Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

Fiodorov chce byť novým vodcom a ťahúňom Anaheimu

TASR|21. aug 2003 o 12:25

Anaheim 21. augusta (TASR) - Ruský hokejový "rýchlik" Sergej Fiodorov v stredu konečne poodhalil fanúšikom najčerstvejšie dojmy z nového pôsobiska na ...

Anaheim 21. augusta (TASR) - Ruský hokejový "rýchlik" Sergej Fiodorov v stredu konečne poodhalil fanúšikom najčerstvejšie dojmy z nového pôsobiska na západnom slnečnom pobreží USA i ambície, ktoré s ním súvisia. Technický stredný útočník by rád podľa vlastných slov v Anaheime hral významnejšiu úlohu, ako tomu bolo v Detroite, a je pripravený stať sa už v najbližšom čase vodcom a ťahúňom tímu.

Tridsaťtriročný Fiodorov pred letným bombastickým príchodom do Anaheimu strávil uplynulých trinásť sezón v kabíne červených krídel z Detroitu. Aj napriek tomu, že patril medzi najväčšie hviezdy tímu, stále niečo "viselo vo vzduchu" a bolo cítiť, akoby stál v tieni niekoho ešte dominantnejšieho. Tým "bossom" nebol nik iný, ako kapitán tímu a neohrozená autorita Steve Yzerman. I táto skutočnosť vraj prispela k tomu, že Fiodorov v lete prikývol ponuke Anaheimu. Tím mocných káčerov potreboval po prekvapujúcom odchode kapitána Paula Kariyu do Colorada získať do svojich radov patričnú náhradu a ako sa zatiaľ ukazuje, Fiodorov bol správnym riešením.

"Som rád, že môžem byť súčasťou Anaheimu. Chcem niesť viac zodpovednosti za výsledky tímu a samozrejme dostať i viac času na ľade, nestačí mi totiž hrať len tých dvadsaťjeden minút, ako tomu bolo v minulej sezóne v Detroite. A ak budem prvým centrom Anaheimu, určite sa nebudeme musieť o dobré výsledky obávať," sršal sebavedomím Fiodorov.

Podľa informácií zámorských médií by sa mala Fiodorovova vôľa už čoskoro naplniť, pretože tréner Anaheimu Mike Babcock údajne plánuje vyťažiť zo služieb skúseného borca maximum. "Sergej je dominantnou postavou celej ligy. Je to presne typ hráča, ktorý chce byť vyslovene ťahúňom mužstva a má na to i predpoklady. Ja mu na to dám príležitosť," uviedol Babcock.

Fiodorovovi, ktorý počas nasledujúcich piatich rokov zinkasuje 40 miliónov dolárov, svitá podľa všetkého na lepšie časy. Odchovanec moskovského klubu CSKA by si totiž rád rozpomenul na časy, keď kandidoval na zisk popredných hokejových trofejí NHL. Od roku, keď získal Hart Trophy pre najužitočnejšieho hráča, už totiž prešla presne jedna dekáda.

Jednou z vlastností, pre ktoré si Fiodorova v celej lige cenia, je jeho univerzálnosť. Tú by rád využil i Babcock. "Sergej je skvelý korčuliar, má dobré fyzické predpoklady a je veľmi univerzálny, vie hrať výborne aj v ofenzíve, aj v defenzíve. Je využiteľný v presilovkách i oslabeniach. Je to hráč, ktorý dokáže sám rozhodovať zápasy," žiaril optimizmom Babcock. "Sergej je naozaj výnimočný hráč, presne ten typ, ktorého musíte mať v danú chvíľu na ľade," dodal.

Ďalším Fiodorovovým "tromfom" sú nezaplatiteľné skúsenosti. Veď počas kariéry okúsil ľadové ostrie NHL už vo viac ako tisícovke zápasov, strelil 450 gólov a na ďalších 667 sa podieľal. Najprestížnejšiu hokejovú trofej na svete, pohár Sira Stanleyho, sa mu pošťastilo zodvihnúť nad hlavu už trikrát.

Súvisiace články