Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Fínsky tréner spočiatku Slovan hlavne motivoval

Nový tréner Slovana Petri Matikainen. (Autor: TASR)
Vojtech Jurkovič|Publikované 24. sep 2014 o 15:14

Nový tréner Slovana Petri Matikainen sa stretol s hráčmi až pár hodín pred zápasom so Záhrebom.

BRATISLAVA. Deň predtým si dal na obed steak s kolegami v realizačnom tíme. Len pár hodín pred zápasom sa fínsky tréner stretol s hráčmi.

Čo má robiť nový tréner, keď príde do neznámeho prostredia?

Podľa skúseného hráča a agenta Richarda Lintnera je to jednoduché. „Mal by si od začiatku smelo presadzovať vlastné predstavy, svoj rukopis. Prerobiť tím na svoju tvár. Aj keď za to môže zaplatiť daň, že povedzme dva týždne výsledky ešte nebudú podľa želania,“ povedal Lintner.

Lintner: Dobro víťazí

Populárny hokejista si trochu kyslo spomenul, že misia štyroch majstrov sveta v Dukle Trenčín v minulej sezóne výsledky nepriniesla.

Vzápätí poukázal na pozitívny príklad futbalovej Žiliny, ktorej sa podľa neho už opláca vlaňajšia celosezónna práca bez výsledkov.

„Šport je v princípe fantasticky spravodlivý. Dobro v ňom nakoniec víťazí. Kto sa snaží a má správnu koncepciu, zákonite sa dočká výsledkov. Len sa za to niekedy platí spomínaná daň,“ dodal 36–ročný obranca Dukly.

Slovan má vysoké nároky

Generálny manažér Maroš Krajči si ako hlavný cieľ nepripúšťa nič iné ako postup do play off.

„Hlavne doma si už nesmieme dovoliť prehrať na nulu. Musíme vyhrávať, strieľať veľa gólov, udržať si priazeň divákov,“ povedal Krajči.

Štyridsaťsedemročný Fín nechcel byť nekorektný voči svojmu predchodcovi Čadovi.

„Vážim si jeho prácu. Dlhodobo by som sa chcel posunúť k ofenzívnejšiemu štýlu. Spočiatku sa však logicky budem spoliehať na asistentov, ktorí hráčov dobre poznajú. V prvých zápasoch sa zameriam najmä na pozitívnu motiváciu,“ povedal Matikainen.

Po stredajšom rozkorčuľovaní sa Matikainenov realizačný tím rozhodol, že proti Medveščaku sa postaví do bránky Švéd Backlund, po zranení nastúpi aj obranca Martin Štajnoch a v útoku bude mať premiéru útočník Mário Lunter, ktorý sa vrátil z Banskej Bystrice.

Bývalý reprezentačný tréner Ján Filc pred zápasom vravel, že nový tréner nechá hráčov hrať, čo vedia, čo môže viesť k poľaveniu v defenzíve.

„Uvedomujú si, že nový kouč má v rukách najvyššie kompetencie,“ vraví Filc.

Sám vraví, že od roku 2010 akosi nemá fínsky hokej v láske. Narážal na súboj o tretie miesto na olympiáde 2010 vo Vancouvri, kde naši s Fínskom stratili vedenie 3:1 i bronzovú medailu.

Spojili dve hokejové školy

„Fínsky hokej si však veľmi vážim, mohol by priniesť oživenie i v Slovane. Na fínskom štýle je evidentný vplyv ruskej a švédskej školy. Vladimir Jurzinov zanechal hlbokú stopu v TPS Turku, “ dodal Filc.

Rusi podľa neho Fínov inšpirovali technikou a kombináciou, Švédi zase organizovaným defenzívnym systémom. Oboje fínsky štýl obohatilo.

Autor: Vojtech Jurkovič

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.