľmi chýbať. Chcel som podpísať zmluvu s Detroitom, ale vždy, keď sme sa priblížili k dohode, tak z toho vycúvali," povedal na margo svojho odchodu Fiodorov. Ten takisto odmietol informácie o tom, že odmietol ponuku majiteľa "červených krídiel" Mika Ilitcha na 5-ročný kontrakt v hodnote 50 miliónov dolárov.

"Nechcem sa stále obzerať do minulosti, radšej sa sústredím na budúcnosť. Preto sa teším na Anaheim. Je to talentovaný tím, ktorý má výborného brankára a ja som rád, že môžem byť súčasťou tohto mužstva," dodal ruský útočník. Ten takisto potvrdil, že kľúčovú úlohu v jeho prestupe ku káčerom zohral generálny manažér Anaheimu Bryan Murray. "Bol mojím prvým trénerom v NHL, keď som v roku 1990 prišiel do Detroitu. Naučil ma hrať v NHL a stále sme udržiavali kontakt. Bryan mi povedal, že v jeho tíme budem kľúčovým hráčom. teším sa na novú sezónu a verím, že Anaheimu pomôžem získať Stanleyho pohár," povedal Fiodorov, ktorý uzavrel najhodotnejšiu zmluvu spomedzi voľných hráčov. Uzatváranie dlhodobých kontraktov sproblematizoval predpokladaný štrajk v NHL pred štartom budúcej sezóny.

"Veľmi rád by som sa Sergejovi poďakoval za jeho trinásť rokov v Detroite a poprial mu všetko dobré v budúcnosti. Posledných osem mesiacov sme tvrdo pracovali na tom, aby sme Sergeja udržali v Detroite a sme sklamaní, že sa rozhodol inak. Myslím si, že napokon to takto malo dopadnúť," povedal generálny manažér Detroitu Ken Holland.

V roku 1994 získal ruský hokejista Hartovu trofej pre najužitočnejšieho hráča NHL a na svojom konte má i dvojnásobné ocenie pre najlepšie brániaceho útočníka. Počas svojej kariéry v tíme Detroitu si ruský center na svoje konto pripísal 954 bodov za 400 gólov a 554 asistenci. V play-off k tomu pridal ďalších 163 bodov za 50 presných zásahov a 113 prihrávok. Svojmu tímu dopomohol k zisku troch víťazstiev v Stanleyho pohári v rokoch 1997, 1998 a 2002. Fiodorov takisto pomohol ruskej Zbornej k zisku striebra na ZOH 1998 v Nagane a k bronzu na minuloročnej zimnej olympiáde v Salt Lake City.

Odchod Fiodorova do konkurenčného Anaheimu označil za "veľkú stratu" i útočník Detroitu Darren McCarty. "Je to jeden z najtalentovanejších hráčov v lige. Strácame hokejistu, ktorý dokázal otáčať vývoj zápasov. Myslím si, že proste cítil, že potrebuje nový štart. Nebolo to až tak o peniazoch, ale skôr o istote," povedal McCarty, ktorý sa domnieva, že prestup bol najlepším riešením pre Fiodorova.

Príchod Fiodorova by mal Anaheimu, ktorý v tohtoročnom finále Stanleyho pohára prehral s New Jersey Devils, pomôcť nahradiť stratu centra Paula Kariyu. Ten po skončení sezóny ako voľný hráč odišiel do Colorada Avalanche. Vedenie Anaheimu už v stredu do svojich služieb získalo českého hokejistu Václava Prospala, s ktorým podpísalo takisto 5-ročný kontrakt, ale v hodnote 17,5 milióna dolárov.

Súvisiace články