Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Fínky vyhrali štafetu, majú už štvrté zlato

Sportnet|Publikované 1. mar 2007 o 23:00

Pohoda z desiatky bola preč, útočí na mňa nádcha, posťažovala sa Neumannová, ktorá dala bodku za svojimi poslednými majstrovstvami sveta piatym miestomv štafete.

SAPPORO. Hviezdna bežkyňa Kateřina Neumannová sa na svojich posledných majstrovstvách sveta rozlúčila absolútne najrýchlejším časom na korčuliarskom úseku štafetových pretekov, v ktorých české kvarteto doviedla do cieľa na piatom mieste.

Majsterkami sveta sa v japonskom Sappore stali Fínky, ktoré vyhrali štýlom štart - cieľ. Zvolili zaujímavú a netradičnú taktiku.

Virpi Kuitunenová hneď po štarte nasadila pekelné tempo. Už po prvom kilometri mala náskok 10 sekúnd a do konca svojho úseku ho zdvojnásobila. Aino Kaisa Saarinenová pridala k odstupu od súperiek ďalších takmer 30 sekúnd a bolo prakticky rozhodnuté.

Od tej chvíle sa „hralo“ už len o striebro a bronz. Fínky získali zlato po 18 rokoch, naposledy sa tešili z titulu v roku 1989 na domácich tratiach v Lahti.

„Splnila som stanovený plán na prvé kolo na 110 percent,“ hrdo oznámila na tlačovej konferencii po pretekoch Kuitunenová. „Roztrhala som skupinu a získala rozhodujúci náskok. V druhom kole som už trošku spomalila.“ S kolegyňami sa vraj skvele naladili v predvečer štafiet, keď si spolu zašli na pizzu.

Na druhom mieste nakoniec skončili Nemky najmä vďaka skvelému finišu Evi Sachenbacherovej-Stehleovej. Bronz si vybojovali Nórky, obhajkyne zlata z predchádzajúceho svetového šampionátu v roku 2005 v nemeckom Oberstdorfe.

Prekvapením bolo až siedme miesto Rusiek, olympijských víťaziek z minuloročnej zimnej olympiády v Turíne.

České reprezentantky skončili piate, za víťazkami zaostali 44 sekúnd, k bronzu im chýbalo takmer pol minúty.

Neumannová musela na trati vydať všetky sily. „Viezla som za chrbtom výbornú Talianku Folisovú a ani Rusky dlho nevzdávali boj o piate miesto,“ vravela česká lyžiarska hviezda a posťažovala sa: „Pohoda z víťaznej desiatky bola preč, útočí na mňa nádcha.“

Slovensko v štafetových pretekoch nemalo zastúpenie.

Sapporské fakty

Štafeta 4x 5 km: 1. Fínsko (Kuitunenová, Saarinenová, Roponenová, Manninenová) 54:18,6, 2. Nemecko (Böhlerová, Bauerová, Künzelová-Nystadová, Sachenbacherová-Stehleová) -11,9, 3. Nórsko (Skofterudová, Björgenová, Steiraová, Jacobsenová) -15,7, 4. Švédsko -31,7, 5. Česko (Erbenová, Rajdlová, Janečková, Neumannová) -44,3, 6. Taliansko -56,1.

Medailová bilancia

Po 13 z 18 súťaží MS v klasickom lyžovaní (postupne počet zlatých, strieborných a bronzových medailí): 1. Fínsko 4 - 1 - 1, 2. Nórsko 3 - 2 - 6, 3 . Nemecko 1 - 4 - 2, 4. Rusko 1 - 2 - 0, 5. Česko 1 - 1 - 1, 6. Taliansko 1 - 0 - 2, 6. Rakúsko a Švajčiarsko 1 - 0 - 0.

Dnešný program

6.30 SEČ - štafeta mužov na 4 x 10 km, 11.30 SEČ - skoky na lyžiach - kvalifikácia súťaže jednotlivcov
Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.